Co to ePUAP i jak może pomóc w załatwianiu spraw online

Wizyta w urzędzie to dla wielu synonim długotrwałej wyprawy, do której trzeba się dobrze przygotować. Tymczasem sporo spraw urzędowych możemy dziś załatwić bez wstawania z kanapy. Wystarczy dostęp do internetu. Dowiedz się, co to ePUAP i jakie daje możliwości. 

Co to jest ePUAP

Zanim wyjaśnimy, czym jest ePUAP, zacznijmy od rozwinięcia tego skrótu. Chodzi o Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Głównym zadaniem tego rozwiązania jest usprawnienie komunikacji między obywatelem a urzędem. W praktyce założenie ePUAP daje zdecydowanie więcej możliwości, niż może się wydawać.

Ideą ePUAPu jest udostępnianie oferowanych przez podmioty publiczne usług w elektronicznej formie. Wszystko po to, by było nam wygodniej. To także mniej pracy dla urzędów, krótszy czas oczekiwania na załatwienie wielu spraw, jak również mniejsze kolejki. Korzystanie z ePUAP jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego.

ePUAP i Profil Zaufany – jak założyć

Aby móc korzystać z możliwości, jakie daje ePUAP, należy założyć Profil Zaufany. Aby to się stało, musimy wybrać sposób potwierdzenia naszej tożsamości. Do dyspozycji mamy dwie metody – tradycyjną rejestrację oraz rejestrację za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

W pierwszym przypadku rejestrujemy się na stronie internetowej ePUAP. Aby móc w pełni korzystać z dostępnych funkcjonalności, musimy osobiście udać się do jednego ze wskazanych punktów, aby potwierdzić swoją tożsamość. Stąd też dużą popularnością cieszy się drugi sposób, a mianowicie potwierdzenie poprzez bankowość online. Największe polskie banki udostępniają taką możliwość. Swój bank możemy wybrać z listy podczas rejestracji profilu. Jeśli przejdziemy skutecznie proces rejestracji, z ePUAPu możemy korzystać natychmiast. Już na tym etapie warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania w pierwszej kolejności, czy danej sprawy nie da się załatwić online.

Dlaczego warto?

Dzięki ePUAP wiele spraw urzędowych (i nie tylko!) załatwimy bez wychodzenia z domu. To duża wygoda i oszczędność czasu. To także ekologia – drukowanie wniosków i składanie papierowych oświadczeń nie jest przeważnie wymagane. Ponadto samodzielnie możemy sprawdzać status postępu prac nad naszą sprawą.

Dzięki ePUAPowi wielu interesantów może załatwiać swoje sprawy o dowolnej porze dnia. Nie trzeba naginać harmonogramu dnia do wizyty w urzędzie, który otwarty jest zazwyczaj w tych samych godzinach, w których wielu z nas udaje się do pracy. To także duże ułatwienie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą udać się samodzielnie do urzędu.

Jakie sprawy załatwimy z pomocą ePUAP i jak wysłać wniosek za jego pośrednictwem

Z roku na rok coraz większa liczba urzędów przenosi się do świata wirtualnego. Już teraz możemy kierować e-sprawy do takich miejsc, jak: urząd skarbowy, urząd gminy, urząd stanu cywilnego, urząd pracy, rejestr PESEL czy Rejestr Dowodów Osobistych. Z pomocą profilu zaufanego załatwimy także sprawy z Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Narodowym Funduszu Zdrowia. Lista spraw, które możemy wykonać przez internet jest naprawdę długa.

System ePUAP udostępnia swoje usługi zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą w łatwy sposób realizować swoje sprawy podatkowe online za pośrednictwem e-Urzędu skarbowego.

ePUAP cieszy się dobrą opinią i jest bezpieczny. Korzystanie z niego jest w pełni bezpłatne. Dostępny jest praktycznie dla wszystkich posiadaczy numeru PESEL. To także doskonała pomoc dla tych, którzy zamierzają wesprzeć swój budżet domowy różnego rodzaju dopłatami samorządowymi czy tymi pochodzącymi z programów rządowych. Wnioski o dotacje, zapomogi czy rodzinne wsparcie finansowe z łatwością złożymy za pośrednictwem ePUAP. Przez internet otrzymamy także urzędowe potwierdzenie złożenia stosownych wniosków (UPO), jak również zyskamy możliwość prowadzenia korespondencji z urzędem w interesującej nas sprawie.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata