Nadpłata PIT – co to znaczy dla Ciebie

Kiedy raz w roku zasiadamy do rozliczenia deklaracji PIT, mamy nadzieję, że wyliczenia wykażą nadpłatę podatku. Może to oznaczać zastrzyk pieniędzy, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Czym jest nadpłata PIT i kiedy możemy liczyć na dodatkową gotówkę?

Nadpłata PIT – co to znaczy?

Czym jest nadpłata podatku PIT? Zacznijmy od tego, że większość z nas płaci podatki. Jeśli jesteśmy osobami pracującymi, również nasi pracodawcy odprowadzają podatki. Ich wysokość zależy od wartości wynagrodzenia, jak również rodzaju umowy, na jaką jesteśmy zatrudnieni. Zdarza się (i to całkiem nierzadko), że ostatecznie na podatek zostało przekazanych więcej pieniędzy niż faktycznie wymagane jest to w danym roku. Wówczas mamy do czynienia z tzw. nadpłatą podatku.

Jedną z najczęstszych sytuacji, w wyniku których powstaje nadpłata PIT, jest korzystanie z ulg i odliczeń przy rozliczeniu rocznego zeznania o dochodach. Jeśli np. jesteśmy rodzicami, wówczas przysługuje nam ulga na dzieci, które przebywają pod naszą opieką. Zdarzają się także sytuacje, kiedy osoba zarabiająca nie przekracza w ciągu roku kwoty wolnej od podatku. Wprawdzie pracodawca musi odprowadzić do urzędu skarbowego należny podatek, jednak jeśli w rocznym zeznaniu całkowity dochód nie przekroczy przewidzianej w danym roku kwoty, wówczas powstanie nadpłata PIT.

Nadpłata podatku PIT – kiedy powstaje?

Może się także zdarzyć, że od podatnika pobrany zostanie wyższy podatek niż faktycznie jest to konieczne. Zdarza się, że do fiskusa trafia zaliczka w wysokości 32% zamiast 17%, a od 1 lipca 2022 – 12%. Wtedy również powstaje nadpłata podatkowa.

Kiedy dokładnie nastaje ten właśnie moment, w którym pojawia się nadpłata? Jeśli mówimy o rozliczaniu rocznego zeznania podatkowego PIT, wówczas nadpłata może zaistnieć w chwili wysłania PITu do urzędu skarbowego drogą pocztową, online albo złożenia papierowej wersji zeznania w urzędzie skarbowym. Informacja o wysokości nadpłaty powinna zawrzeć się w formularzu zeznania.

Osoby, które składają PIT w trybie online, nie muszą wyliczać nadpłaty ręcznie. Robi to za nie system. Jeśli wszystkie dane są poprawne, a wysokość nadpłaty nie budzi naszych zastrzeżeń, wówczas wystarczy, że zatwierdzimy PIT online. W dalszym kroku nastąpi przesłanie elektronicznego dokumentu do właściwej jednostki urzędu skarbowego. Od tego momentu czekamy na zwrot nadpłaty podatku PIT.

Kiedy otrzymasz zwrot nadpłaty PIT

Wiele zależy od tego, kiedy i w jaki sposób złożysz rozliczenie PIT. Jeśli zdecydowałeś się złożyć papierową wersję rozliczenia w urzędzie, na zwrot nadpłaty podatku będziesz oczekiwać do 3 miesięcy. W przypadku, gdy wysłałeś PIT do urzędu drogą elektroniczną, wówczas czas oczekiwania na zwrot podatku będzie wynosił do 45 dni.

Istotne jest także to, kiedy złożysz deklarację PIT. Jeśli masz w zwyczaju czekać do ostatniej chwili, wówczas nadpłata podatku faktycznie może wpłynąć w okolicach czterdziestego piątego bądź dziewięćdziesiątego dnia od złożenia deklaracji. W sytuacji, gdy zrobisz to trochę wcześniej, masz szansę na otrzymanie zwrotu nadpłaty PIT w krótszym czasie. Urząd ma wtedy przeważnie mniej pracy, toteż szybciej weryfikuje przesłane deklaracje, skutkiem czego środki z nadpłaty szybciej trafiają na konto podatników. Warto przy tym pamiętać, że pieniądze z nadpłaty przyjdą do nas w terminie, o ile urząd nie będzie miał zastrzeżeń do naszej deklaracji PIT. Większość podatników otrzymuje zwrot nadpłaty podatku przelewem. Możliwe jest także otrzymanie pieniędzy pocztą bądź w kasie urzędu.

Niedopłata podatku – co robić?

Zdarzają się też sytuacje, gdy zaliczka na podatek była pobierana od niższego stopnia skali zamiast od wyższego. Może być też tak, że dana osoba uzyskała znaczne przychody, które były rozliczane według niższego podatku (12%). Następnie okazało się, że suma przychodów była tak duża, że powinna być rozliczona według wyższej skali podatkowej (32%). Jeżeli nie nastąpi rozliczenie zaliczki we właściwej wysokości, wówczas urząd skarbowy poinformuje nas o niedopłacie.

Warto pamiętać, że jeśli w ciągu roku nie uregulowaliśmy opłaty za wybrane zobowiązania jak np. mandat karny, wówczas może dojść do pomniejszenia kwoty nadpłaty podatku PIT. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami przesyłanymi nam przez skarbówkę i regulować każdą niedopłatę nawet, gdy wynosi ona 50 groszy. A jeśli chcemy sprawdzić, czy mamy niedopłatę podatkową, możemy to łatwo sprawdzić na stronie podatki.gov.pl


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata