Zadłużeni dwudziestoletni. Jak wygląda życie na kredycie

Kolejne pokolenia wchodzą na rynek pracy. Pełnoletniość oraz zatrudnienie pozwalają im na korzystanie z kredytów i pożyczek. Dla części z nich zaczyna się życie na kredycie. Skąd biorą się zadłużeni dwudziestoletni?

Życie na kredyt – czy wiesz, co to znaczy?

Zacznijmy od tego, że nie można jednoznacznie ocenić czy pożyczanie pieniędzy jest dobre albo złe. Tak naprawdę dużo zależy od naszego nastawienia do pożyczek, odpowiedzialności oraz wyobraźni. Młodzi ludzie, którzy chcą zacząć samodzielne życie, często marzą o własnym mieszkaniu. Wówczas stają przed wyborem między wynajmem a zaciągnięciem kredytu. Jeśli ich zarobki pozwalają na sprostanie zobowiązaniu, kredyt hipoteczny może okazać się bardzo pomocny.

Problem zaczyna się wtedy, gdy tracimy kontrolę nad naszymi finansami. Wydaje nam się, że zarabiamy dużo, więc możemy dużo wydawać. Zaciągamy kolejne pożyczki, bo chcemy posiadać drogie rzeczy, nadążać za modą, imponować innym, a niekiedy żyć w standardzie, na który nas nie stać. Coraz więcej młodych ludzi wchodzi w dorosłe życie z długami. Jeszcze jakiś czas temu alarmującą tendencję wykazywało pokolenie Y. Dziś robi to kolejne pokolenie – na jeszcze większą skalę.

Dlaczego młodzież wybiera życie na kredyt

Rekordziści wśród młodych ludzi wchodzą w dorosłe życie z kilkumilionowymi długami. Ale spójrzmy na bardziej przyziemne dane. Według przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów badania Finansowy portret młodych z 2014 roku, niemal co drugi Polak przed ukończeniem 35. roku życia zdążył skorzystać z pożyczki lub kredytu.

Wiele wskazuje na to, że przyczyn należy upatrywać w zmianie nastawienia ludzi młodych do zadłużenia. Jeszcze do niedawna posiadanie długu należało do spraw wstydliwych. Był to swego rodzaju temat tabu, toteż zadłużeniem nie wypadało się chwalić w gronie bliskich i znajomych. Dziś ta tendencja ulega radykalnej zmianie. Pożyczki, kredyty czy zakupy na raty nie stanowią dla młodych psychologicznej bariery. Wręcz przeciwnie – powszechna dostępność pożyczek oraz kredytów sprawia, że młodzi sięgają po te produkty, upatrując w nich furtki do realizacji swoich potrzeb. W bazie BIG ERIF SA., jak wynika z danych kwartalnych, młodzi to najdynamiczniej zadłużająca się grupa, jeszcze w 2021 r. w bazie było około 17,5% zobowiązań grupy C/Z i Alfa, co i tak oznaczało wzrost w stosunku do 2019 r. o 5 pkt. procentowych. Po pierwszym kwartale 2022 r. to już prawie 20%.

wykres zadłużenia młodych polaków

Potencjalne zagrożenia? Mówmy o nich, nim będzie za późno

Tak, trzeba o nich powiedzieć. Musimy pamiętać, że układ nagrody w naszym mózgu lubi coraz to nowsze doznania. Nie dziwi więc, że tak chętnie sięgamy po kolejne zobowiązania na zakup nowych rzeczy. Stąd też możemy łatwo stracić panowanie nad finansami i dosyć łatwo się pogubić. Z danych BIG ERIF SA wynika, że właśnie wśród osób młodych opóźnienia są najczęstsze. Jak podaje Magdalena Frańczak Menadżer ds. Komunikacji i PR w ERIF o młodych zadłużonych:

cytat

Raty kredytów należy spłacać regularnie, lepiej nie dopuszczać do zadłużenia z czystego lenistwa lub przez zapomnienie. W sytuacji utraty pracy bądź choroby, czy innego powodu utraty dochodów, takie problemy mogą się nawarstwić.  Jeszcze gorszy scenariusz to wzięcie pożyczki na spłatę innej pożyczki – tak właśnie wpadamy w spiralę zadłużenia. Jeśli więc mamy wśród znajomych osobę, która – wydaje nam się – traci kontrolę nad swoimi finansami, powinniśmy pomóc uświadomić jej skalę problemu, jak również zachęcić do odzyskania płynności finansowej, np. poprzez wzięcie dodatkowego zlecenia.

Moda na życie na kredycie?

Skąd moda na życie na kredycie? Warto zwrócić uwagę, jakie wyobrażenie płynie do dzisiejszych dwudziestolatków z social mediów. Wizja szczęśliwego życia gdzieś na drugim końcu świata, szczęśliwi ludzie, którzy właśnie kupili nowy samochód, smartfona, przesiadywanie w modnych i drogich restauracjach – te obrazy przekazują młodym ludziom filozofię życia zgodnego z ich prawdziwymi pragnieniami. Niestety często jest to życie „na bogato”, które kłóci się ze stanem konta po wypłacie. Potwierdza to wysoka popularność kredytów konsumenckich wśród młodych. Oto wstęp do życia na kredycie, które ma swoje konsekwencje.

Jednym z wniosków, który się nasuwa, jest fakt, że wciąż zbyt mało rozmawiamy z młodzieżą o tym, czym są pieniądze i zadłużenia. Zaspokajanie chwilowych potrzeb i życie ponad stan potrafią mieć poważne konsekwencje w późniejszym życiu. Mogą m.in. znacznie pokrzyżować plany zakupu nowego mieszkania czy samochodu po założeniu rodziny. Warto przy tym pamiętać, że spłacając pożyczki bądź kredyty, niezależnie od wieku, budujemy własną historię kredytową. Dobrze więc uczyć dorastającą młodzież zarządzania własnymi finansami, jak również informować, czym jest zadłużenie i jakie skutki ze sobą niesie.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata