Budżet domowy – czym jest i jak nim dobrze zarządzać online

Niezależnie od tego, czy żyjemy w czasach szalejącej inflacji, czy też mamy do czynienia ze spokojniejszą sytuacją na rynku, warto panować nad własnymi finansami. Tym razem bierzemy na warsztat budżet domowy i podpowiadamy, jak nim zarządzać i jak oszczędzać pieniądze z wykorzystaniem pomocy dostępnych narzędzi online.

Budżet domowy – co to właściwie jest

Zanim zajmiemy się procesem zarządzania własnymi finansami, warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest budżet domowy. W swojej definicji to przede wszystkim pieniądze, które zarabiamy i które wydajemy. Naszym życzeniem byłoby zatrzymanie możliwie największej ilości pieniędzy przy sobie, jednak w praktyce wygląda to bardzo różnie.

Budżet domowy to w gruncie rzeczy wykaz przychodów i wydatków. Praktycznie nie ma znaczenia, w jakiej formie prowadzimy taki bilans. Powinien być prowadzony regularnie – co najmniej w miesięcznych odstępach. Zarządzanie domowym budżetem to nic innego, jak sprawowanie kontroli nad pieniędzmi, które zarabiamy i wydajemy, lecz także podejmowanie odpowiednich działań, zmierzających do zatrzymania jak największej ilości środków, np. na koncie oszczędnościowym.

Zarządzanie budżetem domowym – od czego zacząć

Zarządzanie budżetem domowym wymaga pewnej dyscypliny, ale spokojnie, ten nawyk przyjdzie z czasem. Z pewnością jesteś w stanie zarezerwować sobie jedną bądź dwie godziny w miesiącu, które w całości przeznaczysz na domowe finanse. Jeśli poczujesz potrzebę, z czasem możesz rozszerzać ten zakres czasowy. Wiele zależy tutaj od Twojej determinacji, chęci pomnażania kapitału, jak również liczby samych zobowiązań.

Drugi krok to dążenie do poszerzania własnej wiedzy o finansach. Możesz zacząć od wąskiego obszaru, jakim jest zarządzanie budżetem domowym. Do dyspozycji masz ogrom różnego rodzaju materiałów. Wiele z nich dostępnych jest online. Wszelkiego rodzaju blogi, fora, grupy w mediach społecznościowych, a także webinary oraz podcasty mogą okazać się niezwykle wartościowym i inspirującym źródłem informacji o organizacji własnych finansów.

Nie bój się przejść do działania. Tak naprawdę już w tym momencie możesz zacząć przygotowywać zestawienie przychodów i wydatków. Zacznij od wypisania tych pierwszych. Zbierz w jedno miejsce przychody ze wszystkich źródeł, z jakich otrzymujesz pieniądze. Weź pod uwagę nie tylko wynagrodzenie, które otrzymujesz za swoją pracę, lecz także wszystkie inne dochody, np. ze świadczeń socjalnych, premie czy zwroty podatku.

Te umiejętności przydadzą Ci się w zarządzaniu budżetem domowym

Istnieje kilka umiejętności, które niewątpliwie przydadzą się w skutecznym zarządzaniu domowym budżetem. Jednym z nich jest na pewno konsekwencja w działaniu. Jeśli zabieramy się za ewidencjonowanie przychodów i wydatków, potrzebujemy nieco uporu. Pomoże on wytrwać nam w postanowieniu o poprawie jakości naszego zarządzania domowym budżetem.

Drugą ważną cechą potrzebną w skutecznym zarządzaniu stanem portfela jest skrupulatność. Skoro już chcemy notować nasze wydatki, musimy robić to regularnie i nie pomijać żadnego paragonu. Każda, choćby najdrobniejsza rzecz, którą nabyliśmy w ostatnich tygodniach, powinna pojawić się w naszym finansowym bilansie. Należy pamiętać, że zarówno konsekwencji, jak i przywiązania do szczegółu można się nauczyć. Jeśli więc wydaje nam się, że nie są to nasze mocne strony, nadal możemy być skutecznymi zarządcami naszego budżetu.

Jak oszczędzać pieniądze, by wzmocnić domowy budżet

Kiedy zastanawiamy się, jak oszczędzić pieniądze, by więcej zatrzymać w domowym budżecie, warto odwołać się do swojej pomysłowości. Zarządzanie budżetem domowym za pomocą zeszytu i długopisu dla niektórych może okazać się nużące. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które pomogą nam w oszczędzaniu, a już samo ich testowanie może okazać się wciągającym zajęciem.

W oszczędzaniu pieniędzy pomoże nam cały szereg różnego rodzaju aplikacji, z których możemy korzystać zarówno na komputerze czy laptopie, jak i na smartfonie. Wybrane narzędzia pozwalają zapisywać wydatki na bieżąco. Dzięki temu nie musimy odszukiwać po kieszeniach paragonów z ostatnich zakupów. Aplikacje automatycznie grupują wydatki w kategorie. Dzięki temu widzimy np. na wykresie kołowym, który obszar pochłania najwięcej naszych pieniędzy. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie własnych przychodów, aplikacja pokaże nam, czy w danym miesiącu więcej wydaliśmy, czy może też wyszliśmy na plus.

Do oszczędzania zachęcają nas także banki. Ich aplikacje mobilne pokazują m.in., jaki jest stosunek przychodów do wydatków w danym miesiącu. Ponadto wybrane instytucje finansowe zachęcają do odkładania na konkretne cele. Oszczędzanie staje się w pełni automatyczne. Określamy cel, jaką sumę środków chcemy zgromadzić oraz do kiedy zamierzamy zgromadzić pieniądze. Ponadto musimy zdefiniować, czy co miesiąc odkładamy konkretną sumę pieniędzy, czy też ma to być procent od każdej transakcji. A może i to, i to? Dzięki takim rozwiązaniom możemy oszczędzać np. na droższy sprzęt, samochód, lecz także na wymarzone wakacje. Warto pamiętać, że w ten sposób również możemy budować własną poduszkę finansową i oszczędzać na tzw. czarną godzinę.

Zarządzanie budżetem domowym – dlaczego warto to robić

Zarządzanie domowym budżetem pozwala nam kontrolować przepływ posiadanych pieniędzy. Dzięki takiemu podejściu uświadamiamy sobie, w co inwestujemy nasze zarobione pieniądze. Często dopiero większe zestawienie pokazuje nam, jak duże sumy trwonimy na niepotrzebne rzeczy.

Kontrola nad środkami w domowym budżecie daje także wgląd w stan zobowiązań finansowych. W ten sposób znacznie zmniejszamy ryzyko przeoczenia spłaty raty kredytu czy rachunku za telefon. Pozwala także ocenić, czy możemy w najbliższym czasie pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu, np. na samochód czy remont mieszkania.

Wdrożenie zarządzania budżetem domowym umożliwia też zaplanowanie nadchodzących wydatków. Są takie momenty w ciągu roku, jak okres przedświąteczny, przegląd samochodu czy choćby organizowanie szkolnej wyprawki, które znacznie wpływają na stan naszych finansów. Planowanie takich wydatków pomoże nam uniknąć elementu zaskoczenia oraz nerwowego poszukiwania środków na ostatnią chwilę.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata