Jak sprawdzić status zwrotu podatku online

Czy można znaleźć w internecie informacje na temat tego, czy fiskus wypłacił nam już nadpłatę podatku? Okazuje się, że tak. W praktyce jest to niezwykle proste. Aby uzyskać dostęp do danych, wystarczy dostęp do internetu. Jak sprawdzić status zwrotu podatku? Podpowiadamy!

Jak sprawdzić status zwrotu podatku w internecie

Nie da się ukryć, że dla wielu z nas zwrot nadpłaty podatku to całkiem poważny zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Dzięki temu możemy pozwolić sobie choćby na większe zakupy, wyjazd urlopowy czy też odłożenie większej sumy w ramach oszczędności. Bardziej niecierpliwi mogą samodzielnie sprawdzić, czy urząd rozliczył ich deklarację podatkową i czy mogą spodziewać się rychłego zwrotu nadpłaconych środków.

Skąd bierze się nadpłata podatku? Między inny z faktu, że przy rozliczeniu rocznym korzystamy z przysługujących nam ulg. Są to m.in. ulga na internet czy dzieci. Nierzadko sięgamy także po ulgę rehabilitacyjną czy od darowizn. Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pieniędzy od urzędu, powinniśmy postarać się złożyć deklarację w terminie. Powinniśmy także zadbać o jej poprawne wypełnienie.

Online znaczy szybciej

Nie ma co ukrywać, że forma, w jakiej składamy PIT, ma znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na złożenie deklaracji w formie papierowej, wówczas okres oczekiwania na zwrot podatku wyniesie do 90 dni. W przypadku PITów składanych online czas oczekiwania skraca się do maksymalnie 45 dni. Jeszcze krócej na środki z nadpłaty podatku będą czekać posiadacze Karty Dużej Rodziny. W tej sytuacji czas oczekiwania nie powinien wynosić więcej niż 30 dni.

Faktyczny czas oczekiwania na zwrot podatku może różnić się od tego, w jak dużej miejscowości mieszkamy i w którym momencie wysłaliśmy zeznanie podatkowe. Jeżeli czekaliśmy do ostatniej chwili, wówczas musimy liczyć się z faktem, że urząd ma więcej pracy i dłużej będzie rozpatrywał naszą deklarację. Mimo wszystko powinien zmieścić się w przewidzianym czasie. Jeśli jednak zdecydujemy się na wcześniejsze złożenie PITu (najlepiej drogą online), wówczas zwrot podatku może przyjść na nasze konto nawet po kilku dniach.

Czym jest usługa e-Urząd i jak dzięki niej poznać status zwrotu podatku

Od 2021 roku status zwrotu podatku możemy sprawdzić za pośrednictwem serwisu e-Urząd. Jak to działa? Usługa e-Urząd Skarbowy znajduje się pod adresem podatki.gov.pl Tam nie tylko rozliczymy PIT, lecz także sprawdzimy status zwrotu podatku online.

Do serwisu logujemy się za pomocą profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel. Znajdziemy tam zakładkę Zwroty podatków. To właśnie tu widnieje informacja o statusie bieżącego zwrotu. Jeśli urząd wysłał już do nas przelew, taka informacja będzie odnotowana w serwisie. Poza tym dzięki e-Urzędowi zyskujemy dostęp do historii zwrotów z poprzednich lat.

Jak dowiesz się o zwrocie podatku

Zdecydowana większość z nas dowiaduje się o zwrocie nadpłaty podatku w momencie, gdy środki trafiają na nasze konto. Jednak z różnych powodów możemy chcieć wiedzieć wcześniej, jaki jest status zwrotu. e-Urząd skarbowy udostępnia nie tylko informację o tym, czy przelew już wyszedł czy nie. Za pośrednictwem serwisu dowiemy się, w jakiej formie otrzymamy zwrot podatku – część z nas nadal otrzymuje środki np. drogą pocztową.

e-Urząd daje nam wgląd w jeszcze więcej danych. Jeśli posiadamy dług powstały np. w wyniku niezapłaconego mandatu, wówczas część zwrotu z podatku może zostać zajęta przez stosowny podmiot. Informacja o zajęciu oraz jego wartości będzie w takiej sytuacji widniała w serwisie.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata