5 powodów, dla których warto ustawić stałe zlecenie w banku

Zlecenie stałe to przede wszystkim ogromna wygoda opłacania powtarzalnych zobowiązań. Jeśli zatem chcemy, aby bank pamiętał o naszych rachunkach czy ratach kredytów, warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Jakie jeszcze korzyści niesie uruchomienie stałego zlecenia?

Zlecenie stałe – krótka definicja

Czym jest zlecenie stałe? Otóż jest to usługa polegająca na dokonywaniu regularnych płatności. Kwoty przelewów muszą być niezmienne, co odróżnia tę usługę od polecenia zapłaty. Ponadto stałe zlecenia realizowane są w równych odstępach czasu, np. dziesiątego dnia każdego miesiąca.

Komu dedykowana jest ta usługa? Praktycznie każdemu, kto posiada konto osobiste w banku oraz wystarczającą ilość środków do pokrycia zobowiązań. Dzięki zleceniu stałemu możemy opłacać czynsz, rachunki czy raty kredytów, o ile ich wartość pozostaje niezmienna przez deklarowany okres spłaty. Uruchomienie usługi jest bardzo proste, a planowanie poszczególnych zleceń możliwe jest także z poziomu aplikacji na smartfony.

Dlaczego warto ustawić zlecenie stałe w banku?

1. Zlecenie stałe to oszczędność czasu

Każdy, kto regularnie płaci czynsz czy rachunki, zwłaszcza jeśli robi to w sposób tradycyjny, a nie przez Internet, wie z pewnością, ile trwa odszukanie danych do przelewu oraz kilkukrotne upewnianie się, czy dane są poprawne i aktualne. Płatności online również mogą zająć trochę czasu: logowanie się do bankowości internetowej, sprawdzenie terminów płatności, często zmiana tytułu przelewu (numer aktualnej faktury lub zmiana miesiąca) to proces, na który musimy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Jeśli nie mamy zbyt wielu zobowiązań do opłacenia w miesiącu, problem nie jest tak dotkliwy. Jeśli jednak regulujemy większą liczbę płatności, warto zainteresować się włączeniem stałego zlecenia.

2. Dzięki zleceniu stałemu nie przeoczymy terminu płatności

Sam fakt konieczności zalogowania się do konta oraz wyszukania danych do przelewu niekiedy sprawia, że odsuwamy płatności w czasie. Bywa, że należności regulujemy na ostatnią chwilę. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko przekroczenia terminu na zapłacenie np. rachunku. Jeśli więc chcemy uniknąć ponagleń do zapłaty czy karnych odsetek, stałe zlecenie może okazać się dobrym rozwiązaniem.

3. Zlecenie stałe to mniejsze ryzyko popełnienia błędu

Podczas wprowadzania danych do przelewu możemy popełnić błąd, przez co środki mogą nie trafić na konto wierzyciela. Dzieje się tak zarówno przy przepisywaniu danych z kartki, jak i wiadomości e-mail. Zdarza się, że kopiujemy numery kont z naszej skrzynki. Niestety złośliwe oprogramowanie potrafi zmienić dane podczas przeklejania danych, co może skutkować utratą przelewanych środków. Zlecenie stałe wymaga od nas jednorazowego podania numeru konta bez konieczności sprawdzania poprawności danych co miesiąc.

4. Zyskujemy pewność ciągłości świadczenia usług

Opóźnienia w regulowaniu zobowiązań finansowych mogą prowadzić do przerwania świadczenia usług. Może to stać się bardzo dotkliwe w przypadku, gdy prowadzimy firmę. Nieterminowe wpłaty mogą też wyłączać nas z programów promocyjnych przeznaczonych dla tych, którzy terminowo regulują należności wobec wierzycieli. Aby móc cieszyć się stałym dostępem np. do telefonii czy telewizji kablowej, dobrze jest nie zapominać o płatnościach i opłacać rachunki na czas. Zlecenie stałe będzie tutaj dobrym wsparciem.

5. Stałe zlecenie jest tanie

Uruchomienie zlecenia stałego pozwala zachować spokój niskim kosztem, gdyż mamy gwarancję, że nasze płatności regulowane będą na czas (o ile dane do przelewu oraz termin wykonania zlecenia podano prawidłowo). W części banków uruchomienie i korzystanie z usługi jest bezpłatne, zwłaszcza jeśli zlecamy je przez Internet, a nie w oddziale lub telefonicznie. W innych z kolei musimy liczyć się z niewielką opłatą za jej świadczenie, najczęściej nie są to kwoty przekraczające 2-5 zł za przelew. Jeśli jednak często zapominamy o terminach płatności, owe opłaty mogą okazać się niższe, niż np. odsetki naliczone w wyniku przeterminowanego przelewu lub koszt ponownego podłączenia usługi, np. w przypadku wyłączenia prądu.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata