Spłata długu z rozłożeniem na raty – przekonaj się, że to możliwe!

Ponad 1,73 mln Polaków ma długi – tak wykazało badanie przeprowadzone przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. uwzględniające I kwartał 2019 roku. Skąd taka liczba? Długi nie biorą się znikąd. Skoro zdecydowaliśmy o zaciągnięciu kredytu czy pożyczki, podpisaniu umowy abonamentowej lub zakupie na raty, a później nie regulujemy ich na czas, musimy liczyć się z konsekwencjami tych decyzji. Warto jak najszybciej wziąć odpowiedzialność za swoje zadłużenie i zacząć działać. Jak? Podpowiadamy w tym artykule.

Zadłużenie nie od razu musi kojarzyć się z czarnym scenariuszem, zwłaszcza że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Najważniejszym punktem jest jednak świadomość, że potrzebuje się pomocy w spłacie długów i skierowanie się do odpowiednich instytucji. Im szybciej to zrobisz, tym  większe szanse na korzystne warunki.

Umowa spłaty długu

Na początek ważna kwestia: jeśli otrzymałeś wezwanie do spłaty długu, nie wpadaj w panikę. To tylko informacja o zadłużeniu, pamiętaj, każde pismo, które dotyczy Twoich finansów należy zweryfikować. Nie ignoruj wezwania, tylko skontaktuj się z wierzycielem, ponieważ wtedy zyskasz pewność, czy masz w ogóle dług, o którym zapomniałeś, a nawet zyskasz szansę na jego umorzenie (dotyczy długów przedawnionych i bez sądowego nakazu zapłaty).

Najczęściej proponowaną opcją jest ugoda dotycząca opłacania w częściach. Aby w ogóle mieć taką możliwość, musisz skontaktować się z wierzycielem oraz zgodzić się na podpisanie umowy spłaty długu. W przypadku długu w KRUK sytuacja jest ułatwiona, ponieważ wraz z dokumentami informującymi o długu otrzymujesz numer sprawy. Możesz też  zarejestrować się na platformie internetowej e-kruk.pl.

Platforma online e-kruk.pl została uruchomiona w 2010 roku jako pierwszy serwis do samodzielnego zarządzania zadłużeniami w Polsce. Jego zaletą jest to, że nie trzeba kontaktować się osobiście lub telefonicznie z firmą, zwłaszcza że długi często są dla nas wstydliwe i stresujące. Załatwienie sprawy przez Internet bez konieczności dzielenia się swoją historią jest niewątpliwie atutem i czynnikiem zachęcającym – wykorzystaj to!

Masz dług w KRUK? Załóż konto na platformie e-kruk.pl.

Jak założyć konto na platformie e-kruk.pl? Wystarczy podać numer sprawy zadłużenia, PESEL, e-mail, na który przychodzi link aktywujący, oraz hasło. Nawigacja jest przejrzysta i bez problemu znajdziesz zakładkę, gdzie sprawdzisz wszystkie informacje na temat danej sprawy, w tym wysokość swojego długu.

Dzięki temu, że jest możliwa spłata długu z rozłożeniem na raty, na platformie wygenerujesz samodzielnie propozycje wysokości i terminów rat. Kwoty te możesz zmieniać – tak, by pasowały do Twoich miesięcznych dochodów i wydatków. Jeśli zaproponowane warunki spełniają Twoje oczekiwania, kliknij w przycisk „Akceptuję warunki”. Nic więcej nie musisz robić, porozumienie zostało zawarte.

Na stronie internetowej KRUK oraz na platformie e-kruk.pl znajdziesz wzór na:

  • to jak rozłożyć na raty zadłużenie,
  • wniosek o ugodę,
  • umowę o spłatę długu.

Ugoda jest umową, która polubownie ma rozwiązywać problem zobowiązania i rozstrzygać spór dotyczący spłaty długu. Najczęściej taka umowa zawiera zapis dotyczący właśnie rozłożenia na raty lub warunek, że w przypadku dokonania jednorazowej spłaty wierzyciel zwalnia dłużnika z pozostałej części długu, czyli skutkuje to umorzeniem wobec osoby zadłużonej.

Mężczyzna podpisujący umowę rozłożenia długu na raty

Pomoc zadłużonym, czyli rozłożenie długu na raty

KRUK oferuje elastyczne rozwiązania do spłaty długów na drodze polubownej. Jeżeli otrzymałeś list z KRUKa, nie ignoruj go. Skorzystaj z okazji na kontakt z doradcą, z którym wspólnie wypracujecie indywidualny plan na wyjście z długów. Doradca przeanalizuje: Twoją sytuację życiową, możliwości finansowe, dochody i wydatki. Wtedy zaproponuje najdogodniejszą formę spłaty długu. Zwykle jest to spłata długu z rozłożeniem na raty.

Spłata w ratach to korzystne rozwiązanie, ponieważ bardziej racjonalnie jest wpłacać co miesiąc małe kwoty niż jednorazowo cały dług. Tym bardziej, że zadłużenie często powstaje nie z winy osoby zadłużonej. To wyniki braku odpowiedniej wiedzy i świadomości zarządzania finansami. Raty pozwalają stopniowo, krok po kroku, wychodzić na finansową prostą i cieszyć się codziennością. Znika obciążający stres oraz obawy o komornika.

Pamiętaj również, że na każdym etapie masz wsparcie profesjonalnego doradcy. Kiedy dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji, która mogłaby utrudnić terminową wpłatę raty, skontaktuj się z nim, aby i tutaj zaproponował dogodne rozwiązanie, zwłaszcza że cały czas masz wgląd w swoje zadłużenie w platformie e-kruk.pl i możesz kontrolować swoje zadłużenia.

Na platformie e-kruk.pl sprawdzisz swój status w rejestrze dłużników ERIF BIG S.A =>>>

Ratalna spłata zadłużenia w KRUKu

Zadłużenie to niewątpliwie spore obciążenie i temat trudny. Zwykle jednak można problem długu rozwiązać w całkiem prosty sposób. Jeśli masz dług w KRUKu, możemy ci pomóc. Jako firma obsługująca zadłużenia doskonale zdajemy sobie sprawę, że w przypadku tak wrażliwego tematu, jakim są finanse, należy podchodzić z odpowiednią dozą empatii i zrozumienia. Każda sytuacja jest inna, a często do zadłużenia dochodzi w wyniku braku świadomości, jakich problemów w przyszłości może przysporzyć pożyczka bądź kredyty.

Dlatego proponujemy ratalną spłatę zadłużenia – wystarczą cztery proste kroki, aby wyjść z długów razem z KRUKiem:

  1. Zapoznaj się z informacjami zawartymi w dokumentach, które przyszły na adres domowy. Pismo informujące o zaległościach zawiera nie tylko wysokość długu, termin jego spłaty i numer konta bankowego, na który należy przelać środki, ale też numer sprawy, który jest bardzo przydatny w rozmowie z doradcą.

  2. Skontaktuj się z KRUKiem: telefonicznie, mailowo lub poprzez naszą specjalną platformę do zarządzania wierzytelnościami online e-kruk.pl.

  3. Zarejestruj się na platformie, która umożliwia zarządzanie zadłużeniem online. Zakładając konto na platformie, możesz sprawdzić, jakie propozycje spłaty zadłużenia przygotowaliśmy. Możesz również samodzielnie wygenerować porozumienie, wybrać wysokość rat i okres spłaty.

  4. Zacznij spłacać za pośrednictwem przelewów internetowych.

Przedawnienie długów u komornika – czy to możliwe? =>>>

Dlaczego warto spłacać w ratach? Dzięki porozumieniu ratalnemu unikniesz wielu kłopotów i nieprzyjemności, jak skierowanie sprawy do sądu, egzekucji komorniczej czy też wpisania do biura informacji gospodarczej. Ponadto takie porozumienie jest gwarancją, że wierzyciel nie będzie naliczał dodatkowych i niepotrzebnych kosztów egzekucyjnych, co ma ogromne znaczenie dla osób, które chcą zastopować spiralę zadłużeń, w którą wpadły. Na mocy porozumienia osoba zadłużona zobowiązuje się do terminowych wpłat.

Zadłużenie jest obciążeniem nie tylko domowego budżetu, ale również z psychologicznego punktu widzenia. Pierwszym punktem jest przyznanie samym przed sobą, że ma się problem. Następnie należy szukać pomocy, ponieważ – wbrew pozorom – spłata długów nie musi być koszmarem, zwłaszcza, jeśli będziesz mieć wsparcie ekspertów, którzy realnie ocenią Twoje możliwości finansowe.

Spłata długu – czyli jak żyć z zadłużeniem?

Widmo ciążącego długu może skutecznie wpłynąć na nasze samopoczucie, ale i komfort życia. Zadłużenie często jest wynikiem nagłej utraty pracy lub pogorszenia się stanu zdrowia. W takiej sytuacji często potrzebny jest zastrzyk dodatkowej gotówki, a jak pokazują badania – ponad połowa Polaków wydaje wszystko, co zarabia.

Jak sobie radzą? Sięgają po pożyczki, a gdy nie mają możliwości ich spłaty, często biorą kolejne i kolejne, wpadając w spiralę zadłużenia, z której nie umieją wyjść.

Dochodzą do tego rozmaite obawy, piętrzenie się niepokoju i stresu, że komornik zapuka do drzwi. Przez to też dochodzi do takich sytuacji, że fakt zadłużenia się często ignoruje. Z psychologicznego punktu widzenia dochodzi do wyparcia i udawania, że nie ma się żadnego problemu.

Takie zachowanie jednak doprowadza do znacznie poważniejszych kłopotów, ponieważ niespłacenie zobowiązań w terminie generuje odsetki, a sprawa może trafić do sądu, a następnie do komornika.

Spłacasz w terminie? Zgarnij atrakcyjne nagrody w Programie Bonusowym KRUKa =>>>

Młode małżeństwo spłaca dług komorniczy

Jeśli nie wpłacisz na czas raty pożyczki, wówczas otrzymasz powiadomienia SMS-owe lub listowne przypominające o spłacie. Co ważne, taki monit z firmy pożyczkowej może być płatny i kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, co już jest kolejnym obciążeniem finansowym. Ryzykowne jest w takim przypadku podpisanie kolejnej pożyczki na poczet zadłużenia, ponieważ jest to rozwiązanie jednorazowe, a nie rozwiązujące problem.

Jeśli i tutaj nadal będą opóźnienia, wówczas dług zostanie przekazany do firmy windykacyjnej, co generować będzie następne koszty, a także grozić będzie wpisaniem na listy dłużników np. do ERIF BIG S.A.. Jeżeli i to nie przyniesie skutku, sprawa trafi do sądu, w którym zapadnie tytuł egzekucyjny i zostanie nadana klauzula wykonalności. Tutaj już wkracza komornik.

Jak widzisz, nieterminowa spłata długu wiąże się z narastaniem zadłużenia i poważnymi konsekwencjami. Jest jednak rozwiązanie, ponieważ nawet wierzyciele mają świadomość, że rosnące zaległości często są wynikiem złej sytuacji życiowej i sytuacji losowych, dlatego oferują pomoc zadłużonym, najczęściej jest to rozłożenie długu na raty.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata