Cykliczne metody płatności. Jak mogą ułatwić mi życie?

Płatności cykliczne to płatności dokonujące się automatycznie w określonych, równych odstępach czasu, np. miesięcznych, kwartalnych, rocznych. Wystarczy uruchomić tę opcję w swoim banku, by na długo cieszyć cię automatycznym regulowaniem płatności, w zasadzie bez żadnej naszej ingerencji. Jak ustawić płatności cykliczne?

Czynsz, gaz, prąd, telefon, Internet, przedszkole, zajęcia dodatkowe, raty i abonamenty. Każdy z nas ma co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście zobowiązań, które regulujemy co miesiąc, co dwa miesiąca czy raz na rok. Przeoczone terminy płatności mogą spowodować konsekwencje w postaci doliczenia karnych odsetek, wypowiedzenia umowy albo przekazania danych do rejestru dłużników. Jak temu zapobiec? Na przykład dzięki ustawieniu płatności cyklicznych do każdej płatności, do której jest to możliwe.

Jakie są zalety korzystania z płatności cyklicznych

Podstawową zaletą z korzystania z płatności cyklicznych jest to, że zdejmuje z nas część obowiązków związanych z pamiętaniem o powtarzających się płatnościach.  Mamy pewność, że rachunki zostaną uregulowane terminowo i nie zapomnimy np. o zapłaceniu za kupiony na raty wózek czy telefon.  A ponieważ warto na wszelki wypadek kontrolować, czy wszystkie płatności „zeszły” z konta, mamy podgląd swoich dochodów i wydatków, dzięki czemu łatwiej będzie sprawdzać swój domowy budżet i kontrolować swoją płynność finansową. Może za jakieś usługi płacisz zbyt dużo albo nie potrzebujesz jednocześnie kilku serwisów typu Netflix i jeszcze tv kablowej?

Rodzaje płatności cyklicznych

  • polecenie zapłaty – przydaje się do regulowania płatności o zmiennej kwocie. Może to być np. płatność za telefon komórkowy, prąd albo czynsz. Aby skorzystać z tej opcji wystarczy skorzystać z bankowości internetowej lub udać się do placówki banku. Część firm przekazuje wzór pisma z prośbą o polecenie zapłaty wraz z umową. Tak naprawdę jest to swoista zgoda, by bank przelewał określoną kwotę w naszym imieniu bezpośrednio na konto dostawcy na podstawie otrzymanego rachunku.
  • stałe zlecenie – wybierz ją, jeśli co miesiąc regulujesz rachunki o stałej wysokości, np. faktury za Internet, prywatne przedszkole czy zajęcia dodatkowe. Tutaj również wystarczy skorzystać z bankowości internetowej lub udać się do banku. Aby ustawić takie zlecenie, wystarczy podać odbiorcę i numer konta, tytuł płatności, kwotę, oraz ustawić, do kiedy taka płatność ma obowiązywać (lub ustawić stałą płatność bezterminowo).
  • seria przelewów – najbardziej elastyczna forma cyklicznej płatności. Można tutaj ustawić zarówno kwotę, jak i termin płatności. Zatem jeśli np. opłacamy rachunki za prąd co 2 miesiące, a faktury/prognozy otrzymujemy z góry za 6/12 miesięcy, wystarczy użyć tej opcji, by prosto ustawić kilka kolejnych przelewów na określoną kwotę. Podobnie można ustawić przelewy za produkty za raty, np. 6/10/12 kolejnych przelewów.

Top 3 o czym warto pamiętać przed włączeniem płatności cyklicznych

Dostępność środków na koncie

Zanim uzgodnisz harmonogram płatności i podpiszesz zlecenie, sprawdź, czy w danym dniu na pewno będziesz posiadać wystarczające środki na koncie bankowym. Nie ma sensu ustawiać płatności na 5., jeśli twoje wynagrodzenie wpływa 10. każdego miesiąca. Lepiej wybrać 12-13, na wypadek nieprzewidzianych opóźnień w otrzymaniu przelewu (weekendy, opóźnienia w księgowaniu).

Data ważności karty

Podłączając płatność cykliczną pod kartę debetową, zwróć uwagę na termin ważności karty. Gdy karta straci ważność, zrealizowanie płatności będzie niemożliwe. Ustaw zatem w kalendarzu przypomnienie, by po otrzymaniu nowej karty, zmienić jej dane w banku.

Wyłączenie płatności po zakończeniu umowy

Kto  z nas nigdy nie płacił za nieużywany karnet na siłownię, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ale z płatnościami cyklicznymi może być inaczej. Decydując się na przelew stały lub przelew cykliczny samodzielnie określamy datę zakończenia płatności. Przy poleceniu zapłaty niestety trzeba skontaktować się z bankiem i albo przesłać zlecenie pisemnie – często wystarcza mail – albo udać się do placówki. Brak wycofania dyspozycji powoduje, że bank cały czas obciąża rachunek, mimo zakończenia korzystania z usługi.

Korzystanie z płatności cyklicznych może być łatwe i przyjemne. Wiele z nich można wykorzystać również do spłaty w KRUKu. Wystarczy ustawić stałe zlecenie lub przelew cykliczny na okres obowiązywania ugody, by nie musieć co miesiąc pamiętać o racie, a w przypadku na przykład opóźnienia kontaktować się z doradcami, by potwierdzić zaksięgowanie wpłaty.

Automatyczna płatność cykliczna w KRUKu

Zdając sobie sprawę, że część naszych Klientów potrzebuje wsparcia lub zwyczajnie ułatwienia zarządzania domowymi finansami, przygotowaliśmy rozwiązanie, które ułatwi im regulowanie rat. Automatyczna płatność cykliczna to rodzaj „stałego zlecenia”. Jeśli korzystasz z platformy e-kruk.pl, to wystarczy udzielić jednorazowej zgody (można ją naturalnie w każdym momencie odwołać), by kolejne płatności były automatycznie pobierane z karty płatniczej. Kliknij i dowiedz się więcej o tym, jak korzystać z automatycznej płatności cyklicznej.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata