Jak przygotować swój budżet domowy na rosnącą inflację? 5 przydatnych porad

W ostatnich miesiącach bezustannie słyszymy o rosnącej inflacji. W połowie 2022 roku nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić. Czy rzeczywiście inflacja przekreśla szansę na realizację naszych marzeń? Jakie praktyki warto wdrożyć, by budżet domowy nie ucierpiał w tym trudnym finansowo czasie?

Czym jest inflacja

Inflacja kojarzy się ze wzrostem cen i słusznie. Jest to proces, który w gospodarce danego kraju utrzymuje się przez dłuższy czas. Jednocześnie pieniądz znacznie traci na wartości. Oznacza to, że za tę samą sumę pieniędzy kupimy mniej rzeczy niż np. przed rokiem.

W maju 2022 roku inflacja w Polsce wyniosła 13,9% i na ten moment nie wiemy, kiedy tendencja wzrostowa wyhamuje. Dla przeciętnego konsumenta oznacza to m.in. wyższe rachunki czy wydatki na utrzymanie. To także niższa wartość wynagrodzenia czy dewaluacja oszczędności ulokowanych na bankowym koncie. 

Niestety inflacja może odsunąć nasze ambitne plany w czasie, ale czy rzeczywiście musimy rezygnować z naszych marzeń? Wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nas. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie skutków inflacji dla domowego budżetu. Jakie metody okażą się pomocne?

1. Przyjrzyj się swoim wydatkom

Na samym początku sprawdź, na co wydajesz pieniądze. Samo oszacowanie przychodów nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Schody zaczynają się przy wydatkach. Sporządzenie rzetelnej listy rzeczy, na które wydajesz pieniądze, będzie wymagać sumienności. Dobrze zatem prowadzić zeszyt, w którym będziesz notować każdą transakcję.

Kiedy już sporządzisz gotową listę wydatków, pogrupuj je w kategorie. Sprawdź, która z nich najbardziej obciąża Twój budżet. Przyjrzyj się konkretnym pozycjom na liście. Istnieje prawdopodobieństwo, że dostrzeżesz pola, na których możesz wprowadzić cięcia. To pierwszy krok do wygenerowania całkiem przyzwoitych oszczędności.

2. Zwróć uwagę na zwyczaje żywieniowe

To, czy jemy na mieście, czy w domu, ma niebagatelny wpływ na nasz domowy budżet. Jeśli zależy Ci na zatrzymaniu przy sobie jak najwięcej pieniędzy, zacznij od ograniczenia wypadów do knajp czy restauracji. Znacznie tańsze okaże się przygotowanie posiłków w domu. Do pracy zabieraj ze sobą śniadanie przygotowane w domowej kuchni. A jeśli lubisz spotykać się ze znajomymi na kawę czy obiady, zawsze możesz zaprosić ich do siebie.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, jak przechowujesz żywność. Robienie zakupów na zapas skutkuje niekiedy wyrzucaniem przeterminowanej żywności. Dlatego warto robić regularne zakupy spożywcze w lokalnych sklepach, a nabytą żywność układać w lodówce tak, aby produkty z bliższym terminem ważności były w zasięgu Twojego wzroku.

3. Zmień środek transportu

Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. Własne cztery koła to z resztą niemała inwestycja. Jeśli mieszkasz w mieście, do dyspozycji masz komunikację miejską, rowery czy hulajnogi, których używanie okaże się na dłuższą metę znacznie tańsze. Jeśli pozwala Ci na to Twoja praca, przejdź na tryb zdalny. Jeśli nie możesz zrezygnować z przemieszczania się autem, spróbuj dogadać się z sąsiadami lub znajomymi. Być może każdego dnia przemierzają oni tę samą trasę, a to oznacza, że możecie korzystać wspólnie z jednego auta i razem zrzucać się na paliwo.   

4. Oszczędzaj energię

Spodziewamy się, że w 2022 roku ceny energii będą wyższe o ponad jedną czwartą. Może okazać się to sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Dobrze, jeśli posiadasz sprzęt wykorzystujące najnowsze technologie. Pamiętaj, by odsunąć lodówkę od źródeł ciepła. W czajniku gotuj tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz w danym momencie. Sprawdź, czy wszystkie źródła światła w domu posiadają żarówki typu LED. Jeśli natomiast mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozważ wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Montaż fotowoltaiki w połączeniu z pompą ciepła może przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków za prąd.

5. Opracuj plan oszczędzania pieniędzy

Inflacja to nie wyrok! Nadal możesz realizować swoje marzenia i oszczędzać pieniądze na podróże, nowy samochód czy większe mieszkanie. Generowanie oszczędności wymaga jednak nieco więcej dyscypliny, dlatego warto opracować dobry plan.

Zacznij od kontroli przychodów oraz wydatków. Sprawdź, w jakich obszarach możesz poczynić największe oszczędności. Wyznacz perspektywę czasową – mogą to być 3 miesiące, pół roku czy nawet rok. Pamiętaj przy tym o spłacaniu wszelkich dotychczasowych pożyczek w terminie, a zaciągnięcie nowego zobowiązania finansowego poprzedź dokładną analizą za i przeciw. Prowadź regularny monitoring Twoich finansów i odważnie prowadź cięcia w domowym budżecie. Rezygnacja z kosztownych przyjemności oraz zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń może pozytywnie przełożyć się na stan Twoich oszczędności w dobie rosnącej inflacji.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata