Jak oszczędzać prąd i zaoszczędzić więcej na energii

W 2022 r. rząd przyjął przepisy nakładające na gospodarstwa domowe limity wykorzystania energii elektrycznej w tzw. zamrożonych cenach. Po ich przekroczeniu cena za 1000 kWh może sięgnąć nawet 693 zł. Jak korzystać z urządzeń elektrycznych, aby rzeczywiście oszczędzić prąd?

Limity zużycia energii w Polsce

Zgodnie z Ustawą o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. i jej nowelizacją w lipcu 2023 r. limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego wynosi 3000 kWh. W przypadku rodzin z osobą niepełnosprawną limit jest zwiększony do 3600 kWh. Rodziny rolników oraz rodziny 3+ (posiadające KRD) mogą wykorzystać do 4000 kWh. Po przekroczeniu limitu ceny za energię elektryczną drastycznie wzrosną. Jak oszczędzać energię elektryczną? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, chociażby dlatego, że każdego dnia korzystamy z urządzeń elektrycznych, a w 2021 r. ich udział w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych wyniósł niemal 10%[i].

Żarówki energooszczędne to podstawa

Podstawowym krokiem ku oszczędności energii elektrycznej jest wymiana wszystkich żarówek na warianty energooszczędne. Warto przemyśleć wymianę oświetlenia na nowoczesne energooszczędne warianty. Ułatwieniem w oszczędzaniu energii elektrycznej w przypadku oświetlenia są również systemy smart. Automatyczne wyłączanie światła będzie jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, jak oszczędzać energię.

W kontekście oświetlenia warto jest też dostosować jego rodzaj do realnych potrzeb. Jeśli to niekonieczne, nie korzystaj ze światła sufitowego, np. podczas czytania książki czy pracy na komputerze. W takich sytuacjach równie dobrze sprawdzi się mała lampka, która zużyje mniej energii.

Z jakich urządzeń korzystać z rozwagą, czyli jak oszczędzać prąd?

Chcąc realnie zadbać o zużycie energii w domu, trzeba mieć świadomość tego, które urządzenia są największymi „pożeraczami” prądu. Najwięcej energii zużywają: lodówka (28%), oświetlenie i drobny sprzęt AGD, kuchnia elektryczna (odpowiednio po 20%), pralka (9%). Jak oszczędzać prąd w domu, skoro to są podstawowe urządzenia codziennego użytku? Oczywiście nie namawiamy do rezygnacji z lodówki czy pralki. Warto jednak zwrócić uwagę, czy korzystamy z modeli energooszczędnych.

W przypadku lodówki zużycie energii zwiększa kontakt urządzenia ze źródłami ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby nie stawiać lodówek blisko kaloryferów oraz nie wstawiać do nich ciepłych potraw.

młoda kobieta wkłada zakupy do lodówki

Chcąc skorzystać z pralki, warto po pierwsze w pełni ją załadować. Pranie w wysokich temperaturach powinno być koniecznością w przypadku rzeczy wymagających wysokiej sterylności. Dobrą praktyką jest też włączanie prania w godzinach poza tzw. szczytem, czyli nocą lub w okolicach południa. Najbardziej optymalne godziny użytkowania urządzeń elektrycznych można znaleźć na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Robiąc pranie warto zrezygnować z elektrycznych suszarek.

W przypadku płyty elektrycznej w kuchni należy zadbać o to, aby garnek przylegał do niej całą powierzchnią podczas gotowania (zmniejsza to zużycie energii o 50%). Poza tym zawsze trzeba płytę wyłączyć, kiedy już się z niej nie korzysta.

Energochłonne ładowanie i tryby stand by

A jak oszczędzać prąd, kiedy do pracy są potrzebne komputer i telefon komórkowy? W przypadku laptopów warto pracować na ich baterii i ładować je tylko wtedy, kiedy są na wyczerpaniu. W przypadków komputerów stacjonarnych nie należy pozostawiać ich włączonych. Warto też włączyć funkcję oszczędzania energii w tych urządzeniach. Co do telefonów komórkowych ważne jest, aby odłączać je z ładowarki (a tę wyjmować z kontaktu!), jak tylko naładowanie baterii osiągnie 100%.

Cichym „pożeraczem” energii elektrycznej są wszystkie urządzenia w trybie stand by. Komputer z włączonym wygaszaczem ekranu, telewizor wyłączony pilotem ze świecącą się czujką, bezprzewodowy odkurzacz w ciągłej gotowości – to tylko przykłady urządzeń zużywających energię elektryczną wtedy, kiedy tak naprawdę z nich nie korzystamy. Jak oszczędzać prąd w urządzeniach z trybem stand by? Zawsze odłączaj je od gniazdka elektrycznego. Moc urządzenia w trybie stand by waha się w przedziale 0,5W-35W. Tylko odłączając mu źródło energii, skutecznie ograniczysz jej zużycie.

Energia to nie tylko prąd

Warto pamiętać, że szukając sposobów na oszczędzanie energii, nie wolno skupiać się jedynie na tej elektrycznej. Energia to również ciepło dostarczane do naszych mieszkań, a część urządzeń elektrycznych w domu można zamienić na te zasilane np. gazem. Wymiana czajnika elektrycznego na gazowy, kiedy korzystamy również z gazowej kuchenki, na pewno będzie opłacalna. Równie opłacalna będzie rezygnacja z podgrzewania posiłku w mikrofalówce na rzecz tradycyjnej kuchenki gazowej. Zmianę źródła zasilania elektrycznej kuchenki na gazowe warto też rozważyć przy okazji remontu kuchni i wymiany płyty grzewczej.

O oszczędzaniu energii warto pamiętać także w sezonie grzewczym. Dobrym rozwiązaniem są zawory cieplne na grzejnikach, które pozwalają dostosować temperaturę grzania do realnych  potrzeb domowników. Ważne jest też zakręcanie grzejników w momencie wietrzenia pomieszczeń.

Oszczędzanie energii = czysty zysk

Ograniczenie zużycia energii (nie tylko tej energetycznej) przy dzisiejszych cenach prądu czy innych paliw to skuteczny sposób na podreperowanie domowego budżetu. I chociaż czasem może wydawać się, że odłączenie ładowarki telefonu komórkowego z gniazdka czy rezygnacja z czajnika elektrycznego to tak niewiele, biorąc pod uwagę koszty zużycia energii tych urządzeń, są to dość spore oszczędności.

tabela przedstawiająca zużycie prądu przez urządzenia domowe

[i] GUS, Zużycie energii w gospodarstwach domowych 19.05.2023 r. w 2021 r. – https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/zuzycie-energii-w-gospodarstwach-domowych-w-2021-roku,12,2.html


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata