Warto też pamiętać, co zrobić, żeby czuć się bezpiecznie w Sieci (np. regulując zobowiązania na platformie e-kruk.pl czy dokonując zakupów online) i zabezpieczyć się przed hakerami (czyli wirtualnymi złodziejami) oraz wirusami komputerowymi.
Zainstaluj program antywirusowy - bądź bezpieczny w Internecie
Na rynku mamy kilka dobrych (również bezpłatnych) programów antywirusowych, które skutecznie zabezpieczą Twój komputer przed niechcianym oprogramowaniem i wirusami. Zainstaluj taki program, żeby ochronić swoje urządzenie przed utratą ważnych danych lub nawet przed awarią całego sprzętu.Hasła i loginy znasz tylko Ty
To powinna być podstawowa zasada, jaką kierujesz się w Internecie. Po drugie, jeśli masz wiele kont w różnych serwisach, Twoje hasło wszędzie powinno być inne i zmieniane regularnie. W ten sposób solidnie zabezpieczysz się przed atakiem cyberprzestępców.Wskazówka: hasło powinno być długie (min. 8 znaków) i zawierać duże, małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.
Jak zapamiętać tyle haseł? Na pewno nie zapisuj ich w telefonie albo na luźnych karteczkach, które „lubią się” gubić. Są specjalne narzędzia i aplikacje (oczywiście internetowe) do przechowywania tego typu danych (np. KeePass Password Safe czy Sticky Password).
Każdy z tych programów możesz pobrać na swój komputer lub zainstalować aplikację na komórce.
Uważaj na swoje zachowanie w mediach społecznościowych
Jeśli masz konto na Facebooku, wiesz, że można tam opublikować prawie wszystko. Wrzucić zdjęcie z wakacji, podzielić się informacją, że jesteś właśnie na imieninach kolegi albo pochwalić się, że po raz kolejny zostałeś/-aś dziadkiem lub babcią.Dzielisz się faktami ze swojego życia, a czy pamiętasz, żeby nie robić tego publicznie? Zwróć uwagę na ustawienia statusu swojego profilu. Jeśli nie jest prywatny z dostępem tylko dla znajomych – szybko to zmień.
Chroń swoje dane. Pamiętaj, że wiadomość o tym, że nie ma Cię w domu, mogą przeczytać również… złodzieje.
Chcesz być bezpieczny w Internecie. Zastanów się, gdzie zostawiasz swoje dane
Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie robić tego w nieznanych miejscach. Dobrze się zastanów, komu i gdzie chcesz udostępnić informacje na swój temat. Na jakiej witrynie zakładasz konto i do kogo finalnie trafi wiadomość z numerem karty kredytowej.Co powinno Cię zaniepokoić?
- Dziwny adres strony (adres URL). Najedź kursorem myszki na nazwę i zobacz, co wyświetli się w lewym dolnym rogu ekranu – jeśli nazwa się zgadza i nie ma tam celowo wrzuconej literówki, adres jest poprawny.
- Sprawdź certyfikat HTTPS – jeśli zobaczysz obok adresu strony ikonę kłódki, oznacza to, że ruch jest szyfrowany i bezpieczny. W ten sposób zapobiega się kradzieży danych poufnych (np. numeru karty kredytowej czy hasła).
- Brak ocen i komentarzy na stronie – jeśli np. trafisz na stronę sklepu internetowego, gdzie brakuje opinii użytkowników (np. w postaci komentarza pod produktem) i ocen (liczbowych, „gwiazdkowych”) zastanów się, czy na pewno chcesz dokonać zakupu.
Poczta elektroniczna - używaj narzędzi antyspamowych
Jeśli masz konto pocztowe, np. na Gmailu, Onecie, Interii czy WP, codziennie na Twoją skrzynkę przychodzi kilka lub kilkanaście e-maili, które wcale nie pochodzą od Twoich bliskich. Często to niechciany spam, który automatycznie trafia do kosza. Zdarza się jednak, że e-maile przypominają wiadomości, jakie zazwyczaj dostajesz ze swojego banku.Niestety, w ostatnich latach cyberprzestępcy bardzo mocno rozwinęli swoje hakerskie zdolności i potrafią tak skonstruować wiadomość, że wygląda na autentyczną. Zdarza się, że właśnie tak wykradane są tajne dane. Są jednak programy antyspamowe, które możesz zainstalować dodatkowo i dzięki nim lepiej chronić swoją prywatność. Znajdziesz je tutaj.
Co to jest phishing?
Ponadto nie powierzaj wrażliwych danych (takich: jak numer i seria dowodu osobistego, nr karty kredytowej, PESEL, nr telefonu) osobom trzecim. Natomiast jeśli chcesz pozbyć się papierowego dokumentu, gdzie takie dane się pojawiają, dokładnie zniszcz go przed wyrzuceniem. Pamiętaj, że nawet wycinek informacji np. z faktury, może pomóc złodziejom.
KRUK też dba o bezpieczeństwo swoich Klientów
Nasze narzędzie e-kruk.pl spełnia wszystkie powyżej opisane standardy ochrony danych osobowych na stronie www.Informujemy o tym, jak rozpoznać nasze wiadomości e-mail: Bezpieczeństwo wiadomości e-mail na e-kruk.pl =>>>
Przestrzegaj powyższych zasad, a będziesz bezpieczny w Internecie.
Powrót do bloga