Jak zapłacić BLIKiem na e-kruk.pl. Poradnik

Czym są płatności BLIKiem?

Płatność BLIKiem polega na wpisaniu jednorazowego, 6-cyfrowego kodu, który znajdziesz w aplikacji mobilnej swojego banku. Zaletą BLIKa jest jego prostota i szybkość użycia. Co ważne płatność BLIKiem jest również całkowicie bezpłatna.

Gdzie możesz skorzystać z BLIKa?

BLIK to forma płatności,  którą można wykorzystywać online (do opłacenia zakupów lub rachunków na witrynie internetowej danego sklepu lub firmy, np. energetycznej) lub offline (w terminalu płatniczym w sklepie lub urzędzie).

Tej formy płatności możesz użyć także na platformie e-kruk.pl pozwalającej również na wybranie innych form płatności, takich jak automatyczna płatność cykliczna czy Google Pay i Apple Pay. Wszystko po to, aby każdy mógł wybrać formę płatności dopasowaną do swoich potrzeb. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź w zakładkę ‘Wybierz rodzaj płatności’.

Jak ustawić płatność BLIKiem na e-kruk.pl?

Wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta na platformie e-kruk.pl. Po zalogowaniu przejdź do Płatności, kliknij w opcję BLIK i uzupełnij wskazane pola. Następnie zaloguj się do  aplikacji swojego banku i wygeneruj kod BLIK. Wpisz go na stronie Płatności w e-kruk.pl we wskazane miejsce.  Pojawi się komunikat, by zaakceptować płatność w aplikacji swojego banku. Jest na to około 40 sekund, więc warto to zrobić sprawnie. System e-kruk powiadomi o statusie transakcji po jej zakończeniu. Proste, prawda?

Chcesz skorzystać z BLIKa? Zrób to już dziś!

Czy korzystanie z BLIKa jest bezpieczne?

Tak, płacenie BLIKiem jest jedną z najbezpieczniejszych form płatności. Chyba dlatego cieszy się taką popularnością wśród klientów KRUKa, ponieważ ponad 70% naszych klientów korzysta właśnie z BLIKa.

Aby zapłacić BLIKiem, musisz zalogować się do swojej aplikacji mobilnej, a zatem zweryfikować swoją tożsamość. Następnie podać unikalny 6-cyfrowy kod i  zatwierdzić transakcję w swojej aplikacji, na co masz – w zależności od banku – około 1 minutę. Po tym czasie płatność zostanie automatycznie anulowana. System generuje nowy kod BLIK co 2 minuty, więc nawet w razie przechwycenia samego kodu złodziej, bez twojego urządzenia mobilnego, ma minimalne szanse, by go użyć.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata