Wady i zalety posiadania karty kredytowej

Karta kredytowa to wygoda płacenia, mniej formalności oraz pomoc w niespodziewanych sytuacjach. Ale to także stosunkowo wysokie opłaty i potencjalne ryzyko zadłużenia. Jakie są wady i zalety korzystania z karty kredytowej i kiedy warto się na nią zdecydować?

Karta kredytowa – co to jest i jak działa

Każdy posiadacz karty bankowej powinien widzieć informację, czy jest to karta debetowa czy kredytowa. O ile pierwszy wariant karty może posiadać niemal każdy właściciel konta bankowego, o tyle karta kredytowa przysługuje tym, którzy wykażą odpowiednią zdolność oraz historię kredytową. Warto pamiętać, że ilość dostępnych środków na karcie kredytowej będzie się różnić w zależności od zdolności kredytowej konkretnego klienta banku. Jeśli zaś chodzi o sam proces płatności kartą kredytową w sklepach, tutaj wszystko odbywa się tak samo, jak w przypadku kart debetowych.

Na pierwszy rzut oka karta kredytowa niewiele różni się od debetowej. Ma te same wymiary, charakterystyczny pasek magnetyczny, symbol płatności zbliżeniowych, miejsce na kod CVV2/CVC2, logo i dane adresowe banku, miejsce na podpis oraz datę ważności. Korzystanie z karty kredytowej może być obciążone stałą miesięczną opłatą. Za pomocą karty możemy płacić m.in. za zakupy. Do karty przypisany jest rachunek. Na nim zaciągamy kredyt. Powinniśmy go spłacić, najlepiej zmieścić się w tzw. okresie bezodsetkowym, ponieważ wówczas nie ponosimy dodatkowych kosztów za korzystanie z przyznanego kredytu. Okres bezodsetkowy różni się w zależności od banku, ale zwykle mieści się w przedziale 50-56 dni. Oznacza to, że np. Zadłużenie zaciągnięte w okresie od 1 do 31 grudnia, należy spłacić do 20-26 lutego.

Plusy korzystania z karty kredytowej

Takie rozwiązanie ma z pewnością wiele zalet. Osoby korzystające z kart kredytowych podkreślają fakt, iż mają stały dostęp do środków finansowych. Nie muszą się też troszczyć o noszenie ze sobą gotówki czy pamiętanie o wysokości salda. Kartą kredytową można płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też robiąc zakupy online.

Okres bezodsetkowy dla kart kredytowych może wynosić nawet 2 miesiące. Oznacza to, że w tym czasie spłacimy należności bez żadnych dodatkowych opłat. Musimy jednak pamiętać o pilnowaniu terminów, ponieważ w przeciwnym razie będziemy musieli ponieść wyższe opłaty niż to faktycznie konieczne.

Dodatkowe atuty warte podkreślenia, to stosunkowo niskie oprocentowanie w stosunku do tradycyjnych kredytów. Ponadto banki wabią klientów programami lojalnościowymi, w tym także możliwością zwrotu części środków za zakupy u wybranych usługodawców. Istnieje także możliwość rozłożenia zadłużenia z karty na raty.

Karta kredytowa ma też swoje minusy

Karta kredytowa mimo wielu plusów, ma również swoje minusy. Zanim wypłacimy pieniądze z bankomatu, warto zwrócić uwagę na prowizję, która w wybranych przypadkach może być dosyć wysoka. Dużym mankamentem mogą okazać się opłaty za korzystanie z karty. Części opłat da się uniknąć przy spełnieniu określonych przez bank warunków. Mogą to być np. określona liczba transakcji w miesiącu, jak również minimalna miesięczna suma płatności.

Karta kredytowa może stać się przyczyną długu. Takie ryzyko powstaje zwłaszcza u tych konsumentów, którzy dokonują częstych i nierzadko kompulsywnych zakupów. Korzystając z karty kredytowej, sięgamy po środki, których faktycznie nie posiadamy. Może się to przełożyć na utratę kontroli nad własnymi finansami, zwłaszcza, że tego typu karta pozwala na odraczanie płatności.

Zanim zdecydujesz się na kartę kredytową, przeanalizuj wszystkie wady i zalety

Z produktów kredytowych warto korzystać rozważnie. Mogą one okazać się pomocne w codziennym życiu. Istotną zaletą karty kredytowej jest wygoda korzystania. Istnieje jednak duże ryzyko, że umknie nam płatność bądź też z przyczyn losowych utracimy możliwość spłacenia zaciągniętych zadłużeń.

Karta kredytowa ma więc swoje wady i zalety. Rozważając uruchomienie takiej usługi, należy wziąć je pod uwagę. Warto również zastanowić się nad swoimi zwyczajami zakupowymi. A jeśli już zdecydujemy się na ten produkt, jeszcze bardziej powinniśmy zwiększyć swoją czujność i jeszcze dokładniej monitorować swój domowy budżet.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata