Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny odręcznemu podpisowi w tradycyjnej formie. Oznacza to, że dokument taki funkcjonuje dokładnie na tych samych zasadach, co podpisany odręcznie. Standardowo cena cyfrowego podpisu może być wysoka, ale system e-kruk.pl ułatwia jego uzyskanie. Dzięki temu warunki spłaty zadłużenia i dokumenty ugody podpiszesz w 100% przez Internet.

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny to poświadczone specjalnym certyfikatem narzędzie, które umożliwia składanie podpisów na odległość. Dzięki krajowemu systemowi identyfikacji elektronicznej jego moc prawna równa się odręcznemu podpisowi. Podstawą funkcjonowania certyfikatów kwalifikowanych jest Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

W praktyce podpis elektroniczny wykorzystuje się do załatwiania spraw, które wykraczają poza standardową działalność polskich urzędów online. W podstawowych kwestiach wystarcza podpis zaufany. Certyfikat kwalifikowany służy też firmom prywatnym. Przy jego użyciu mogą brać udział w przetargach, podpisywać umowy z kontrahentami czy zawierać umowy cywilno-prawne z klientami.

Jak zrobić podpis elektroniczny — certyfikat kwalifikowany

Aby wyrobić certyfikat kwalifikowany, należy zwrócić się do jednego z kilkunastu niezależnych podmiotów. Firmy wpisane na listę dostawców usług zaufania znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert). Do tego grona należą:

 • Powszechne Centrum Certyfikacji Certum (Asseco Data Systems S.A.)
 • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
 • Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
 • EuroCert sp. z o.o.
 • Kwalifikowane Centrum Certyfikacji Kluczy CenCert

Dostawcy certyfikatów zapewniają klientom nie tylko samą możliwość elektronicznego podpisu dokumentów. Do weryfikacji służy specjalny zestaw, w którego skład wchodzi osobista karta kryptograficzna, podłączany do komputera czytnik oraz towarzyszące mu oprogramowanie.

Ze względu na konieczność dostarczenia sprzętu i oprogramowania, za możliwość skorzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego trzeba zapłacić kilkaset złotych. Cena uzależniona jest od daty ważności certyfikatu, ale zamyka się na ogół w 300 zł brutto. Wiele firm ułatwia jednak klientom dostęp do elektronicznych podpisów. Tak właśnie jest w KRUKu.

Kwalifikowany podpis elektroniczny w KRUK S.A.

Skorzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego w KRUK S.A. wymaga udzielenia pełnomocnictwa. Dzięki niemu pracownik firmy jest w stanie opatrzeć ugodę wymaganym podpisem. Dzięki temu wypracowanego porozumienia z wierzycielem nie trzeba drukować, podpisywać ręcznie czy odsyłać. Do podpisania dokumentów będzie ci potrzebny jedynie telefon, na którym odbierzesz SMS.

Jak skorzystać z cyfrowego podpisu kwalifikowanego w KRUKu?

 1. Zaloguj się na e-kruk.pl
 2. Wybierz sprawę, na której chcesz zawrzeć porozumienie.
 3. Ustal wysokość raty, na jaką możesz sobie miesięcznie pozwolić.
 4. Sprawdź, czy dane na umowie są zgodne z Twoimi danymi.
 5. Wprowadź numer telefonu i odbierz SMS z kodem.
 6. Podpisz ugodę kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Podpisane dokumenty otrzymasz e-mailem oraz znajdziesz je na e-kruk.pl w szczegółach sprawy. Cały proces nie wymaga żadnego dodatkowego urządzenia poza telefonem komórkowym, na którym odbierzesz SMS-em kod potrzebny do udzielenia pełnomocnictwa KRUKowi, a co za tym idzie — podpisania porozumienia.

Podejmij dobrą decyzję i podpisz samodzielnie porozumienie na e-kruk.pl. Aby ugoda stała się obowiązująca, poza podpisem konieczne jest dotrzymywanie ustaleń z twojej strony. Innymi słowy, musisz zapewnić regularne wpłaty zgodne ze wspólnie wypracowanym harmonogramem.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata