Bezpieczne płatności – jak pokonać blokadę przed płaceniem online

Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie? Skąd mamy pewność, że e-przelew trafi do odbiorcy? Czym są bezpieczne płatności i jak pokonać blokadę przed płaceniem online?

Skąd biorą się opory przed płaceniem online?

Jeszcze jakiś czas temu najpopularniejszą metodą płatności za zakupy była płatność gotówką. Większość z nas zakupy robiła w punktach stacjonarnych, korzystając przy tym z fizycznych monet i banknotów. Jeśli już zamawialiśmy coś przez Internet, nierzadko wybieraliśmy opłatę za pobraniem, czyli płaciliśmy przy odbiorze, nadal korzystając z gotówki. Od tego czasu wiele się zmieniło.

W czasie pandemii zakupy online stały się bardziej popularne, także wśród osób starszych. Wygoda sprawiła, że szczególnie dla osób młodszych są one czymś powszednim, naturalnym. Nadal jednak część z nas ma wątpliwości, czy takie płatności internetowe są bezpieczne i z tego powodu dalej ich unikają. Inni z kolei z powodu braku wiedzy, albo z powodu małej czujności mogą paść ofiarą oszustów. Czy zatem płacenie przez Internet jest bezpieczne? Tak, o ile przestrzegamy kilku prostych, ale istotnych zasad posługiwania się pieniędzmi w sieci.

kobieta wpisuje bezpieczne hasło do telefonu

Popularne i bezpieczne systemy płatności online

Sklepy internetowe oferują nam zazwyczaj co najmniej kilka metod płatności. W zależności od naszych preferencji każdy wybiera jedną z tych, które najbardziej mu odpowiadają. Na liście dostępnych opcji znajduje się zwykle płatność przy odbiorze, tradycyjny przelew bankowy, płatność kartą online, przelew internetowy, BLIK czy PayPal. Przed dokonaniem wyboru warto mieć na uwadze to, czy wybrana forma płatności nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Często dzieje się tak np. w przypadku płatności za pobraniem.

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. portfele elektroniczne. Wielu z nas słyszało z pewnością o płatnościach Google Pay czy Apple Pay. Ich konfiguracja nie jest trudna,  a płatność przebiega szybko. Jest to wygodne rozwiązanie, kiedy robimy zakupy np. za pomocą smartfona. Wówczas, aby dokonać płatności, nie musimy sięgać po fizyczną kartę kredytową czy debetową. Do potwierdzenia płatności wystarczy SMS lub potwierdzenie w aplikacji mobilnej (Google Pay) bądź weryfikacja FaceID/TouchID i podwójne kliknięcie przycisku uruchamiania karty (Apple Pay).

Jak bezpiecznie płacić za zakupy w Internecie

Jeśli robisz zakupy w sieci, zachowaj ostrożność. Przede wszystkim na każdym etapie ścieżki zakupowej zweryfikuj, ile egzemplarzy danego produktu znajduje się w Twoim koszyku i jaka jest końcowa suma całej transakcji. W sklepie internetowym możesz ponieść dodatkową opłatę za dostawę, jak również za wybrany sposób płatności (patrz: przesyłki pobraniowe). Jeśli zamawiasz jedzenie online, pamiętaj, że nie tylko posiłek i dostawa podlegają opłacie. Do Twojego rachunku może zostać doliczona także specjalna opłata za obsługę zamówienia, np. za opakowanie termiczne czy sztućce jednorazowe. Ważne, abyś miał świadomość, za co płacisz i czy suma, którą przelewasz na konto dostawcy, zgadza się z faktyczną wartością tego, co kupujesz.

Jeśli już płacisz online, powinieneś pamiętać o kilku aspektach związanych z bezpieczeństwem transakcji. Strona, na której dokonujesz przelewu, powinna być szyfrowana i posiadać certyfikat SSL (wystarczy sprawdzić, czy w adresie strony jest kłódka). Ponadto należy korzystać z zaufanej sieci – najlepiej, jeśli robisz zakupy w domu, podłączony do własnej, zabezpieczonej silnym hasłem sieci WiFi. Jeśli wykonujesz przelew online, sprawdzaj, czy w podsumowaniu płatności numer rachunku odbiorcy jest tożsamy z tym, który wprowadzałeś na etapie zlecania płatności.

bezpieczna strona oznaczona kłódką

Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie? Najlepiej mieć jedną kartę, której będziemy używać do płatności w sklepach internetowych. Może to być tzw. karta przedpłacona, na której będziemy trzymać niewielką sumę pieniędzy, np. 200-300 zł. Powinniśmy dbać o to, aby dane karty nie trafiły w niepowołane ręce. Nie należy podawać ich w mailu, SMS-ie itp. Z dużą ostrożnością powinniśmy wprowadzać numery karty i każdorazowo weryfikować, czy dzieje się to na stronie pośrednika płatności. Warto też dowiedzieć się, czym jest procedura chargeback, która pozwala na odzyskanie środków w sytuacji, gdy padniemy ofiarą oszustwa.

Bezpieczną metodą płatności jest na pewno BLIK – wygenerowany kod jest ważny tylko 2 minuty i zawsze wymaga zatwierdzenia w aplikacji mobilnej banku, dzięki czemu mamy kontrolę nad płatnościami online.

Bezpieczeństwo płatności – o czym warto pamiętać

Płatności internetowe są wygodnym i bezpiecznym sposobem opłacania usług. Powinniśmy jednak zachować ostrożność w posługiwaniu się kartą płatniczą w sieci. Warto poszerzać swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa płatności internetowych. Możemy w tym celu czytać dedykowane portale informacyjne, jak również regularnie zapoznawać się z powiadomieniami z banków. Nie należy klikać w linki niewiadomego pochodzenia, które otrzymaliśmy niespodziewanie w wiadomości SMS czy mailu. W razie wątpliwości warto skontaktować się z infolinią swojego banku. Warto też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jeśli chodzi o udostępnianie swoich danych osobowych w sieci.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata