Z tego artykułu dowiesz się m.in.
- czym jest ZPF i jaka jest jego misja
- po co powstaył Zasady Dobrych Praktyk
- co zawierają Zasady Dobrych Praktyk
- etyczna windykacja w KRUKu, czyli Kodeks Dobrych Praktyk w praktyce
Czym jest ZPF i jaka jest jego misja?
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (używamy skrótu ZPF) to organizacja pracodawców, która zrzesza podmioty z różnych sektorów rynku finansowego w Polsce. Wśród członków ZPF znajdują się banki, firmy zarządzające wierzytelnościami, pośrednicy finansowi itd. Działalność Związku ma na celu wspieranie przedsiębiorstw finansowych, a także podnoszenie standardów etycznych na rynku finansowym w Polsce. Ponadto ZPF upowszechnia wiedzę na temat rynku finansowego i współtworzy wizerunek uczestniczących w nim firm jako instytucji zaufania publicznegoMisją Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce jest wyznaczanie wysokich standardów postępowania w relacjach z Klientami i kontrahentami oraz nadzorowanie stosowania się do nich przez przedsiębiorstwa finansowe. Celem jest promowanie profesjonalizmu, wzajemnego szacunku oraz poszanowania zasad etycznych w działalności finansowej. Ponadto działają na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce, reprezentując interesy swoich członków wobec ustawodawcy, administracji publicznej oraz opinii publicznej w kraju i w Unii Europejskiej.
Po co powstały Zasady Dobrych Praktyk?
Sformułowanie Zasad Dobrych Praktyk służy określeniu metod windykacji, których priorytetem jest działanie etyczne, zgodne z poszanowaniem zasad moralnych. Firma windykacyjna, zgodnie z tymi zasadami, jest zobowiązana chronić interes Klienta, dbać o jego dobre imię, działać zgodnie z prawem, a także respektować prawa konsumenckie dłużnika.Ponadto dokument szczegółowo wymienia katalog czynności niedopuszczalnych. Określenie ich, skutecznie wpływa na eliminowanie z rynku podmiotów, których działania pozostają w kolizji z Kodeksem. Proces ten ułatwi Klientom firm windykacyjnych wybór właściwego partnera w dziedzinie windykacji, funkcjonującego zgodne z prawem.
Co zawierają Zasady Dobrych Praktyk
Zasady Dobrych Praktyk w odniesieniu do procesu windykacji stanowią wzorcowy sposób działania zarówno z punktu widzenia wierzyciela, jak i osoby zadłużonej.Poznaj Zasady Dobrych Praktyk
- Poszanowanie norm prawnych, moralnych i etycznych: Wszystkie działania w procesie windykacji powinny być zgodne z obowiązującym prawem oraz etycznymi standardami.
- Kompetentne i rzetelne prowadzenie działań windykacyjnych: Wierzyciel powinien działać profesjonalnie, z uwzględnieniem kompetencji i rzetelności.
- Zachowanie tajemnicy informacji: Wierzyciel i dłużnik powinni dbać o poufność danych dotyczących długu i stron umowy.
- Zrozumiała i jasna komunikacja z dłużnikiem: Wszelkie pisma, wezwania do zapłaty czy rozmowy telefoniczne powinny być klarowne i zrozumiałe dla dłużnika.
- Unikanie nadmiernie uciążliwych działań: Wierzyciel powinien powstrzymać się od działań, które byłyby nadmiernie uciążliwe dla dłużnika
Jeśli chcesz poczytać więcej o tym, jak działa ZPF, kliknij TU.
Powrót do bloga