Oszczędzanie energii – jak zmniejszyć rachunki za prąd

Dlaczego oszczędzanie energii bardzo nam się opłaca? Okazuje się, że zmiana nawyków korzystania z urządzeń elektrycznych, może przynieść nam nawet kilka tysięcy oszczędności w skali roku. Jakie sposoby sprawdzą się najlepiej i o czym powinniśmy pamiętać?

Oszczędzanie energii – dlaczego to takie ważne

Dlaczego warto oszczędzać energię? Przede wszystkim dla własnego dobra, jak i dobra nas wszystkich. Dobrze wiemy, że wydatki na energię elektryczną stanowią niemałe obciążenie dla domowego budżetu zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy np. z ogrzewania elektrycznego. Trzeba też pamiętać, że do wytworzenia prądu wciąż wykorzystywane są naturalne zasoby naszej ziemi. Ograniczając zużycie prądu (lub korzystając z odnawialnych źródeł energii) przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego. A to przekłada się zarówno na nasze życie tu i teraz, jak i życie przyszłych pokoleń. Jak zatem oszczędzić energię elektryczną i przy okazji zaoszczędzić dodatkowe środki finansowe? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Co zużywa najwięcej prądu

Wielu z nas powie, że za wysokie rachunki za prąd odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne. Nie mamy wpływu na ceny, które narzucają nam sieci energetyczne. Mimo to możemy mieć wpływ na wysokość opłat, jakie ponosimy z tytułu poboru energii. Dlatego dobrze jest wiedzieć, które urządzenia w naszym gospodarstwie domowym odpowiadają za największe zużycie. Dzięki temu możemy zastanowić się, czy możemy używać ich bardziej efektywnie i oszczędnie.

Jakie urządzenia pochłaniają zatem najwięcej prądu? To przede wszystkim lodówki, bojlery czy płyty indukcyjne. Również piekarniki czy zmywarki wykazują niemałe zapotrzebowanie na energię. Do tej listy dodajmy także te urządzenia, z których korzystamy bardzo często. Jeśli pracujemy w domu na komputerze, a po pracy używamy go jako rozrywki, pamiętajmy o jego udziale w poborze prądu. Również stare urządzenia czy akcesoria elektryczne mogą zużywać więcej energii w porównaniu z nowszymi modelami, które są produkowane tak, by pobierały mniej prądu. W niemałej części gospodarstw domowych wciąż używa się starych żarówek, to też warto zmienić. A kiedy przyjdzie czas na zmianę niedziałającego już urządzenia, jednym z kluczowych parametrów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze nowego, powinna być jego klasa energetyczna.

kobieta ustawia tryb eco na pralce - oszczędzanie energii

Jak oszczędzić energię elektryczną w naszym domu

Jeśli zamierzamy zmniejszyć ilość zużywanej energii w naszym domu, powinniśmy poznać kilka prostych zasad korzystania z urządzeń, które mamy w swoich domach. Jednym z nich jest lodówka. Najlepiej już na etapie zakupu wybrać model posiadający odpowiednią klasę energetyczną. A skoro już mamy urządzenie w swojej kuchni, możemy opracować system układania żywności tak, aby wiedzieć, gdzie znajdują się kolejne produkty. Dzięki temu drzwi lodówki otwarte będą krócej, przez co urządzenie wykorzysta mniej energii, by schłodzić wnętrze do temperatury sprzed otwarcia drzwi. Nie powinniśmy też umieszczać ciepłych posiłków w naszej lodówce – przedłuży to jej żywotność, a także nie będzie wymagało włączenia dodatkowego chłodzenia, by wyrównać temperaturę wewnątrz. Co ważne –  dostosowujmy temperaturę w lodowce do ilości pożywienia. Jeśli nie trzymamy zbyt dużo jedzenia, lepiej nie ustawiać minimalnej dozwolonej temperatury.

Sprzęty takie, jak komputery, ładowarki, telewizory itp. powinny być wyłączane w momencie, gdy przestajemy z nich korzystać. Jeśli korzystamy ze starych żarówek, rozważmy wymianę na nowsze, bardziej energooszczędne, np. wykorzystujące technologię LED. Takie urządzenia, jak pralka czy zmywarka, powinniśmy załadowywać do pełna i używać programów ECO. A jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, najlepiej przykrywać garnki pokrywką, a przed włączeniem elektrycznego czajnika, oszacujmy, ile wody będziemy faktycznie potrzebować. Zwróćmy również uwagę na ogrzewanie – zwłaszcza, gdy korzystamy z elektrycznych technologii grzewczych. Gdy wychodzimy z domu, zawsze możemy zmniejszyć moc grzania. Wówczas możemy zaoszczędzić naprawdę dużo energii.

Przydatna wiedza o oszczędzaniu

W obecnej sytuacji gospodarczej nie powinniśmy zapominać o cenach energii, jak również o limitach, po przekroczeniu których, stawka za 1 kWh będzie kosztować odpowiednio więcej. W 2023 roku nadal obowiązują postanowienia tzw. Tarczy Solidarnościowej. Przewidują one zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku. Obowiązują jednak pewne limity.

Otóż przeciętne gospodarstwo domowe może liczyć na niższe koszty energii do limitu 2000 kWh w ciągu roku. Limit dla gospodarstw domowych, w których przebywają osoby niepełnosprawne wynosi 2600 kWh. Z kolei dla rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny limit utrzymuje się na poziomie 3000 kWh. Zmieszczenie się w wyznaczonym limicie to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności w ciągu roku. Ponadto dla gospodarstw, które zmniejszyły zużycie prądu o 10% przewidziano dodatkowy upust. Korzystanie z wymienionych technik oszczędzania energii może więc nam się bardzo opłacić.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata