Jak rozliczyć PIT online

Rozliczenie deklaracji podatkowej wydaje się dziś prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niezależnie od tego, czy rozliczamy PIT36, 36L, 37, 38 czy 39, możemy liczyć na technologię, która większość pracy wykonuje za nas. Jak sprawdzić i jak rozliczyć swój PIT online?

Jakie deklaracje PIT rozliczymy zdalnie

Jeszcze do niedawna wielu z nas PITy wypełniało ręcznie. Wymagało to niekiedy sporo zachodu. Od początku roku kalendarzowego gromadziliśmy PITy-11 przesyłane nam przez pracodawców. W końcu przychodził ten czas, kiedy należało przystąpić do wypełniania deklaracji podatkowej. Uzbrojeni w kalkulator z wytężoną uwagą przepisywaliśmy każdą cyfrę. Mała pomyłka mogła skutkować wezwaniem z prośbą o korektę. W końcu pojawiły się programy na płytach CD, które dużą część pracy wykonywały za nas.

Od paru lat mamy do czynienia z dużą zmianą na lepsze. PIT-37 wypełnia się automatycznie. Do nas należy tylko weryfikacja, czy wszystko się zgadza. Jeśli chcemy, możemy też zadeklarować chęć skorzystania z przysługujących nam ulg podatkowych. Jeśli dane w e-deklaracji nie budzą naszych zastrzeżeń, zatwierdzamy ją, a nasze zeznanie podatkowe w ciągu kilku sekund ląduje w urzędzie skarbowym. Od tego momentu urząd ma 45 dni na weryfikację PIT-u i jeśli nie będzie on budził żadnych zastrzeżeń, na nasze konto wpłynie zwrot nadpłaty podatku.

Warto wiedzieć, że nie tylko PIT-37 możemy rozliczyć zdalnie, lecz także m.in. PIT36, PIT36L, PIT38 i PIT39. Tak więc nie tylko osoby uzyskujące przychody z tytułu umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych mogą korzystać z takiego udogodnienia. Modernizacja w kwestiach podatkowych dociera praktycznie do wszystkich grup odbiorców i uwzględnia różne sposoby uzyskiwania przychodów.

Jak rozliczyć PIT-37 online

Podstawą przy wypełnianiu PIT-37 jest PIT-11, który zostaje przygotowany przez płatnika. Jest to w zdecydowanej większości przypadków nasz pracodawca. Dokument zawiera informacje o zaliczkach na podatek dochodowy. Płatnik powinien złożyć PIT-11 do urzędu skarbowego najpóźniej do 31. stycznia 2023 roku. My z kolei powinniśmy otrzymać ten sam PIT od pracodawcy do 28. lutego 2023.

Jeśli korzystamy z serwisu Twój e-PIT, który udostępnia nam Ministerstwo Finansów, PIT-11 od konkretnego pracodawcy zostanie przypisany do naszego konta w e-urzędzie skarbowym. Zalogujemy się do niego na trzy sposoby – przez profil zaufany, bankowość elektroniczną bądź e-dowód, aplikację mObywatel lub za pomocą danych autoryzacyjnych takich jak NIP, PESEL lub kwoty przychodu.

Co zrobić, żeby rozliczyć PIT przez internet

Aby rozliczyć PIT online, możemy odwiedzić stronę podatki.gov.pl i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. W pierwszym kroku zostaniemy poproszeni o potwierdzenie tożsamości. Tutaj wskazujemy jeden z preferowanych sposobów. Po zalogowaniu widzimy panel z przykładowymi sprawami, jakie możemy wnieść do urzędu skarbowego. Wybieramy Twój e-PIT.

W tym momencie na ekranie wyświetli się gotowe rozliczenie. Widoczne będą najważniejsze informacje, a mianowicie Twój dochód, informacje o ulgach oraz wysokości podatku. W prawym dolnym rogu na zielono wyświetla się tzw. kwota nadpłaty. Jest to suma pieniędzy, która po skutecznym rozliczeniu deklaracji wróci na Twoje konto, którego numer również widzisz na ekranie. Na tym etapie możesz też wskazać organizację pożytku publicznego, której chcesz udzielić wsparcia w wysokości 1% Twojego podatku.

Jeśli w miejscu kwoty nadpłaty pojawi się kwota w kolorze czerwonym, wówczas jest to informacja o dopłacie, jaką należy uiścić na tzw. mikrorachunek podatkowy. Przed wysłaniem PITu do urzędu sprawdź również listę deklaracji, na podstawie których system sporządził Twój PIT. Ważne, by była kompletna. Jeżeli informacje, które widzisz na ekranie są zgodne z prawdą, możesz zaakceptować PIT i tym samym przesłać go do urzędu. Możesz także modyfikować zeznanie podatkowe. Jeśli podejmiesz decyzję, że wolisz rozliczać się np. wspólnie ze współmałżonkiem, istnieje taka możliwość. Wystarczy kliknąć w odpowiedni przycisk nad informacjami o Twoich dochodach, a następnie potwierdzić danymi podatkowymi oraz osobowymi małżonka.

Rozliczenie PIT online – dlaczego warto

Rozliczenie PIT online to przede wszystkim duża oszczędność czasu. To także mniejsze ryzyko popełnienia błędu przy wypełnianiu deklaracji. Jeśli po wysłaniu deklaracji stwierdzimy, że chcemy dokonać pewnych modyfikacji, zawsze możemy nanieść korektę. W sytuacji, gdy zapomnimy o wysyłce PITu w terminie, serwis automatycznie zatwierdzi nasz PIT w takiej formie, jaką sam stworzył i wyśle do e-Urzędu.

Serwis Ministerstwa Finansów prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie czynności. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy skorzystać z dostępnych na stronie infografik oraz wideo-pomocy. Na uwagę zasługuje także obszerny dział pytań i odpowiedzi.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata