Zatory płatnicze problemem polskiego biznesu
Niewypłacalność firm wobec swoich kontrahentów to dość powszechny problem.Aż połowa mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce przyznaje, że spotkała się z sytuacją, kiedy ich kontrahent nie opłacił w terminie swoich zobowiązań wobec nich[i]. Zatory płatnicze to jeden z głównych problemów finansowych wielu branż, m.in. handlu, gastronomii czy branży sportowej.
Polubowna windykacja długu
Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć przedsiębiorca wobec nierzetelnego kontrahenta, jest próba polubownej windykacji zaległości. W tym celu warto – w przypadku braku skuteczności ustnych upomnień o zaległym zobowiązaniu – wysłać do niego pisemne wyzwanie do zapłaty.Przykład: Firma A pożyczyła firmie B 15 tys. zł. Mimo upływu wskazanego w umowie terminu spłaty należności, firma B nie spłaciła zobowiązania. Firma A – po licznych upomnieniach w formie telefonicznej – wysłała listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na adres siedziby firmy B wezwanie do zapłaty z 14-dniowym terminem zwrotu należności. Firma B nie zwróciła jednak pożyczki we wskazanym w wezwaniu terminie.
Przekroczenie wskazanego w wezwaniu terminu uregulowania zobowiązania będzie dla wierzyciela argumentem uprawniającym do zgłoszenia sprawy do firmy windykacyjnej, a nawet – jeśli będzie tego chciał – na drogę sądową. Oczywiście na początku windykacji zadłużenia warto wykorzystać dostępne metody polubownej egzekucji długu, w tym – jeśli to konieczne – wsparcia firmy windykacyjnej.
Usługi windykacyjne dla biznesu
Przedsiębiorcy, którzy nie mają sposobu i czasu na walkę z kontrahentem, który nie płaci w terminie, powinni poszukać wsparcia specjalistów. Pomocą może okazać się współpraca z firmą windykacyjną. Windykacja B2B przeprowadzona przez firmę z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze zadłużeń przebiegnie sprawnie, zgodnie z obowiązującymi zasadami i etycznie. I chociaż przekazanie zadłużenia do firmy windykacyjnej wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie wierzyciela, to wysoka skuteczność prowadzonych egzekucji przez tego rodzaju podmioty jest gwarancją odzyskania należności od zalegającego z płatnością kontrahenta. Warto też pamiętać, że za koszty prowadzonej przez firmę windykacji odpowiada sam zadłużony.Zaległe pożyczki w relacjach B2B
Zaległości płatnicze wobec przedsiębiorstw mogą dotyczyć nie tylko wystawionych faktur za świadczone usług czy sprzedane produkty, ale również pożyczek udzielonych pomiędzy podmiotami biznesowymi. Windykacja należności w tym przypadku jest zdecydowanie łatwiejsza, jeśli środki zostały pożyczone w ramach pisemnej umowy. Trzeba jednak przyznać, że część „koleżeńskich” pożyczek między przedsiębiorcami jest udzielana w oparciu o ustną umowę. Windykacja tak udzielonej pożyczki jest zdecydowanie trudniejsza, co wcale nie oznacza, że niemożliwa. Kluczem do sukcesu jest znalezienie profesjonalnej firmy windykacyjnej, która przeprowadzi wierzyciela przez cały proces windykacji należności.Na przyszłość warto też pamiętać, że wszelkie pożyczki pomiędzy przedsiębiorcami, a nawet pomiędzy przedsiębiorcą a osobą prywatną, powinny być zawarte na podstawie pisemnej umowy. Taki dokument znacznie ułatwi wdrożenie windykacji B2B czy B2C w przypadku braku spłaty zobowiązania.
Jak uniknąć finansowych zatorów? Sprawdzaj swoich kontrahentów
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na uniknięcie problemów z egzekucją należności od biznesowych kontrahentów? Odpowiednia ich weryfikacja przed zawiązaniem z nimi współpracy. A ta nie jest ani skomplikowana, ani trudna. Podstawowe informacje na temat firmy, jak też osób uprawnionych do jej reprezentowania, można sprawdzić w ogólnodostępnych rejestrach CEIDG oraz KRS. Przedsiębiorcy, którzy dodatkowo chcą zweryfikować wiarygodność płatniczą i historię finansową potencjalnych kontrahentów, mogą pobrać raporty o konkretnej firmie z KRD czy BIG InfoMonitor. Wprawdzie pobranie takich raportów wiąże się z opłatami rzędu kilkudziesięciu złotych za raport. Jednak w porównaniu ze skalą problemów, jakich można uniknąć niepodejmując współpracy z nierzetelnym partnerem biznesowym, koszty te są znikome.Przeczytaj także nasz artykuł jak założyć firmę online oraz z jakich rozwiązań korzystają firmy windykacyjne.
[i] KRD, Połowa firm dostaje swoje pieniądze z opóźnieniem, choć mogłyby je mieć natychmiast - https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2024/polowa-firm-dostaje-swoje-pieniadze-z-opoznieniem-choc-moglyby-je-miec-natychmiast
[ii] Ibidem.
[iii] Ibidem.
Powrót do bloga