Jak zapłacić PCC-3 przez internet

Czym jest podatek PCC-3? Najczęściej spotykamy się z nim, kiedy kupujemy samochód. Warto o nim wiedzieć, bo na zapłatę tego podatku mamy zaledwie 14 dni. Na szczęście możemy zrobić to szybko online. Jak zapłacić PCC-3 przez internet?

Czym jest deklaracja PCC-3

Na początek wyjaśnijmy, czym jest sam skrót PCC. Otóż jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy nabywamy mienie od osoby fizycznej, zobowiązani jesteśmy do uiszczenia stosownego podatku. Mamy na to 14 dni.

Warto dopilnować terminu zapłaty, ponieważ jego przekroczenie może skutkować dotkliwą karą finansową. Jeśli kupiliśmy od innej osoby np. samochód, to oprócz rejestracji w urzędzie oraz opłacenia OC, powinniśmy zapłacić podatek PCC-3 na rzecz urzędu skarbowego. Z tej opłaty jesteśmy zwolnieni, gdy kupujemy nowe auto prosto z salonu.

Jak zapłacić podatek PCC-3 przez internet

Od kilku lat pobieranie, wypełnianie deklaracji i opłacanie PCC-3 możliwe jest za pośrednictwem internetu. Aby dokonać opłaty, wystarczy zalogować się w portalu podatkowym podatki.gov.pl. Wielu z nas korzysta dziś z niego w celu złożenia deklaracji podatkowej PIT.

Po zalogowaniu w serwisie pobieramy deklarację PCC-3, a następnie ją wypełniamy. Do potwierdzenia autentyczności wniosku nie potrzebujemy podpisu kwalifikowanego.  Identyfikacja podatnika odbywa się na podstawie danych weryfikacyjnych, m.in. NIP czy kwoty przychodu. Wypełnioną deklarację możemy wysłać online. W tym celu wybieramy urząd skarbowy właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Wypełnioną deklarację PCC-3 możemy też wydrukować i wysłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie urzędu.

O czym jeszcze warto pamiętać

Chociaż podatek PCC-3 opłacamy najczęściej w przypadku kupna samochodu od innej osoby, to warto pamiętać, że  także inne umowy podlegają opodatkowaniu PCC-3. Do czynności cywilnoprawnych zaliczymy m.in. ustanowienie hipoteki czy umowę darowizny. Również umowa pożyczki zostanie objęta wspomnianym podatkiem. W przypadku zakupu samochodu będziemy mieli do czynienia z umową sprzedaży. W zależności od rodzaju umowy będzie obowiązywać inna podstawa opodatkowania. Umowa sprzedaży objęta jest podatkiem w wysokości 2% wartości mienia. Jeśli zatem kupimy samochód za 20 000 zł, podatek PCC-3 wyniesie 400 zł.

Warto też pamiętać o zwolnieniach z podatku PCC-3. Kiedy takie zwolnienie ma miejsce? Na przykład w sytuacji, gdy wartość nabytego auta lub innej ruchomości nie przekracza 1000 zł. W przypadku, gdy nabyty pojazd znajduje się poza granicami Polski i również w innym kraju została zawarta umowa sprzedaży, wtedy nie płacimy wspomnianego podatku. Zwolnione są z niego także osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własny użytek. Ponadto nie płacą podatku PCC-3 właściciele nowych pojazdów zakupionych w salonie lub komisie na fakturę VAT.

Czy można zapłacić PCC-3 po terminie?

W ferworze formalności obowiązujących przy zakupie samochodu kwestie podatkowe mogą zejść na dalszy plan. Tymczasem powinniśmy spełnić je możliwie jak najszybciej. 14 dni to krótki okres i – jak już wskazaliśmy powyżej – trzeba pamiętać, że jego przekroczenie może wiązać się z karami finansowymi. Te zależne są od obecnego minimalnego wynagrodzenia i mogą wynosić nawet jego 20-krotność. Jest to zdecydowanie większa suma niż w przypadku wartości samego podatku.

Gdybyśmy jednak z jakiegoś powodu zapomnieli o terminowym opłaceniu podatku PCC-3, warto jak najszybciej zgłosić się do urzędu skarbowego z tzw. czynnym żalem. Wówczas oznajmiamy, że przekroczenie terminu powstało z winy naszego niedopatrzenia i wyrażamy zgodę na zapłacenie podatku wraz z odsetkami. Z czynnym żalem nie warto zwlekać, ponieważ, jeśli urząd wcześniej dopatrzy się niedopełnienia obowiązku podatkowego, może nałożyć karę.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata