Jak się przebranżowić, aby lepiej zarabiać

Lepsze zarobki to marzenie niemal każdego pracownika. Co robić, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy liczyć na lepsze perspektywy w danym zawodzie? Jednym ze skuteczniejszych sposobów wydaje się przekwalifikowanie. Jak się przebranżowić? O czym pamiętać? Gdzie szukać dofinansowania?

Czy powinieneś się przebranżowić?

Istnieje sporo przesłanek, które wskazują na to, że warto rozważyć przebranżowienie. Może to być znudzenie obecną pracą, uczucie wypalenia, chęć zarabiania więcej albo też potrzeba spróbowania czegoś nowego. Zmiana zawodu to ambitny plan, który może się opłacić i wyraźnie odmienić jakość naszego życia. Warto dodać, że nie powinniśmy się wstydzić tego kroku. W zachodnich krajach osoby aktywne zawodowo przebranżawiają się po kilka razy w ciągu całej swojej kariery. Taki krok może przyczynić się nie tylko do poprawy materialnego stanu, lecz także zwiększyć psychiczny komfort i zadowolenie z życia.

Przebranżowienie to także ważny aspekt przemiany technologicznej, która dzieje się tu i teraz. Może mieć istotne znaczenie zwłaszcza w momencie, kiedy coraz ważniejszą rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Już dziś mówi się o tym, że pewne zawody znikną z rynku. Dobra wiadomość jest taka, że zastąpią je inne. Warto więc zdobywać przydatną wiedzę i przecierać szlaki.

Jak się przebranżowić

Jak się przebranżowić? Istnieje co najmniej kilka sposobów zdobycia nowych kompetencji zawodowych. Osoby, które mogą poświęcić więcej czasu na naukę i chcą zgłębić dane zagadnienie we wszystkich możliwych aspektach, powinny udać się na uzupełniające studia. Może być trudno połączyć pracę zarobkową ze studiami stacjonarnymi, dlatego warto rozważyć studia w trybie wieczorowym lub zaocznym.

Kursy stacjonarne oraz kursy online to kolejna metoda na zdobycie przydatnych i unikalnych kompetencji. Również tutaj możemy wybierać, czy chcemy uczyć się intensywnie przez kilka tygodni, czy też możemy pozwolić sobie na rozłożenie nauki w czasie i uczęszczanie na kurs jedynie w weekendy. Bardziej zdeterminowane osoby mogą też poszukiwać przydatnej wiedzy w Internecie na własną rękę.

Przebranżowienie jako sposób na długi?

Przed wyborem nowej ścieżki zawodowej warto postawić sobie kilka pytań, jak choćby: w czym jestem dobry, co chcę robić, jakie zajęcie przyniesie mi profity i jaki zawód będzie pożądany na rynku pracy w najbliższych latach. Warto dążyć do połączenia tego, co lubimy robić z tym, co przynosi zyski.

A skoro o zyskach już mowa, to trzeba wspomnieć, że jednym z motywatorów przebranżowienia może być świadomość, że obecna praca nie przynosi odpowiednio wysokich dochodów na pokrycie obecnych zobowiązań. W pierwszej kolejności warto uporządkować jednak swój budżet domowy i dążyć do ograniczenia zbędnych wydatków. Kolejnym krokiem do podniesienia stopy życiowej może być zmiana wykonywanego zawodu.

Czy możesz liczyć na dofinansowanie na przebranżowienie?

Przebranżowienie może okazać się niemałą inwestycją. Dlatego dobrze poszukać dodatkowego wsparcia finansowego w instytucjach prywatnych i państwowych. Z pewnością warto przeglądać ofertę szkoleń organizowanych przez powiatowe urzędy pracy. Mogą z nich korzystać osoby w nich zarejestrowane, bezrobotne, niepełnosprawne oraz te, które zostały zmuszone do zmiany kwalifikacji bądź ich uzupełnienia.

Również pracodawcy mogą wspierać rozwój zawodowy swoich pracowników. Jeśli zależy im, aby ich podwładni zdobywali nowe kompetencje, mogą składać wnioski o dotacje z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Podania należy składać także w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto zapoznać się z priorytetami przyznawania środków na stronie internetowej funduszu. Dodatkowe środki na szkolenia, np. Na naukę języków, bywa też przyznawane po przekroczeniu pewnego wieku, zwykle na dofinansowanie można liczyć od 40 roku życia.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata