Mandat – jakie są rodzaje?
Sposób na opłacenia mandatu zależy przede wszystkim od rodzaju mandatu, jaki przyjęliśmy. Można zgodzić się na mandat gotówkowy, który jest opłacany od razu u funkcjonariusza. Choć ten nazywany jest gotówkowym, coraz częściej może być opłacony również kartą płatniczą (funkcjonariusze policji są z reguły wyposażeni w terminale płatnicze).Mandat może mieć też formę kredytowaną, gdzie jest określony termin, w jakim należy go opłacić. W przypadku takiego mandatu najlepiej opłacić go przez Internet – będzie najłatwiej i najszybciej. Oczywiście mandat kredytowany można opłacić także na poczcie. Termin płatności tego rodzaju mandatu wynosi 7 dni i jest liczony od daty odbioru go przez ukaranego.
Istnieje możliwość wystawienia też tzw. mandatu zaocznego. Z takimi mandatami mamy do czynienia w sytuacji, kiedy sprawca nie został zastany na miejscu zdarzenia. Doskonałym tego przykładem są mandaty za brak opłaty parkingowej w płatnej strefie parkowania zostawianie przez straż miejską za wycieraczką samochodu. Termin płatności takiego mandatu również wynosi 7 dni.
Jak zapłacić mandat przelewem?
Każdy mandat z terminem płatności można opłacić przez Internet. Co ważne, w przypadku bankowości elektronicznej opłaca się go nieco inaczej niż typowy przelew. Systemy bankowości elektronicznej mają przygotowany w tym celu specjalny moduł Mandaty, który można znaleźć w liście rodzajów dostępnych przelewów. Wybierając ten formularz, pojawiają się pola dotyczące wszystkich najważniejszych informacji o przyznanym mandacie (nie tylko jego wysokość, ale też numer dokumentu), które należy uzupełnić. Co ważne, bez względu na miejsce zamieszkania, adresatem przelewu za mandat będzie Pierwszy US w Opolu. Po wypełnieniu formularza przelewu wystarczy go zatwierdzić, a opłata zostanie zaksięgowana najpóźniej następnego dnia roboczego.O czym jeszcze warto pamiętać, zastanawiając się nad tym, jak zapłacić mandat przelewem? Przede wszystkim o terminie realizacji przelewów bankowych. Te – jeśli są wykonane późnym popołudniem lub wieczorem – trafią do adresata następnego dnia. Co ważne: dnia roboczego. Oznacza to, że jeśli opłacisz przelew w piątek wieczorem, może być on zaksięgowany na koncie urzędu skarbowego dopiero w poniedziałek. Dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę i należy opłacać mandaty z odpowiednim wyprzedzeniem.
Dostałeś mandat? Opłać go!
A czy mandaty warto w ogóle opłacać? Oczywiście, że tak! Nieuregulowane zobowiązania za mandaty drogowe trafiają najczęściej do urzędu skarbowego, gdzie pokrywane są z rocznego zwrotu podatku nierzetelnego zadłużonego. W takim przypadku oczywiście potrącana jest nie tylko kwota samego mandatu, ale też odsetki za zwłokę w jego uregulowaniu.
Poza tym – w przypadku mandatów za jazdę bez biletu komunikacją publiczną – nieuregulowane należności mogą być podstawą do wpisania dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. Niemożliwe? W sierpniu 2023 r. w bazie KRD widniało 368,6 tys. osób z nieopłaconymi mandatami z tego tytułu, a kwota zaległości wyniosła niemal pół miliarda złotych![1]. Sporo, prawda?
Poza tym w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu i skierowania go do sądu, sąd orzeka – oprócz słuszności przyznania mandatu – również możliwość zamiany grzywny na areszt na wypadek niezapłacenia należności. Tak, to oznacza, że za niezapłacony mandat można trafić do aresztu nawet na… pół roku!
Chyba nie potrzeba więcej argumentów przemawiających za tym, dlaczego nie warto zwlekać z zapłatą mandatu. Niech jedyną rozterką będzie, jak opłacić za mandat – przelewem czy może u funkcjonariusza w momencie ukarania, co pozwoli uniknąć przegapienia jego terminu płatności.
[1] KRD, Wśród nieletnich gapowiczów przeważają dziewczęta. Konsekwencje jazdy bez biletu mogą być dotkliwe - https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/wsrod-nieletnich-gapowiczow-przewazaja-dziewczeta-konsekwencje-jazdy-bez-biletu-moga-byc-dotkliwe
Powrót do bloga