Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Nie trzeba być w spirali zadłużenia, aby otrzymać list od komornika. Za to ignorowanie wezwań wierzyciela oraz sądu może skutkować większymi kłopotami. Co robić, gdy otrzymamy zawiadomienie o wszczęciu postępowania? Czy można wstrzymać egzekucję komorniczą i jak to zrobić?

Kiedy może dojść do interwencji komornika

Nadmierna konsumpcja oraz utrata kontroli nad wydatkami to prosta droga do finansowych kłopotów. Coraz chętniej bierzemy kredyty czy pożyczki. Nie boimy się także zakupów na raty bądź tych z odroczoną płatnością. Życie na kredyt staje się częścią naszej codzienności i od kilku, a nawet kilkunastu lat, nie jest już wstydliwym tematem tabu.

Rozsądne korzystanie z produktów bankowych oraz mierzenie sił na zamiary to postawa godna naśladowania. Jeśli jednak utracimy kontrolę nad finansami, przestaniemy terminowo spłacać raty naszych zobowiązań lub też wpadniemy w spiralę zadłużenia, sprawa może trafić do sądu, a w konsekwencji do komornika. Co w sytuacji, gdy stanie się ona faktem?

Przede wszystkim warto zachować spokój. Pamiętajmy, że komornik nie może zjawić się nagle i bez żadnej zapowiedzi. Zanim dojdzie do jego interwencji, dłużnik powinien otrzymać stosowne wezwania od wierzyciela, jak również wzywające do zapłaty pisma sądowe. W pierwszej kolejności wierzyciel stara się zazwyczaj poprzestać na działaniach polubownych. Gdy te nie skutkują, może skierować sprawę do sądu. Ten dopiero postanawia o wydaniu tytułu egzekucyjnego, który nabiera mocy sprawczej po potwierdzeniu w postaci tytułu wykonawczego. Działania komornika pojawiają się dopiero na końcu tej długiej drogi.

Osoba zadłużona ma swoje prawa, w tym także prawo do złożenia wyjaśnień. Pomocna okaże się otwartość i chęć rozmowy. Natomiast ukrywanie się przed komornikiem nie będzie dobrze widziane przez wierzyciela. O wszczęciu egzekucji powinniśmy zostać poinformowani listownie.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą – czy to możliwe?

Otrzymujemy list polecony z informacją o wszczęciu egzekucji przez komornika. Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić? Przede wszystkim zachować spokój, jak też dokładnie zbadać, skąd wziął się nasz dług i jak duży on jest. Jeszcze raz przejrzeć pisma od wierzyciela, jak również te, które otrzymaliśmy z sądu. Warto na tym etapie przygotować propozycję spłaty długu, gdyż wciąż mamy szansę polubownego rozwiązania sprawy. Przy okazji warto też poznać swoje prawa oraz możliwości wstrzymania egzekucji komorniczej.

kobieta, chcąc wstrzymać egzekucję komorniczą, przygotowuje plan spłaty zadłużenia

Rozmowa to zdecydowanie najlepsza strategia. Zamiast zastanawiać się, jak uniknąć spłaty u komornika, lepszym wyjściem będzie szukanie ugodowego rozwiązania. Warto w tym celu nawiązać kontakt zarówno z samym komornikiem, jak i wierzycielem. Jeśli uda nam się dojść do porozumienia z tym ostatnim, wówczas istnieje duża szansa na wstrzymanie komornika.

Zatrzymanie komornika może nastąpić również na skutek bezczynności wierzyciela czy niemożności ściągnięcia długu z majątku zadłużonego. Taka sytuacja może wystąpić wtedy, gdy wartość majątku dłużnika jest zbyt mała, by pokryć wygenerowany dług. Jeszcze innym sposobem powstrzymania działań komorniczych może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a także wszczęcie postępowania naprawczego.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości

Z różnych powodów komornik może zdecydować się na egzekucję z nieruchomości. Może nastąpić to w sytuacji, gdy np. nie może on zająć wynagrodzenia zadłużonej osoby lub też stan jego konta bankowego nie pozwala na całkowite spłacenie długu. Warto pamiętać, że małe zaległości w spłatach zobowiązań nie powinny skutkować egzekucją komorniczą z nieruchomości. Jeśli jednak zadłużenie okaże się większe, warto podjąć rozmowy z wierzycielem. Spłata długu może opierać się np. o zaakceptowany przez obie strony plan spłaty zadłużenia, który będzie rozciągnięty w czasie.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą z alimentów

Jeśli przez dłuższy czas nie płacimy alimentów, wówczas możemy liczyć się z interwencją komornika. Ta powinna zostać poprzedzona wezwaniami od wierzyciela, jak również pismami sądowymi. Dobra wiadomość jest taka, że również w tej sytuacji możemy starać się o wstrzymanie egzekucji. Najlepszą metodą jest oczywiście kontakt z wierzycielem i możliwie szybka spłata długu.

Należy pamiętać, że wierzyciel wstępujący na drogę sądową, musi ponosić pewne opłaty, których raczej wolałby uniknąć. Stąd też warto dążyć do ugodowego rozwiązania sporu, co z pewnością opłaci się obu stronom. Może się zdarzyć, że wierzyciel nie będzie chciał prowadzić rozmów. Warto wówczas pamiętać, że nadal możemy uniknąć spotkania z komornikiem. Najlepiej w takiej sytuacji uregulować wszelkie zaległości. Mamy też do dyspozycji rachunek depozytowy Ministra Finansów, na który należy wówczas przekazać świadczenia alimentacyjne za okres pół roku.

Jak zapobiegać

Z całą pewnością nie powinniśmy unikać komornika i nie dążyć do zablokowania jego działań za wszelką cenę. Zdroworozsądkowe podejście zdecydowanie bardziej nam się opłaci. Jeśli otrzymamy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej, dokładnie zbadajmy, w którym momencie powstał dług i co zawiodło w zarządzaniu naszym domowym budżetem.

Pamiętajmy też, że przyczyną egzekucji komorniczych są długi oraz długotrwałe unikanie ich spłaty. Zadłużenie to przeważnie efekt niekontrolowanych transakcji oraz życia na kredyt. Stąd też na pewno warto wziąć sprawy w swoje ręce, notować wydatki, dążyć do gromadzenia oszczędności oraz regularnego opłacania rachunków oraz rat kredytów. Jeśli jednak nie reagowaliśmy na otrzymywane pisma, nie spłacaliśmy długu, a w konsekwencji wszczęto postępowanie komornicze, dobrze pozostać otwartym na rozmowę i dążyć do ugody, na ile to tylko możliwe.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata