Jak sprawdzić zadłużenie? Dowiedz się, gdzie zbiera się tego typu informacje

Wezwanie do spłaty długu, które przychodzi na nasz adres, może wywołać sporą konsternację. Zwłaszcza jeśli dawno zapomnieliśmy o tej sprawie. Nawet mały mandat czy nieopłacenie karty kredytowej na czas może sprawić, że staniemy się dłużnikiem. Jak sprawdzić zadłużenie i dowiedzieć się, czy jest się na liście dłużników?

Wyniki raportu „Międzypokoleniowe rozmowy o długach”, przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, wskazują, że co czwarty badany (23 proc.) ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Ratunkiem w takiej sytuacji stają się bliscy: rodzice, rodzeństwo, krewni (tak deklaruje 62 proc. badanych). Pomoc w wyjściu z pętli zadłużenia oferują też firmy zarządzające wierzytelnościami (19 proc.).

Jestem dłużnikiem. Jak to się stało?

Długi nie biorą się znikąd. Skoro zdecydowaliśmy o zaciągnięciu kredytu czy pożyczki, podpisaniu umowy abonamentowej lub zakupie na raty, a później nie regulujemy ich na czas, musimy liczyć się z konsekwencjami tych decyzji. Warto jak najszybciej wziąć odpowiedzialność za swoje zadłużenie i zacząć działać. Jak? Podpowiadamy w tym artykule.

Sytuacja jest prosta, kiedy wiemy, skąd wziął się dług. Na przykład jest on wynikiem utraty pracy, choroby czy niespodziewanie ważniejszych wydatków. Komplikacje pojawiają się wtedy, kiedy nie jesteśmy go w ogóle świadomi.  Jak to możliwe? Okazuje się, że często zapominamy o drobnych zobowiązaniach, niezapłaconym rachunku za telefon czy mandacie. Niestety, zapomnienie nie oznacza anulowania, a sam dług może zostać przejęty przez firmę obsługującą zadłużenia, która będzie domagać się nie tylko spłaty całości należności, ale również doliczy koszty windykacyjne.

Dostałeś list od KRUKa? Wejdź na e-kruk.pl i zarządzaj swoim długiem przez Internet =>>>

W przypadku braku polubownego załatwienia sprawy i deklaracji chęci spłaty wkracza już sąd oraz komornik, a same dane dłużnika mogą zostać zamieszczone w biurach informacji gospodarczej. Osoby znajdujące się w takim rejestrze mają problem z otrzymaniem kredytu i rat na zakupy, mogą mieć nawet problem z podpisaniem umowy abonamentowej.

Mężczyzna zmartwiony wysokością zadłużenia

To, o czym powinieneś wiedzieć, to fakt, że takie rejestry dłużników są regulowane prawnie. Jeśli zadłużenie jest większe niż 200 zł i opóźnienie w spłacie wynosi minimum 30 dni, wtedy nazwisko może pojawić się w rejestrze dłużników.

Jak widzisz, nawet mała kwota może przynieść poważniejsze konsekwencje w przyszłości, dlatego staraj się unikać opóźnień w spłatach takich zobowiązań, a jak już otrzymasz wezwanie, nie ignoruj go!

W takim razie, jak sprawdzić zadłużenie? Np. Na platformie e-kruk.pl sprawdzisz swój status w rejestrze dłużników ERIF BIG S.A. Komplet informacji o Twoich sprawach w KRUK-u w jednym miejscu!

Czym są rejestry zadłużonych?

Wierzyciel ma prawo umieścić dane w BIG, czyli w Biurze Informacji Gospodarczej. Do głównych zadań BIG należy gromadzenie i udostępnianie danych o nierzetelnych płatnikach, tzw. wpis negatywny. Jest też dobra strona takiego rejestru. Pojawiają się w nim również informacje pozytywne o płatnikach, którzy terminowo dokonują płatności. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u usługodawcy, aby taka adnotacja pojawiła się przy nazwisku.

BIG a BIK – jakie są różnice?

BIG to całkowicie coś innego niż BIK. Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. Jego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i pozabankowych firm pożyczkowych.

BIG to rejestry firm prywatnych. W Polsce działa już sześć instytucji tego typu, z których najczęściej można spotkać ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor oraz Krajowy Rejestr Długów (KRD). Co istotne, prowadzą one działalność konkurencyjną względem siebie, co oznacza, że listy dłużników się nie pokrywają. Dlatego też nazwisko osoby zadłużonej może trafić aż na pięć różnych czarnych list.

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce:

  • ERIF BIG S.A.
  • Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.
  • BIG InfoMonitor S.A.
  • KBIG S.A.
  • KIDT BIG S.A.

Jestem zadłużony – co robić?

Jeśli już otrzymałeś wezwanie do zapłaty, nie panikuj. Dokładnie zapoznaj się z zamieszczonymi informacjami. Sprawdź w rejestrze dłużników, np. ERIF BIG S.A., ile wynosi Twoja zaległość i z kim skontaktować się, by wyjaśnić ten temat. Żeby sprawdzić informacje gospodarcze na swój temat w Biurze Informacji Gospodarczej ERIF, należy wejść do serwisu erif.pl. Załóż bezpłatne konto, potwierdź zgodność danych i pobierz raport na swój temat.

W raporcie znajdują się informacje o zaległościach i regularnych płatnościach. Następnie zweryfikuj swoje możliwości finansowe i postaraj się spłacić zadłużenie w terminie. Za to możesz otrzymać informację pozytywną. Kontakt z wierzycielem pozwoli Ci wynegocjować odpowiednią wysokość rat i w konsekwencji usunięty zostanie wpis negatywny.

WAŻNE! Raz na pół roku przysługuje darmowa możliwość sprawdzenia informacji na swój temat – skorzystaj z tego prawa dostępu do informacji!

Podobnie dzieje się w przypadku, kiedy wezwanie wysłała firma obsługująca zadłużenia. Oznacza to, że dług został przejęty i możesz zostać obarczony dodatkowymi kosztami – windykacyjnymi, a potem komorniczymi. Uspokajamy jednak: firmom windykacyjnym zależy na polubownym załatwieniu sprawy, dlatego oferują elastyczne formy pomocy dla zadłużonych. Niekiedy już wraz z dokumentami dostajesz załączone pismo o rozłożenie na raty lub wskazówki, jak uzyskać pomoc w wyjściu z długów.

Mężczyzna z powiadomieniem o zadłużeniu

Skontaktuj się z KRUKiem. Przejmij kontrolę nad swoimi finansami

Jeżeli pismo nadał do Ciebie KRUK, sprawa jest ułatwiona. Od 2010 roku firma udostępnia osobom zadłużonym platformę internetową e-kruk.pl do samodzielnego zarządzania długami. Wystarczy przy rejestracji podać dane osobowe, numer sprawy zadłużenia, e-mail oraz hasło. Logując się do panelu, zyskasz aktualny podgląd na stan zadłużenia, rodzaje zobowiązań, zaległości płatnicze oraz propozycje rozłożenia na raty.

To, co może Cię blokować, to poczucie wstydu. Osoby zadłużone obawiają się reakcji najbliższego otoczenia, przez to też nie dzielą się swoimi kłopotami i nie szukają pomocy. Zazwyczaj, kiedy już zwrócą się o pomoc, jest za późno. Z takim myśleniem walczymy właśnie w KRUK S.A., gdzie promujemy empatyczne podejście oraz realne wsparcie dla każdej osoby, która wymaga takiej pomocy. Wiemy, że czynniki prowadzące do zadłużenia są naprawdę różne. Tym bardziej potrzebna jest fachowa pomoc, aby uzyskać realną ocenę sytuacji i szansę na spłatę zadłużenia.

Zobacz historię Anny:

Co istotne, nawet jeśli już doszło do egzekucji komorniczej i wydaje się, że to już koniec i nie ma żadnego ratunku, możesz zwrócić się o pomoc do firmy, która obsługuje Twoje zadłużenie. Komornik jest tylko wykonawcą wniosku, nie obsługuje on zadłużeń, dlatego to nie z nim należy rozmawiać o ewentualnych ugodach czy sposobach na wyjście z tej sytuacji lub z pętli zadłużeń.

Możesz również uzyskać pomoc specjalistów reprezentujących rozmaite organizacje. Często działania pomocnicze dla osób zadłużonych prowadzą Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej oraz organizacje specjalizujące się w konkretnej dziedzinie, jak Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Ośrodki i programy prowadzone przez stowarzyszenia udzielają bezpłatnej i dyskretnej pomocy w zakresie poradnictwa finansowego, prawnego i doradztwa konsumenckiego. Możesz też zgłosić się do Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych, które oferuje porady psychologiczne, a także terapię na przykład dla hazardzistów.

Spłacasz w terminie? Zgarnij atrakcyjne nagrody w Programie Bonusowym KRUKa =>>>

Po pierwsze: nie ignoruj zadłużenia, rozmawiaj!

Podstawą spłaty każdego zadłużenia jest kontakt z wierzycielem, zwłaszcza że w ten sposób zyskujesz szansę na polubowne załatwienie sprawy, a to z kolei przekłada się na mniejsze raty lub nawet anulowanie kosztów dodatkowych (jak odsetki). Unikniesz przede wszystkim postępowania sądowego i komorniczego. Co zyskasz? Możliwość spłaty w ratach, która będzie dopasowana do dochodów i sytuacji życiowej.

Pamiętaj: kontakt z firmą obsługującą zadłużenie i chęć płacenia w ratach to szansa na szybkie wyjście z długów i usunięcie danych z listy zadłużonych.

Na szczęście kontakt ten jest dzisiaj ułatwiony za sprawą Internetu. Platforma e-kruk.pl to doskonały sposób nawet na pierwszy kontakt z wierzycielem. Jeśli nie chcesz, nie musisz nawet kontaktować się osobiście z biurem obsługi klienta. Platforma internetowa e-kruk umożliwia śledzenie na bieżąco stanu zadłużenia, a nawet pozwala wnioskować o zmianę harmonogramu spłat, aby comiesięczne raty dopasować do sytuacji finansowej.

Dzięki rozłożeniu zadłużenia na raty szybciej odzyskasz płynność finansową i komfort psychiczny. Nie ignoruj swoich długów, bo tym samym ignorujesz szansę na rozwiązanie swojego problemu.

Dlaczego warto założyć konto na platformie e-kruk.pl? =>>>


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata