Wezwanie do zapłaty mailem – czy to zgodne z prawem?

Jeszcze kilka lat temu wezwanie do zapłaty można było wysłać jedynie za pośrednictwem poczty. Na szczęście nowelizacja Kodeksu Cywilnego* z 2017 roku pozwala na korzystanie z innych metod docierania do firm czy konsumentów, w tym dłużników. Czy wezwanie do zapłaty wysłane mailem jest skuteczne? O czym pamiętać, przygotowując pismo do wysyłki droga online?

Czy wezwanie do zapłaty wysłane drogą mailową okaże się skuteczne? Jakie warunki należy spełnić i o czym pamiętać? Podpowiadamy!

Wezwanie do zapłaty to sposób zasygnalizowania dłużnikowi, że posiada zobowiązanie finansowe wobec wierzyciela. To także znak, że termin płatności za daną usługę upłynął już jakiś czas temu. To również sygnał, że wierzyciel chce wyjaśnić kwestię zadłużenia na drodze polubownej. W wielu przypadkach sprawę długu udaje się rozwiązać na tym właśnie etapie.

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty dłużnik powinien jak najszybciej porozumieć się z wierzycielem i w miarę możliwości jak najszybciej spłacić cały dług. W ten sposób uniknie dalszego postepowania oraz możliwych konsekwencji, jak np. wpisanie na listę dłużników. Warto pamiętać, że dłużnicy nie zawsze są świadomi faktu posiadania długu. Stąd też wezwanie do zapłaty pełni funkcję przypominającą.

Czy wezwanie do zapłaty można wysłać mailem?

Wezwanie do zapłaty może być dostarczone drogą pocztową, ale nie musi. Zdecydowanie bardziej istotne jest skuteczne dostarczenie wezwania do dłużnika. Wezwanie do zapłaty powinno być przede wszystkim dobrze sporządzone i zawierać niezbędne informacje, o których mowa jest niżej.

Czy wezwanie do zapłaty można wysłać mailem i czy jest ono skuteczne? Od kilku lat taka droga informowania konsumentów oraz kontrahentów o powstałym długu jest dopuszczana przez prawo. Dobrze, jeśli w umowie między stronami zawarto zapis o możliwości dostarczenia wezwania do zapłaty drogą elektroniczną. Wówczas zyskujemy pewność, że wysyłka wezwania drogą online jest skuteczna i zgodna z prawem.

Co należy zawrzeć w mailowym wezwaniu do zapłaty

Mailowe wezwanie do zapłaty niczym nie różni się od pisma wysyłanego tradycyjną drogą. Warto przede wszystkim zadbać o szczegóły i podać niezbędne informacje. Być może zajdzie potrzeba kilkukrotnego wysłania wezwania (w tym przedsądowego wezwania do zapłaty), stąd też dobre przygotowanie pisma za pierwszym podejściem pozwoli na zaoszczędzenie czasu w przyszłości.

Co powinniśmy zawrzeć w mailowym wezwaniu do zapłaty? Przede wszystkim tytuł, dokładne dane zarówno dłużnika, jak i wierzyciela, wartość zaległości, termin spłaty oraz informacje, w jaki sposób ją uiścić, dane do przelewu oraz podstawa prawna (może to być faktura bądź umowa). Jeśli dłużnik został obciążony odsetkami, również tę informację należy umieścić w wezwaniu. Na końcu wezwania warto poinformować dłużnika o potencjalnych konsekwencjach nieuiszczenia długu w terminie wyznaczonym w mailowym wezwaniu do zapłaty. Może to być np. skierowanie sprawy do sądu, jeśli na taki krok zamierzamy się w przyszłości decydować.

Czy wezwanie do zapłaty wysłane mailem jest skuteczne? Odpowiedź brzmi…

Mailowe wezwanie do zapłaty może być skluteczne. Należy jednak dobrze przygotować się do jego sporządzenia. Jest to istotne także w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową. Wezwanie do zapłaty jest ważną informacją dla sądu, że wierzyciel podjął próbę polubownego odzyskania należności.

Jeśli dłużnik nie zareaguje na mailowe wezwanie do zapłaty, warto skorzystać także z innych dróg polubownego dotarcia do niego. Działa to także w drugą stronę – jeżeli pocztowe wezwania nie pomagają, warto spróbować wysłać wezwanie drogą online. Jeśli umowa między nim a wierzycielem została zawarta np. kilka lat temu, wówczas może on mieszkać pod innym adresem. Stąd też mail z wezwaniem może okazać się bardziej skuteczny.

*Art. 77 KC


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata