Przyszłość windykacji: jak technologie ułatwią spłatę długu?

Branża windykacyjna idzie z duchem czasu i coraz odważniej sięga po zdobycze technologii. Automatyzacja, robotyzacja, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja to tylko niektóre dziedziny, które wspierają dłużników w spłacie zadłużenia, a także wierzycieli w procesie odzyskiwania należności. W czym przejawiają się nowe technologie w windykacji?

Przyszłość windykacji – jakie technologie wykorzystuje dziś branża

Branża windykacyjna doświadcza w ostatnich latach intensywnego rozwoju technologicznego. Poszczególne firmy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie klientów, oferując im udogodnienia w procesie spłacania długów. Technologia stanowi nieocenione wsparcie w procesie poznawania potrzeb klientów, lecz także w obszarze świadczenia im wysokiej jakości usług.

Branża windykacyjna chętnie sięga po coraz nowsze zdobycze technologii i coraz odważniej wdraża je, poszerzając portfolio swoich usług. Zetkniemy się tutaj z analizą danych, sztuczną inteligencją, machine learningiem czy szeroko pojętą automatyzacją procesów. Wypracowane rozwiązania cyfrowe służą nie tylko dłużnikom, lecz także wierzycielom. Okazuje się, że również postronne osoby mogą czerpać korzyści z rozwoju technologii w windykacji.

Trendy, którym warto się przyglądać

Nie da się ukryć, że trendom w windykacji najczęściej przyglądają się… same firmy windykacyjne. Nie ma w tym nic dziwnego. Podążanie za trendami czyni firmy bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi na rynku. A wszystko to z dużym pożytkiem dla klientów.

Firmy windykacyjne chętnie stawiają na automatyzację. Dzięki niej mogą obsługiwać więcej zadań w krótszym czasie. To jednak nie wszystko. Również klienci posiadający dług do spłacenia mogą korzystać z rozwiązań pozwalających na automatyczną spłatę zadłużenia w zadeklarowanych odcinkach czasu o ustalonej wysokości rat. W wielu przypadkach sami podejmują decyzje, w jakim czasie chcą spłacić zadłużenie i z jakiej metody płatności chcą skorzystać.

Te rozwiązania usprawnią obsługę dłużników i nie tylko

Niektóre rozwiązania umożliwiające spłatę długów bądź ich egzekucję za pośrednictwem internetu są nam znane od dobrych kilku lat. Za przykład może posłużyć chociażby elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU), w którym nie jest wymagana fizyczna obecność stron w e-sądzie. Wierzyciel może wnieść pozew za pośrednictwem dedykowanego konta internetowego.

Sądownictwo to jeden z tych obszarów, który w ostatnich latach ulega dynamicznej transformacji cyfrowej. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajdziemy także wzmiankę o funkcjonowaniu Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Jest on jawny. Gromadzi dane na temat zadłużenia zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Z poziomu Portalu Rejestrów Sądowych mamy do dyspozycji zarówno ogólnie dostępne funkcjonalności, jak też bardziej zaawansowane, które wymagają zalogowania.

Od niedawna Krajowa Rada Komornicza prowadzi serwis e-licytacje. To z pewnością ciekawa innowacja dla entuzjastów wartościowych przedmiotów, które zdobyć można np. za 75% faktycznej wartości. Portal dopiero nabiera wiatru w żagle, jednak wiele wskazuje na to, że łatwość nabywania przedmiotów drogą online przysporzy internetowym aukcjom jeszcze większej popularności. Oznacza to także większą szansę dla wierzycieli na szybsze odzyskanie swoich środków.

Nowe technologie w windykacji – automatyzacja płatności, elastyczne raty, co jeszcze?

Rozwój technologiczny to zjawisko zauważalne nie tylko na poziomie sądowym. Również firmy zajmujące się polubownymi metodami redukcji zadłużenia mogą pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomagają dłużnikom odzyskać płynność finansową.

Coraz więcej przedsiębiorstw oferuje nowe technologie dzięki którym możemy spłacić dług bez wychodzenia z domu. W KRUKu spłatę należności możemy dostosować do własnych możliwości. Większe sumy pieniędzy możemy rozkładać na raty, których wysokość dopasowujemy sami. A jeśli należymy do grona zapominalskich, możemy ustawić automatyczne polecenie przelewu, dzięki któremu płatność wyjdzie o określonej porze każdego miesiąca aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia lub automatyczną płatność cykliczną. Ponadto ugoda z wierzycielem zostaje zawarta online i potwierdzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dowiedz się więcej, jakie jeszcze są nowoczesne rozwiązania, z których możesz korzystać w KRUKu.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata