IKZE - co to jest
Zacznijmy od rozwinięcia skrótu. IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest to jeden z dostępnych sposobów oszczędzania na emeryturę, w pełni dobrowolny. Stanowi tzw. III filar systemu emerytalnego.Według niektórych to najlepsze rozwiązanie w tej kategorii. Uchodzi za motywujący sposób na oszczędzanie. Gromadzenie środków możemy rozpocząć w dowolnym momencie naszego życia, ale po ukończeniu 16. roku życia. Środki możemy również wypłacić, jednak wysokość podatku zależy m.in. od tego, czy wypłacimy je przed ukończeniem 65. roku życia (17% lub 32% w zależności od wysokości dochodu), czy dopiero po upływie tego czasu (10%). Jednym z atutów tego produktu emerytalnego jest brak „podatku Belki” od zysku.
Czym jest IKE
Rozwinięcie skrótu IKE to Indywidualne Konto Emerytalne. Podobnie jak w przypadku IKZE, również i do tego programu możemy przystąpić dobrowolnie. Możemy posiadać wyłącznie jedno konto tego typu. Nie możemy go też dzielić z osobą bliską, np. z żoną bądź mężem. Środki zgromadzone na tym koncie mogą być jednak dziedziczone.Jaki jest cel IKE? Chodzi przede wszystkim o gromadzenie środków na późne lata życia. Konto możemy założyć już w wieku 16 lat przy spełnieniu odpowiednich warunków i od tego czasu gromadzić na nim środki. Te nie są wyłącznie odkładane, lecz także pomnażane. Konto IKE obarczone jest jednak limitami wpłat. Jest to trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Różnice między IKZE a IKE
Przedstawione wyżej produkty emerytalne wydają się tylko nieznacznie różnić od siebie. Tym bardziej, że sporo jest takich podobieństw, jak dobrowolność przystąpienia do programu, brak „podatku Belki”, korzyści podatkowe w przypadku zysku oraz możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków.Jedną z najbardziej zauważalnych różnic między IKE a IKZE jest roczny limit wpłat na konto. W przypadku IKZE waha się on między jedno a dwukrotnością przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia stanowi cechę rozpoznawalną IKE. Obecnie więcej odłożymy na IKE. Trzeba pamiętać, że zarówno wartości finansowe, jak i limity mogą się zmieniać.
Druga istotna różnica to tryb wypłaty środków z kont. Jeśli posiadamy środki na koncie IKZE i zdecydujemy się wypłacić zgromadzone finanse, musimy dokonać całkowitej wypłaty. Nie możemy odebrać wyłącznie części. Z kolei założenia programu IKE pozwalają na wypłatę zarówno całego kapitału, jak i jego części.
Oba konta różni od siebie także czas, w którym możemy rozpocząć regularną wypłatę środków. Zarówno IKE, jak i IKZE nieco inaczej definiują wiek emerytalny. W rozumieniu IKE zaczyna się on, gdy osoba ukończy 60 bądź 55 lat, jeśli nabyła praw do wcześniejszej emerytury. W przypadku IKZE wiek ten rozpoczyna się po ukończeniu 65 lat. Pieniądze z kont można podjąć wcześniej, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą.
Co bardziej się opłaca?
Trudno obliczyć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla ogółu przyszłych emerytów. Wiele zależy od tego, jak duże środki chcemy odkładać i czy jesteśmy zdeterminowani, by trzymać je do wejścia w wiek emerytalny, czy też zakładamy możliwość wcześniejszej wypłaty.Wybierając między IKE a IKZE, warto zwrócić uwagę na podatki. Dotyczą one głównie wypłat środków. Zacznijmy jednak od tego, że aby te były możliwe, należy przez 5 lat regularnie wpłacać środki na konta. W przypadku przedterminowej wypłaty z konta IKE zapłacimy 19% podatek od zysków kapitałowych. W przypadku IKZE zostaniemy obciążeni podatkiem dochodowym uzależnionym od skali podatkowej. Warto też wspomnieć, że w przypadku dziedziczenia środków z IKE, podatek nie obowiązuje. W przypadku IKZE, o ile pieniądze nie są przelewane na IKZE spadkobiercy, należy zapłacić 10% podatek.
IKZE oraz IKE - jak je założyć
Na początek należy wybrać instytucję finansową, która prowadzi IKE oraz IKZE. W następnym kroku należy podpisać umowę z wybranym towarzystwem. Możemy to oczywiście zrobić w biurze danego przedsiębiorstwa, jednak zarówno IKZE jak i IKE założymy drogą korespondencyjną lub w trybie online. W tym ostatnim przypadku wystarczy posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany. Wystarczą one do założenia i prowadzenia wybranego konta.Powrót do bloga