Jak zapłacić mandat przelewem – krok po kroku

Zwlekanie z zapłaceniem mandatu karnego to nienajlepszy pomysł. Termin płatności jest zazwyczaj dość krótki. Przekroczenie go może skutkować powstaniem długu. Dlatego warto korzystać z możliwości, jakie daje nam technologia i regulować tego typu należności jak najszybciej. Jak zapłacić mandat przelewem online?

Dlaczego warto płacić mandaty niezwłocznie po ich otrzymaniu?

Sytuacji, w których możemy otrzymać mandat jest wiele. Może on zostać nałożony w wyniku np. nieprzestrzegania przepisów podczas jazdy samochodem. Jeśli zaparkujemy nasz pojazd w miejscu do tego nieprzeznaczonym, również możemy otrzymać finansową karę. Jednak mandaty zdarzają się nie tylko właścicielom pojazdów. Mandat może otrzymać pieszy za przejście na czerwonym świetle. Policja może nałożyć na nas karę także za zakłócanie ciszy nocnej. Niezależnie od tego, jaki mandat otrzymaliśmy, warto możliwie szybko go uregulować. Zwłoka w spłacie może przerodzić się w dług.

Istnieje kilka typów mandatów. Jednym z nich jest mandat karny kredytowany. Nakładany on jest przez policję. Możemy opłacić go przelewem. Istnieje także możliwość płatności w miejscu zdarzenia. Policja powinna posiadać wówczas terminal płatniczy. Taki mandat powinniśmy móc opłacić także gotówką. Większość tego typu należności regulowana jest przelewem.

Jeśli w momencie zarejestrowania zdarzenia jego sprawca nie był obecny, wówczas odpowiednie służby mogą wystawić mandat zaoczny. Może on trafić do nas za pośrednictwem poczty. Otrzymamy wówczas dane do przelewu. Płatność powinniśmy uregulować jak najszybciej. Tutaj warto skorzystać z możliwości, jakie daje Internet.

Jak zapłacić mandat przelewem

Załóżmy, że z różnych powodów nie opłacamy mandatu na miejscu u funkcjonariusza. Wtedy najszybszą formą przekazania należnych środków będzie przelew online. Należy pamiętać o tym, że tego typu przelew należy uruchomić w inny sposób niż w sytuacji, gdy np. opłacamy czynsz czy choćby opłatę za TV lub Internet. Mamy tutaj do czynienia z tzw. mandatem o charakterze podatkowym.

Jak zatem zapłacić mandat przelewem online? Należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  1. Logujemy się do naszej bankowości internetowej.
  2. W zakładce Przelewy znajdźmy tę opcję, gdzie widnieje nazwa przelew podatkowy.
  3. Przechodzimy do sekcji Mandaty.
  4. W przypadku mandatów właściwym urzędem skarbowym będzie zawsze Pierwszy US w Opolu. Czy to nie błąd? . Nie, niezależnie od miejsca naszego zamieszkania mandaty opłacamy i tak do pierwszego US w Opolu.
  5. Wybieramy typ identyfikatora i podajemy swój numer PESEL.
  6. Wprowadzamy kwotę mandatu.
  7. Uzupełniamy dane na temat numeru i serii mandatu.
  8. Zatwierdzamy i wysyłamy przelew.

Istnieją też inne sposoby

Jeżeli z jakiegoś powodu nie korzystamy z bankowości online, mandat karny możemy opłacić w tradycyjnej formie. W tym celu udajemy się do stacjonarnego oddziału bankowego lub na pocztę, gdzie zlecamy stosowny przelew. Trzeba pamiętać, że ten sposób zajmie nam zdecydowanie więcej czasu i może wiązać się z dodatkowymi opłatami za wykonanie tego typu usługi. Jeśli nie mamy zaufania do rozwiązań online, warto poprosić bliskich o pomoc.

Płacenie mandatów online jest wygodne

Płacenie mandatów online to duża wygoda oraz oszczędność czasu. Ponadto na naszym koncie stale widnieje potwierdzenie przelewu. W przypadku płatności na poczcie papierowe potwierdzenie może nam się łatwo zawieruszyć.

Co ważne – płatność mandatów online przyśpiesza procedurę.  W większości przypadków termin płatności wynosi maksymalnie siedem dni. Po tym czasie powstaje dług i może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. Dlatego zaleca się, aby mandaty płacić natychmiast po ich otrzymaniu. Tym bardziej, że mamy do dyspozycji bankowość elektroniczną, z której możemy skorzystać o każdej porze dnia i nocy.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata