Dlaczego obchodzimy ogólnopolski Dzień bez Długów?

Zadłużenie to temat, który dotyczy szerokiej rzeszy Polaków. 17 listopada to dzień, w którym obchodzimy ogólnopolski Dzień bez Długów. Dlaczego go potrzebujemy i czy każdy będzie miał okazję do świętowania?

Skąd pomysł na Dzień bez Długów?

Ogólnopolski Dzień bez Długów obchodzony jest 17 listopada. Ma on już swoją historię. Obchodzimy go nieprzerwanie od 2009 roku, a pomysłodawcą i inicjatorem tego święta jest KRUK S.A., firma zarządzająca wierzytelnościami. Głównym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi Polaków na to, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa sprawne zarządzanie finansami, a zadłużenie to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu. Warto dodać, że Dzień bez Długów obchodzony jest również w Rumunii, Czechach i Słowacji.

Kredyty i pożyczki są po to, aby pomagać i wspierać szybszą realizację różnych celów. Nie każdy jednak spłaca raty tych zobowiązań finansowych w terminie, co może oznaczać, że przeszacowaliśmy swoje możliwości finansowe lub nie wzięliśmy pod uwagę innych ryzyk, które wpłynęły na naszą płynność finansową. Po produkty bankowe sięgają też ludzie młodzi, dlatego warto już od najmłodszych lat prowadzić edukację finansową.

Dzień bez Długów jest świetną okazją, by porozmawiać o zarządzaniu własnym budżetem. To też dzień, w którym warto rozmawiać i edukować, jak rozsądnie korzystać z różnego rodzaju kredytów, pożyczek czy zakupów ratalnych. To ważne, aby zrozumieć, skąd biorą się długi i co robić, gdy już się nam przydarzą.

Ogólnopolski Dzień bez długów – jak chcemy pomóc

Podejście do finansów, różne nawyki, zachowania mogą mieć wpływ na to, czy dana osoba ma większe predyspozycje, aby popaść w długi. Dlatego warto uświadamiać społeczeństwo, że kontrola własnych przychodów i wydatków, a także racjonalna ocena swoich możliwości finansowych może uchronić przed kłopotami. Na płynność finansową wpływają w dużej mierze zachowania zakupowe, jak również liczba posiadanych zobowiązań.

kobieta planuje domowy budżet

Pamiętamy także o tych, którzy pozostali bez środków w wyniku zdarzenia losowego. Utrata pracy czy przewlekła choroba mogą negatywnie odbić się na stanie naszych finansów. Stąd też warto wiedzieć, co robić, gdy spotka nas taka sytuacja. Chcemy podpowiadać, jak zabezpieczyć się na wypadek utraty źródła dochodów. Warto w tym kontekście dodać, że wciąż duży odsetek Polaków nie posiada żadnej poduszki finansowej, a to jeden ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie w momencie, gdy na kilka tygodni lub miesięcy pozostajemy bez pracy.

Oczekiwania osób zadłużonych

Przypadający na 17 listopada Ogólnopolski Dzień bez Długów to doskonała okazja, by poznać oczekiwania osób zadłużonych, jak również odpowiadać na ich potrzeby. Okazuje się, że częstym problemem jest brak niezbędnej wiedzy dotyczącej zarządzania własnymi finansami, życie na kredyt, ale też różne zdarzenia losowe, jak utrata pracy. Dlatego też dzielimy się naszym doświadczeniem nie tylko wspierając osoby zadłużone w wyjściu krok po kroku z zadłużenia, ale angażujemy się też w działania edukacyjne, udzielamy porad, jak oszczędzać pieniądze, w jaki sposób regularnie spłacać należności, jak zmienić swoje nawyki finansowe.

Regularnie przeprowadzamy badania, które pokazują m.in., jak Polacy radzą sobie ze swoimi finansami, jaka jest ich kondycja finansowa, czy uważają, że mają wystarczającą wiedzę ekonomiczną, jakie jest ich podejście do zadłużenia czy spłaty posiadanych zobowiązań. Dzięki tym badaniom możemy zwrócić uwagę na różne zagadnienia finansowe i wspierać w edukacji i podnoszeniu świadomości finansowej.

Badania te pokazują, że głównym polem, na jakim należy obecnie działać, jest edukacja finansowa. W badaniu przeprowadzonym dla KRUKa w dniach 2-5 września zaledwie 12% respondentów uznało, że ich wiedza o finansach jest niska lub bardzo niska, a 39% nie czuje potrzeby, by zwiększać zasób dotychczas posiadanej wiedzy. Jednocześnie aż 40% osób o swoje problemy finansowe obwinia rząd, 27% pech lub zdarzenie losowe, a 8% partnera. Zarazem jednak 39% uznaje, że również ponosi odpowiedzialność za stan swoich finansów. Biorąc pod uwagę te wskazania, wydaje się, że część osób może nie doceniać wagi dodatkowej edukacji finansowej, dzięki czemu na ich stan budżetu domowego w większym stopniu wpływałyby własne decyzje. Na przykład zbudowanie poduszki finansowej na nieprzewidziane wydatki sprawiłoby, że w mniejszym stopniu byliby uzależnieni chociażby od zdarzeń losowych, a zakup nowej pralki mogliby pokryć z oszczędności, a nie z kredytu.

mężczyzna sprawdza w kalendarzu, kiedy jest Ogólnopolski Dzień bez Długów

Dobra okazja, by porozmawiać o płynności finansowej

Ogólnopolski Dzień bez Długów to doskonała okazja, by porozmawiać o płynności finansowej Polaków. Warto jednak pamiętać, że dbanie o stan naszych portfeli to zadanie, które nie kończy się wraz z dniem 17. listopada. Zależy nam na zwiększaniu świadomości i pokazywaniu, jak ważny jest regularny monitoring przychodów i wydatków.

W dniu takim jak Ogólnopolski Dzień bez Długów, którego KRUK jest inicjatorem i pomysłodawcą, chcemy przypomnieć o postawach firm windykacyjnych wobec osób zadłużonych. KRUK zawsze stara się ułatwić swoim klientom spłatę zobowiązań i wyjście na finansową prostą. Szanujemy prawo do wyboru klientów i aczkolwiek stoimy na straży porządku społecznego, mówiącego, że długi należy spłacać, nie narzucamy naszym klientom, w jaki sposób powinni się z nami kontaktować czy regulować zobowiązania. Dodatkowo prowadzimy działania edukacyjne, publikując wiele materiałów na temat odpowiedzialności, wiedzy o finansach czy zarzadzania domowym budżetem.

Chcemy pokazać, jak ważna jest odpowiedzialność przy zaciąganiu nowych zobowiązań finansowych. Dzień bez Długów to także zachęta do rozmowy z bliskimi i znajomymi o zadłużeniach. Dla tych z kolei, którzy mają długi, to dobry moment, by skontaktować się ze swoimi wierzycielami. Być może będzie to ważny krok ku wyjściu na finansową prostą.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata