Pomysłowa pułapka na pieniądze
Tak jak zdarza się, że portfel znika, sprytnie wyciągnięty z naszej kieszeni, tak też mogą zniknąć pieniądze wypłacane z bankomatu. W rzeczywistości mamy je bardzo blisko, bo zatrzymują się na listwie wypłacającej gotówkę. To w tym miejscu złodzieje montują specjalną nakładkę, najczęściej dodatkowo wyposażoną w taśmę dwustronnie klejącą. Tak założona prosta pułapka sprawia, że podczas wypłaty pieniądze zostają zablokowane. W takim przypadku wypłacający z bankomatu często sądzą, że mają do czynienia z awarią urządzenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że weszli w rolę ofiary i odchodzą od urządzenia, zostawiając de facto wypłacone pieniądze jako łup dla złodzieja.To ciekawe! Przestępstwo cash trappingu jest traktowane jako kradzież i może wiązać się z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Pierwszy przypadek tego typu odnotowano w 2020 roku w Kraśniku. Wówczas to bankomatowy złodziej przechwycił za pomocą nakładki na bankomacie 4 tys. zł. Wpadł, kiedy zaalarmowani policjanci przygotowali na niego pułapkę.
Jak ochronić się przed cash trappingiem
Mając świadomość istnienia tego rodzaju procederu, można się przed nim ochronić. Przed wypłatą z bankomatu warto sprawdzić, czy listwa w miejscu wypłaty gotówki nie została zmodyfikowana. Wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwe, bo złodzieje opanowali sztukę montowania nakładek tak, że trzymają się one mocno, niczym integralna część urządzenia. Jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, można dodatkowo delikatnie poruszyć częścią urządzania, z której wychodzą banknoty. W bankomacie, który nie został zmodyfikowany, nie powinna się ona ruszać.Co zrobić, kiedy bankomat nie wydał pieniędzy?
Oszustwo można podejrzewać w przypadku, gdy proces wypłaty został zrealizowany prawidłowo, a pieniądze nie zostały wydane. Wówczas można zrobić kilka czynności, mianowicie:- warto jeszcze raz sprawdzić nakładkę;
- jeśli nie dostaniemy się do banknotów, należy skontaktować się z operatorem urządzenia. Kontakt do niego znajdziemy na bankomacie lub w Internecie, np. po numerze seryjnym urządzenia;
- gdy operator nie odbiera, można spróbować skontaktować się z bankiem, do którego należy bankomat;
- jeśli i to się nie uda – wzywamy policję przez numer alarmowy. Przestępstwami tego rodzaju zajmuje się wydział do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Właśnie tam warto zgłosić zdarzenie.
Powrót do bloga