Paperless, czyli jak oszczędzać, rezygnując z papieru

Zarówno w życiu prywatnym, jak i w życiu zawodowym coraz większą wagę przywiązujemy do oszczędnych i ekologicznych rozwiązań. Okazuje się, że zygnacja z papieru może przynieść wiele znaczących korzyści. Czym jest idea paperless i jak przejawia się w naszej działalności?

Co to jest Paperless. Krótka definicja eko idei

Idea paperless rozwija się od dobrych kilku lat. Jej wdrożenie w wielu instytucjach przyspieszyła pandemia COVID-19. Jak sama nazwa wskazuje, podejście zakłada zmniejszenie ilości papieru w różnego rodzaju instytucjach na rzecz digitalizacji dokumentów. To duże ułatwienie zarówno dla klientów firm, jak również dla samych przedsiębiorców. Dzięki temu podejściu zdecydowanie łatwiej (i bezpieczniej) można przechowywać wszelkiego rodzaju dokumentację.

Firmy, które wdrażają ideę paperless, mogą wykorzystać ten ruch jako inwestycję wizerunkową. To w końcu duży ukłon w stronę ekologii. Rezygnując z nadmiernego użycia papieru, przedsiębiorstwa mogą chwalić się swoim wkładem np. w ograniczenie wycinki lasów. Ekologia to bardzo istotny aspekt. Wygoda i bezpieczeństwo to nieodłączne korzyści płynące z wdrożenia tego podejścia.

Paperless office – czy rezygnujemy z papieru?

Postępowanie zgodne z ideą paperless office jest jak najbardziej właściwym kierunkiem. Czy jednak możliwe jest całkowite wyeliminowanie papieru z życia polskich przedsiębiorstw? Musimy pamiętać o przepisach, w świetle których pewne dokumenty muszą przybierać formę papierową.

Istnieje jednak szereg funkcjonalności, dzięki którym nie musimy już drukować, ani własnoręcznie podpisywać dokumentów. Na uwagę zasługują platformy, dzięki którym możemy zawrzeć chociażby umowę z kontrahentem w sposób zdalny. Również wdrożenie podpisu elektronicznego stanowi doskonały przykład tego, że zatwierdzenie porozumień między stronami może odbyć się bez udziału papieru.

wszystko można załatwić online przez internet

Jak idea paperless wpisuje się w cyfrową transformację

Pandemia koronawirusa niewątpliwie przyspieszyła digitalizację wielu sfer naszego życia. Nie da się ukryć, że ten trend podtrzymywany jest także przez coraz większą potrzebę ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Obecnie obserwujemy przyspieszony rozwój cyfrowych technologii, co stanowi naturalną konsekwencję takiego stanu rzeczy. W cyfrową transformację z niemałym powodzeniem wpisuje się coraz więcej branż. Również branża windykacyjna chętnie sięga po najnowsze zdobycze technologii.

Przemiana cyfrowa w KRUKu przejawia się we wdrażaniu wielu udogodnień dla klientów. Są to m.in. możliwość podpisania ugody z wierzycielem w trybie online, jak również potwierdzanie dokumentów przy użyciu podpisu elektronicznego. Za pośrednictwem serwisu internetowego dłużnicy mogą negocjować warunki spłaty z wierzycielami. Płatności z kolei mogą przekazywać także za pośrednictwem bankowości internetowej. Istnieje też możliwość rozłożenia długu na raty, a przy tym skorzystania z wygodnego rozwiązania, jakim jest automatyczna płatność cykliczna. Wszystko to może odbywać się bez użycia papieru. Zatem eliminujemy zużycie papieru, ale jest to w dużej mierze efekt uboczny naszej transformacji cyfrowej, a nie cel sam w sobie.

Dzięki rozwiązaniom cyfrowym ograniczamy wykorzystanie papieru

Także doradcy KRUKa nie muszą obecnie wozić ze sobą drukowanych na papierze umów. Te mogą być prezentowane, zawierane i podpisywane przy użyciu tabletu. Warto wspomnieć, że globalnie firma KRUK w 2022 roku zaoszczędziła przeszło pół miliona kartek, a kolejne biura sięgają dziś po odnawialne źródła energii. Dzięki transformacji cyfrowej idea paperless ma szansę zaistnieć w coraz większych kręgach. To nie tylko duża szansa dla naszego środowiska. To znaczna redukcja kosztów, jak również oszczędność przestrzeni w miejscu pracy.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata