Co możesz zrobić przez Internet: dlaczego warto mieć konto internetowe w banku? Poznaj 6 najważniejszych powodów [cz. 3]

Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, to nie jedyny powód, żeby zacząć korzystać z bankowości internetowej. Konto online nie jest tylko dla ludzi młodych. Przekonaj się, dlaczego warto mieć konto internetowe w banku.

Trudno jest zmienić nawyki. Skoro emeryturę lub rentę co miesiąc, regularnie przynosi Ci do domu znajomy listonosz, to po co to zmieniać? Ale czy tylko przyzwyczajenie stanowi barierę do tego, żebyś zaczął korzystać z nowoczesnych technologii?

Raczej nie.

Zazwyczaj chodzi o coś jeszcze: brak wiedzy (albo wręcz błędne przekonanie np. o wysokich kosztach usług internetowych), troska o własne bezpieczeństwo (w tym przypadku w sieci) i przekonanie, że po prostu nie potrzebujesz cyfrowych rozwiązań.

O tym, że są sprawdzone sposoby na to, żeby czuć się bezpiecznie w Internecie, pisaliśmy już w artykule: „Bądź bezpieczny w Internecie. Poznaj 5 zasad, których lepiej przestrzegać” .

Nie jesteś przekonany do technologii i cyfrowej bankowości? Chcemy Ci pokazać, że dziś właściwie wszystko jest możliwe bez wychodzenia z domu i niesie za sobą wiele korzyści. Jak to mówią: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują.”

Konto internetowe w banku dla seniora: przekonaj się

Sytuacja jest wyjątkowa i to prawda, że nie możesz teraz pójść swobodnie do placówki bankowej, żeby wypłacić (albo wpłacić) pieniądze. Nie porozmawiasz też w cztery oczy z konsultantem o interesujących cię produktach finansowych. Z drugiej strony to doskonały czas, żeby wreszcie otworzyć konto elektroniczne i kiedy wszystko wróci do normy, nie trzymać już gotówki „ w skrzyni pod tapczanem” czy „skarpecie”.

Dlaczego?

Własne konto osobiste to większy komfort i wygoda, gwarancja bezpieczeństwa i dostęp do szerokiej oferty produktów bankowych. Krótko mówiąc, własne konto internetowe pozwala Ci skutecznie zarządzać swoimi finansami.

Własny rachunek internetowy to zazwyczaj:

 • darmowe prowadzenie rachunku,
 • darmowe przelewy internetowe,
 • darmowa karta debetowa,
 • dostęp do konta 24/7.

Zalety konta bankowego online:

 • Tańsze opłaty
  Dzięki temu, że masz własne konto internetowe, bank może zaoszczędzić. Jesteś samodzielny, co oznacza, że nie angażujesz do pomocy konsultantów z placówki stacjonarnej. Idąc dalej tym tropem, operacje online nie wymagają kosztów potrzebnych do utrzymania placówek. Właśnie dlatego koszty obsługi Twojego rachunku są niższe niż w przypadku tradycyjnych metod (odczujesz to w niższych prowizjach bankowych za prowadzenie konta czy kosztach karty płatniczej). Tak naprawdę, jeśli poważnie myślisz o założeniu konta, wybierz bank, w którym nie poniesiesz żadnych kosztów za prowadzenie rachunku.

 • Oszczędność czasu
  Wystarczy, że raz ustanowisz zlecenia stałe czy polecenia zapłaty, a w kolejnych miesiącach cały proces będzie się odbywał już w pełni automatycznie.
  Zniknie też problem pamiętania o terminach i ryzyko ich przegapienia.
 • Stały monitoring stanu finansów
  Oznacza to, że w każdej chwili możesz sprawdzić historię swojego rachunku (nawet kilka lat wstecz). Wiesz, na co wydajesz pieniądze, a koszty możesz podzielić na kategorie wydatków i przychodów.
  W niektórych bankach znajdziesz też narzędzia, które służą do prowadzenia indywidualnego budżetu bezpośrednio na bankowym koncie. Możesz wybrać opcję, która automatycznie analizuje i grupuje Twoje wydatki do różnych kategorii. W ten sposób historia Twoich transakcji jest bardziej przejrzysta i czytelna.
 • Wygoda i komfort
  Wystarczy dostęp do Internetu, komputer stacjonarny, tablet, laptop albo nawet smartfon i wygodna kanapa, żeby bez tracenia czasu na dojazd do oddziału bankowego zalogować się na swoje konto internetowe. W ten sposób nie denerwujesz się w korkach, nie stoisz w kolejkach i zyskujesz dodatkowe godziny (oraz pieniądze) na prywatne sprawy.
 • Bezpieczeństwo
  Twoje konto internetowe chronione jest unikalnym hasłem, a proces logowania odbywa się przy pomocy zaszyfrowanego protokołu SSL. Nikt nie przechwyci przesyłanych przez Ciebie danych. Banki też mają dodatkowe środki bezpieczeństwa (np. przy wykonywaniu przelewu przesyłają jednorazowe hasło, które możesz zatwierdzić tylko Ty, bo przyszło bezpośrednio na Twój telefon komórkowy).
 • Ciekawe bonusy
  Oznacza to, że w każdej chwili możesz sprawdzić historię swojego rachunku (nawet kilka lat wstecz). Wiesz, na co wydajesz pieniądze, a koszty możesz podzielić na kategorie wydatków i przychodów.
  W niektórych bankach znajdziesz też narzędzia, które służą do prowadzenia indywidualnego budżetu bezpośrednio na bankowym koncie. Możesz wybrać opcję, która automatycznie analizuje i grupuje Twoje wydatki do różnych kategorii. W ten sposób historia Twoich transakcji jest bardziej przejrzysta i czytelna.

Jak założyć konto internetowe w banku?

W wygodny sposób zrobisz to przez Internet, bez wychodzenia z domu. Poradzisz sobie świetnie bez pomocy konsultanta.

Wybrałeś już bank i usługę? Otwórz konto.

Wypełnianie wniosku online krok po krok (ogólna instrukcja):

 1. Przygotuj wcześniej swoje dane takie jak: imię, nazwisko, datę urodzin, PESEL, dane dowodu osobistego (nr serii), adres e-mail, tel. kontaktowy. Przyjdzie moment, że będziesz musiał je podać.
 2. Przeczytaj uważnie wszystkie dokumenty, które będą wymagały Twojej akceptacji: wyrażane zgody, regulaminy oraz tabele opłat i prowizji. Jak zawsze sprawdź informacje zapisane małym druczkiem.
 3. Pamiętaj, że weryfikacja Twoich danych odbędzie się albo przez przelew aktywujący/weryfikujący, albo za pomocą umowy, którą dostarczy kurier.
 4. Wpisz dane kontaktowe w formularzu (tutaj przykład formularza z banku Pekao) i zaznacz (mały „kwadracik” pod formularzem), że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie twoich danych osobowych.
 5. W kolejnym kroku będziesz musiał wybrać kartę płatniczą. W razie wątpliwości zamów klasyczną, podstawową kartę do konta.
 6. Uzupełnij dane osobiste: obywatelstwo, kraj urodzenia, numer PESEL, miejsce urodzenia oraz nazwisko panieńskie matki. W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o wpisanie danych dotyczących zamieszkania oraz, jeśli posiadasz – adresu do korespondencji.
 7. Teraz wybierz formę, w jakiej chcesz zawrzeć umowę (np. dostarczy Ci ją kurier).
 8. Następnie wypełnij oświadczenie o rezydencji podatkowej. Płacisz podatki w Polsce? Zaznacz: tak.
 9. W ostatnim etapie zaakceptuj zgody i oświadczenia formalne. Wybierz również sposób otrzymywania wyciągów z konta (elektronicznie na adres e-mail lub papierową).
 10. Każdy z powyższych kroków kończy kliknięcie przycisku „Dalej”.
 11. Kiedy pojawi się okienko z podsumowaniem wniosku, sprawdź, czy wszystkie informacje, jakie podałeś w kolejnych etapach, się zgadzają. Jeśli tak, wciśnij „Wyślij wniosek”.

Żeby zalogować się do konta, musisz mieć swój indywidualny NIK (numer identyfikacji klienta) i PIN (od ang. personal identification number), czyli kod alfanumeryczny lub hasło służące do uwierzytelniania.

Jeśli nie masz pewności, który bank wybrać, sprawdź ofertę tych, które oferują darmowy rachunek. Najlepiej skorzystaj z porównywarki i zobacz, kto obecnie jest na czele rankingu.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata