Hipoteka przymusowa – na jaką wartość i na rzecz kogo?
Skutki hipoteki przymusowej
Wygaśnięcie hipoteki przymusowej
Hipoteka na rzecz zadłużenia
O hipotece przymusowej można mówić w sytuacji, gdy nieruchomość należąca do zadłużonego ma stać się zabezpieczeniem spłaty nieuregulowanych zobowiązań. Jeśli te nie zostaną zwrócone, wierzyciel będzie miał prawo zaspokoić swoje roszczenia z tej nieruchomości.Ważne: hipoteka przymusowa może być ustanowiona wyłącznie na podstawie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym a zgoda właściciela nieruchomości nie jest w tym przypadku wymagana. Wierzyciel może ją ustanowić na wszystkich nieruchomościach osoby zadłużonej, jeśli będzie tego wymagała wartość zadłużenia.
- postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia;
- postanowienia prokuratora;
- decyzji administracyjnej – o ile tak stanowią przepisy szczegółowe – nawet jeśli decyzja nie była ostateczna;
- dokumentu zabezpieczenia określonego w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych;
- zarządzenia zabezpieczenia określonego w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo zarządzenia zabezpieczenia określonego w ww. ustawie.
Hipoteka przymusowa – na jaką wartość i na rzecz kogo?
Przepisy jasno określają wysokość ustanowionej hipoteki przymusowej. Ta nie może być wyższa niż suma wynikająca z treści dokumentu będącą podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Oznacza to, że wysokość zabezpieczenia nie może przewyższać wysokości nieuregulowanych zobowiązań określonych w tytule wykonawczym. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jeśli wierzyciel dysponuje kilkoma tytułami wykonawczymi dotyczących jednego rodzaju zadłużenia (np. powstałe w wyniku zaległości w kilku oddzielnych okresach), ma możliwość ustanowienia jednej hipoteki przymusowej na wartość równą zsumowanym kwotom ze wszystkich tytułów wykonawczych.Kto ma prawo ustanowić hipotekę przymusową? Wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy. Jednak oprócz banków i firm pożyczkowych, które najczęściej mogą być kojarzone z nieuregulowanymi długami, w tym gronie mogą znaleźć się również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd skarbowy czy jednostki samorządu terytorialnego. To ważna informacja dla wszystkich zalegających ze zobowiązaniami wobec którejś z tych instytucji. Przykład: w ramach hipoteki przymusowej mogą być zabezpieczone podatkowe zobowiązania np. wobec gminy.
Skutki hipoteki przymusowej
To, w jaki sposób ustanowienie hipoteki przymusowej rzeczywiście wpłynie na życie osoby zadłużonej, zależy od niej samej. Tego rodzaju hipoteka będzie z pewnością dużym utrudnieniem przy chęci sprzedaży nieruchomości. Zabezpieczenie nieruchomością długów może zastanowić potencjalnych kupców. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone, podmiot wpisany do księgi wieczystej będzie mógł decydować o losach nieruchomości w celu pokrycia swoich wierzytelności. Dlatego tak ważne jest, by dążyć do spłaty swoich zobowiązań. Uregulowanie długu wraz z naliczonymi odsetkami i dodatkowymi kosztami to najskuteczniejszy sposób na zdjęcie hipoteki przymusowej z nieruchomości.Wygaśnięcie hipoteki przymusowej
Spłata zadłużenia prowadzi do wygaśnięcia hipoteki przymusowej. Jednak warto pamiętać, że sam fakt wygaszenia tego rodzaju hipoteki nie usuwa jej wpisu z księgi wieczystej nieruchomości. W tym celu właściciel nieruchomości musi złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Oprócz samego wniosku istotne jest złożenie dokumentu potwierdzające uregulowanie zobowiązania. Co ważne, dostarczenie takiego dokumentu jest obowiązkiem wierzyciela. Poza tym zgoda wierzyciela jest też niezbędna do wykreślenia hipoteki przymusowej.Odrębną sytuacją jest moment sprzedaży nieruchomości z hipoteką przymusową. Jeśli ten zbiega się ze spłatą zadłużenia i możliwością wykreślenia hipoteki przymusowej, można tego dokonać podczas podpisywania aktu notarialnego. Oczywiście wygaśnięcie zabezpieczenia powinno być też odpowiednio udokumentowane przez osobę zadłużoną i potwierdzone przez wierzyciela, aby notariusz nie miał żadnych wątpliwości co do prawa wprowadzenia zmian w zapisach w księdze wieczystej.
Sprawdź również nasz artykuł na temat pożyczki na spłatę długu, a także konsolidacji zadłużenia.
Powrót do bloga