Jak myślenie „kup teraz, zapłać później” może wpędzić nas w długi

Kup teraz, zapłać później – to rozwiązanie płatnicze przyszło do nas z zachodu, gdzie znane jest pod szyldem BNPL – Buy now, pay later. Okazuje się, że Polacy chętnie z niego korzystają. Dlaczego tak się dzieje? Czy to rzeczywiście dobry sposób regulowania należności za zakupy?

Kup teraz, zapłać później – o co w tym wszystkim chodzi?

Określenie kup teraz, zapłać później znane jest już od dłuższego czasu w języku angielskim jako buy now, pay later. W skrócie BNPL. Jest to forma odroczonych płatności, która ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Dzięki niej możemy zamówić w sklepie internetowym wybrany produkt, przetestować go, a jeśli spotka się z naszym uznaniem, możemy za niego zapłacić po upływie np. 30 dni od daty złożenia zamówienia.

Rzadko uświadamiamy sobie jednak fakt, że decydując się na odroczoną płatność, w pewnym sensie zaciągamy pożyczkę. Oznacza to, że powinniśmy dokonać jej spłaty w określonym czasie. Po upływie terminu płatności, należność przeradza się w dług.

Jak działają platformy BNPL

Trzeba przyznać, że sektor platform BNPL rozwija się ostatnimi czasy niezwykle dynamicznie. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Taki tryb udostępniania usług zwiększa sprzedaż, toteż coraz więcej firm sięga po takie rozwiązanie.

Skąd ta popularność? Wystarczy przyjrzeć się zasadzie działania sprzedaży w trybie kup teraz, zapłać później. Konsumenci nierzadko kupują produkty, które potrzebne są im w danym momencie. To także dobry grunt dla kompulsywnych zakupów. Okazuje się, że wcale nie musimy mieć środków na koncie, by pozwolić sobie na zakup. Odroczona płatność daje nam poczucie, że za daną rzecz będziemy mogli zapłacić za kilka tygodni, kiedy na nasze konto wpłynie wypłata.

Z płatności kup teraz, zapłać później możemy korzystać praktycznie wszędzie tam, gdzie możliwa jest płatność elektroniczna. Po tę metodę sięgają znane platformy zakupowe w Polsce i za granicą. Przykładem popularnej w Europie płatności jest Klarna. Oferuje ona możliwość nabycia produktu do przetestowania, jego dostawę, a dopiero w następnej kolejności podjęciu decyzji o jego faktycznym zakupie. Płatność zostaje odroczona na 30 dni. Dostawcy usługi deklarują, że nie ma w tym procesie żadnych ukrytych kosztów.

Mężczyzna kupuje laptopa korzystając z płatności odroczonej

Jakie ryzyko niosą odroczone płatności

Odroczone płatności umożliwiają szybkie nabycie produktu bez konieczności płacenia tu i teraz. Taka sytuacja może tworzyć poczucie, że dany produkt udało się zdobyć za darmo, choć wcale tak nie jest. Mało tego – korzystając z tego typu rozwiązań, możemy zatracić faktyczne poczucie wartości pieniądza w odniesieniu do konkretnych produktów i usług.

Trzeba pamiętać, że usługi kup teraz, zapłać później skłaniają nas w pewnym sensie do zaciągnięcia pożyczki. Ich działanie przypomina korzystanie z karty kredytowej. Dzięki takim rozwiązaniom pozwalamy sobie na nabywanie konkretnych dóbr, za które musimy zapłacić. Jeśli nie zrobimy tego w przewidzianym przez usługodawcę terminie, wówczas mamy do czynienia z długiem. Istnieje także ryzyko utożsamiania odroczonych płatności z kredytem gotówkowym. Jest to pułapka, w którą wpadają niekiedy osoby, które mają już inne długi, a ich szanse na otrzymanie kredytu w banku są stosunkowo niskie.

Jak korzystać z usług oferujących zakupy w trybie buy now, pay later?

Należy przede wszystkim zachować zdrowy umiar w korzystaniu z tego typu rozwiązań płatniczych. Z pewnością nie powinien być to sposób, w jaki regulujemy należności za codzienne zakupy. Po płatności BNPL lepiej sięgać sporadycznie i w uzasadnionych przypadkach. Warto poprzedzić tę decyzję analizą: czy faktycznie nie mogę w danym momencie pozwolić sobie na płatność gotówką lub kartą debetową.

Kup teraz, zapłać później daje możliwość szybkiego sfinalizowania transakcji zakupowej bez martwienia się o to, czy w danym momencie mamy stosowne środki na koncie. W odróżnieniu od rozwiązań kredytowych, nie musimy składać żadnych dokumentów ani też wykazywać zdolności kredytowej. Stąd też bardzo łatwo wyrobić w sobie nawyk korzystania z płatności BNPL. Podchodźmy do tego rozwiązania z dystansem i korzystajmy z niego tylko w przypadku wyraźnej potrzeby. Jeśli jednak czujemy, że mamy skłonność do kompulsywnych zakupów i zdarza nam się nie regulować należności w terminie, dobrze wtedy zastanowić się, czy nie lepiej zapłacić za dany produkt w chwili zakupu.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata