e-kruk
  • Wybierz rodzaj płatności
  • Czytaj artykuły
  • Skontaktuj się
  • Spłać bez rejestracji
Załóż konto Zaloguj się
  • Wybierz rodzaj płatności
  • Czytaj artykuły
  • Skontaktuj się
  • Spłać bez rejestracji
e-kruk
e-kruk
... Strona główna Blog Planuj finanse Finanse z myślą o dzieciach – jak oszczędzać na przyszłość?
Planuj finanse
4.09.2024

Finanse z myślą o dzieciach – jak oszczędzać na przyszłość?

Odkładanie środków dla dziecka jest dobrą praktyką dla każdego odpowiedzialnego rodzica. Pomoże zrealizować cele rozwojowe, a dodatkowo może wspierać edukację finansową. Sprawdzamy, jak optymalnie, w dopasowaniu do domowego budżetu tworzyć poduszkę finansową.

Odkładanie środków dla dziecka jest dobrą praktyką dla każdego odpowiedzialnego rodzica. Pomoże zrealizować cele rozwojowe, a dodatkowo może wspierać edukację finansową. Sprawdzamy, jak optymalnie, w dopasowaniu do domowego budżetu tworzyć poduszkę finansową.

Oszczędności na rozwój lub zapewnienie dziecku bezpiecznego startu w dorosłość warto dobrze zaplanować. Można w ten proces włączyć także bliską rodzinę, np. dziadków, a także samo dziecko, jeśli decyzja o oszczędzaniu zapada na takim etapie, że można już zacząć jego edukację finansową. Sposób oszczędzania zawsze powinien być przemyślany i indywidualnie opracowany z uwzględnieniem kilku czynników.

Pierwszy krok do oszczędzania

Jeśli mamy odkładać na przyszłość dziecka, w pierwszym kroku należy zadbać o teraźniejszość. Oznacza to zrobienie porządków w swoich finansach. Oszczędzanie jest trudniejsze, jeśli rodzice mają jeszcze do spłacenia swoje długi. W takim przypadku lepiej będzie skupić się na uregulowaniu zaległości i dopiero wtedy na rozpoczęciu oszczędzania z myślą o przyszłości dzieci. Ważne jest też to, by mieć środki na spełnianie bieżących potrzeb dziecka. Warto natomiast zweryfikować, czy nie są one spełniane w nadmiarze – może się okazać, że nie musimy kupować np. kolejnego zestawu Lego, a pieniądze z oszczędzenia tego wydatku możemy przeznaczyć na oszczędności. Istotne jest też zabezpieczenie dziecka przed ewentualną chorobą czy wypadkiem – równolegle z oszczędnościami warto mieć w planie finansowym ubezpieczenie pod tym kątem.

Jak stworzyć poduszkę finansową

Kiedy mamy już spełnione wszystkie wyżej wymienione punkty i wiemy, że możemy przeznaczyć pewną pulę pieniędzy na przyszłość dziecka, przechodzimy do ustalenia tego, jak to zrobić. Pomoże zebranie odpowiedzi na kilka pytań.

  1. W jakim czasie chcesz odłożyć ustaloną kwotę? Może to być oszczędzanie krótkoterminowe, np. roczne, dwuletnie lub długoterminowe. Niektórzy odkładają od 1. dnia życia maluszka, co daje mu jako osiemnastolatkowi naprawdę sporą sumę..
  2. Na co odkładasz – odpowiedź na to pytanie pomoże sprecyzować czas odkładania. Jeśli chcemy oszczędzić na studia dziecka, a zaczynamy już w momencie narodzin potomka (lub nawet wcześniej), to zdecydowanie będzie to długi termin. Możemy też założyć inny cel, np. oszczędzania na zajęcia dodatkowe, wspierające pasję dziecka, z perspektywą rozpoczęcia ich np. w szkole ponadpodstawowej.
  3. Jaką kwotę chcemy przeznaczyć na poduszkę finansową i jaką realnie możemy przeznaczyć. Pod tym kątem warto robić sobie budżet domowy. Tu też uwaga – ustalenie konkretnej kwoty minimalnej i regularne jej wpłacanie będzie podnosiło szansę na powodzenie planu oszczędnościowego. Najlepiej, by była to taka kwota, która nie jest potrzebna na bieżące wydatki. Może być ustawiona jako przelew stały, co usprawni cały proces.
  4. Czy chcemy tylko oszczędzać poprzez odkładanie środków i uzyskiwanie ewentualnych odsetek, czy też jesteśmy skłonni podjąć pewne ryzyko i zainwestować, co może dać większy zwrot niż w pierwszym przypadku, ale wiąże się też z możliwością utraty części kapitału. Tu uwaga: decyzja o inwestowaniu zawsze powinna być poparta wiedzą w tym zakresie. Inwestuj więc tylko wtedy, jeśli potrafisz to robić.
  5. Co zrobić, aby na pewno nie stracić środków? Tego nikt nam nie zagwarantuje. Ryzyko jest mniejsze, jeśli oszczędzamy w krótkich okresach, co jednak wiąże się z większym zaangażowaniem. Zmniejszyć je możemy również poprzez dywersyfikację portfela oszczędnościowego, co oznacza, że wybieramy nie jeden, ale np. dwie metody odkładania.

Przydatne przy realizowaniu planu oszczędnościowego

Odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka można zoptymalizować, stosując kilka prostych tricków.

  1. Angażowanie dziecka – po 10. roku życia nastolatka można już (a nawet powinno się) wprowadzać w tematy finansowe. Naucz go podstaw budżetowania, oszczędzania i odpowiedzialnego podejścia do pieniędzy. Może sam odkładać sobie małe kwoty na krótkoterminowe cele.
  2. Aktualizowanie planów – regularnie sprawdzaj swoje oszczędności i inwestycje oraz dostosowuj plany w miarę zmieniających się okoliczności, takich jak zmiany w dochodach, celach finansowych, a w przypadku oszczędzania poprzez inwestowanie – sprawdzanie otoczenia rynkowego, poziomu stóp procentowych, wysokości inflacji, etc.
  3. Zaproszenie do planu oszczędnościowego dziadków lub innych członków rodziny. Bardzo możliwe, że chętnie zadeklarują comiesięczne wpłaty.
  4. Dywersyfikowanie portfela oszczędności – łączenie różnych form oszczędzania pozwala uniknąć ryzyka, np. upadku banku czy wysokich stóp procentowych. Jednym z wielu pomysłów może być łączenie konta oszczędnościowego z krótkoterminowymi lokatami. Takie pojawiają się na rynku regularnie w promocji, są wówczas wysoko oprocentowane. Po zakończeniu okresu promocji przenosimy środki na kolejną lokatę, jeśli pojawi się jakaś interesująca, lub wrzucamy je na konto oszczędnościowe, z którego co jakiś czas znowu wyjmiemy środki, by popracowały na takiej promocyjnej lokacie. Tego typu rozwiązanie wymaga nieco uwagi i zaangażowania, trzeba tu pamiętać o trzymaniu ręki na pulsie i terminowym kończeniu lokat i zakładaniu kolejnych.
  5. Kalkulator oszczędności – w Internecie można znaleźć sporo tego typu narzędzi, które pomogą w zaplanowaniu indywidualnej poduszki finansowej na przyszłość dziecka.
 

Obligacje skarbowe dla 800 plus – bezpieczeństwo i ochrona przed inflacją. Jedną z bezpieczniejszych metod, która w dłuższym okresie daje też dodatkowe środki z odsetek, jest wykup obligacji skarbowych. Wśród propozycji obligacji znajdują się takie, które zostały opracowane z myślą o beneficjentach programu 800 plus (sześcio- i dwunastoletnie). Warto się nimi zainteresować, bo dają one wyższą niż lokaty czy konto oszczędnościowe gwarancję ochrony kapitału, a także w pewnym stopniu tworzą barierę przed inflacją.

Po przeanalizowaniu swojego budżetu, potrzeb dziecka i celów, można już stworzyć indywidualny plan oszczędzania. Najlepiej taki, który będzie dywersyfikował ryzyko i zapewniał bezpieczeństwo gromadzonych środków.
Powrót do bloga

Zobacz też

  • Planuj finanse
2.04.2024

Inwestycje dla każdego? Jak stopniowo budować podusz...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
22.12.2023

Świąteczne wydatki pod kontrolą – weź budżet w swoje...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
21.11.2023

Jak oszczędzać prąd i zaoszczędzić więcej na energii

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
11.10.2023

3 największe mity o oszczędzaniu

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
22.08.2023

Oszczędzanie energii – jak zmniejszyć rachunki...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
29.06.2023

Jak oszczędzać na jedzeniu i wspierać domowy budżet

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
18.05.2023

Czy kryzys gospodarczy może być szansą na poprawę st...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
17.05.2023

Jak oszczędzać, będąc zero waste?

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
5.01.2023

Małe cele finansowe na 2023

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
10.11.2022

Budżet domowy – czym jest i jak nim dobrze zar...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
28.10.2022

3 niezawodne metody na oszczędzanie, także dla leniwych

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
20.09.2022

Oszczędzanie na emeryturę. Jak założyć IKZE i IKE pr...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
4.08.2022

Jak przygotować swój budżet domowy na rosnącą inflac...

Czytaj więcej
  • Planuj finanse
23.09.2019

2 x EKO, czyli jak żyć EKOnomicznie i EKOlogicznie &...

Czytaj więcej
Odzyskaj kontrolę nad finansami Spłać zadłużenie bez rejestracji

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata

Copyright © 2025 KRUK S.A.
| Regulamin | Polityka cookies