Jak windykacja wpływa na gospodarkę?

Jeden niespłacony dług ma pewnie znikomy wpływ na gospodarkę. Dwa? Tak samo. Ale kiedy długi się sumują i liczymy ich wysokość w miliardach – to pomyśl: co by się stało z gospodarką, gdyby nikt tych długów nie spłacał…? Są firmy, które przeciwdziałają temu zjawisku. Dowiedz się więcej na temat tego, jaka jest rola firm windykacyjnych w gospodarce. 

Jaki jest wpływ windykacji na gospodarkę z perspektywy konsumenta?

Firmy windykacyjne oferują swoim klientom korzystne oferty, na przykład spłatę długu w ratach. To umożliwia konsumentom wyjście z długów i powrót do stabilności finansowej. Brzmi to inaczej, niż to, jak często stereotypowo postrzegana jest windykacja. KRUK oferuje swoim klientom różne udogodnienia w spłacie, na przykład automatyczną płatność cykliczną czy program bonusowy. Dzięki proklienckim rozwiązaniom, np. rozłożeniu płatności na raty , konsumentom łatwiej jest uporać się z długiem,  a firma windykacyjna wprowadza do ponownego obiegu w gospodarce pieniądze. Dlaczego jest to takie ważne?  Więcej o tym, jak niespłacanie długów wpływa również na życie przeciętnego Kowalskiego opowie nasza Rzeczniczka Agnieszka Salach

Jaki jest wpływ windykacji na gospodarkę w perspektywie przedsiębiorstw?

Zasada działania jest taka sama, tylko w tym przypadku firma windykacyjna nie oferuje przedsiębiorcom spłaty długów, a egzekwuje spłatę od kontrahentów, którzy zalegają z zapłatą przedsiębiorstwu. A statystyki są nieubłagane – od 2019 roku czas, w którym kontrahent w końcu opłaca usługę, wydłużył się nawet do 54 dni*! A przecież przedsiębiorstwa mają też ogromne wydatki, w tym także na wynagrodzenia. Jak firmy mają je pokryć, kiedy kontrahenci tak długo zwlekają ze spłatą? Tu właśnie pałeczkę przejmuje na przykład KRUK. Firma windykacyjna bierze na siebie obowiązek odzyskania przeterminowanych należności. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma płynność finansową, środki na kolejne inwestycje i może na przykład zachować miejsca pracy.

Gospodarka jest jak wielopasmowe i wielopoziomowe rondo

Wystarczy niekiedy jeden mały zator, jedno auto, które stanie na środku pasa ruchu – i wszystkie inne auta stoją za nim. I jasne, można spróbować pojechać innym pasem. Ale to samo pomyśleli wszyscy inni, więc robi się korek. Zamiast jechać – wleczemy się, denerwujemy, spóźniamy. A firma windykacyjna jest taką pomocą drogową na sygnale. Przyjeżdża, usuwa zator i przywraca płynność finansową.

Myśląc zatem o windykacji, miejmy w pamięci także to, jak windykacja pozytywnie wpływa na gospodarkę:

  1. Wzrost przepływu gotówki: windykacja pomaga w odzyskaniu długów, co z kolei zwiększa przepływ gotówki w gospodarce.
  2. Poprawa płynności finansowej: przez odzyskiwanie długów, firmy i instytucje finansowe zwiększają swoją płynność finansową, co pozwala im na łatwiejsze finansowanie swoich działalności.
  3. Zapobieganie niewypłacalności: skuteczna windykacja pomaga zapobiegać niewypłacalności i bankructwom firm, co wpływa pozytywnie na stabilność gospodarki (terminowe regulowanie pensji, bankructwa).
  4. Poprawa relacji z klientami: profesjonalna windykacja może pomóc w utrzymaniu pozytywnych relacji z klientami, którzy mogą mieć problemy finansowe, ale są w stanie uregulować swoje zobowiązania w inny sposób.
  5. Wspieranie inwestycji: odzyskane środki z długów mogą być reinwestowane w rozwój przedsiębiorstw i inwestycje, co przyczynia się do wzrostu gospodarczego.
  6. Ułatwienie klientowi wyjście z zadłużenia, również długofalowego.

*https://wjs.zpf.pl/firmy-windykacyjne-rola-gospodarce/


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata