Black Friday – skąd się dowiesz, czy promocje są prawdziwe?

Black Friday to dobra okazja do zrobienia większych zakupów bez rujnowania domowego budżetu. Okazuje się, że wielkie święto zakupów to nie zawsze okazja do zaoszczędzenia dużej sumy pieniędzy. Co zrobić, żeby nie dać się nabrać na pozorne promocje?

Kilka słów o Czarnym Piątku

Historyczne początki wielkiego święta zakupów nie są do końca znane. Najśmielsze teorie głoszą, że idea Czarnego Piątku znana była już w drugiej połowie XIX wieku. Inni z kolei uważają, że wszystko zaczęło się w połowie XX wieku. Jeszcze inni datują początek historii zakupowego szaleństwa na początek lat 80-tych dwudziestego wieku.

Black Friday kojarzy się z wielkim szałem zakupowym. Tego dnia obywatele Stanów Zjednoczonych dosłownie rzucają się w wir konsumpcji. Trudno się dziwić. Często kuszą ich niezwykle atrakcyjne ceny. Zdarza się, że wybrane produkty można kupić za jedną czwartą standardowej wartości.

W Polsce Black Friday przebiega w nieco spokojniejszej atmosferze, choć z roku na rok wywołuje coraz większe emocje. Z jednej strony wielu z nas liczy na obfite zakupy w niskich cenach. Z drugiej strony coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że część promocji to promocje wyłącznie z nazwy.

Kiedy wypada Black Friday?

Kiedy nastaje listopad, w głowach wielu z nas rodzi się pytanie – kiedy jest Black Friday? Nietrudno to policzyć. To czwarty piątek tego miesiąca. Poprzedza je zawsze amerykańskie Święto Dziękczynienia.

Nietrudno zresztą przegapić ten dzień. Już na kilka tygodni przed Czarnym Piątkiem nasze skrzynki mailowe bombardowane są ofertami sklepów, które skrupulatnie przygotowują się do tego dnia. To dla nich duży zysk. Niekiedy nawet podwójne obroty.

Czy promocje na Black Friday to rzeczywiście promocje?

Z własnego doświadczenia bądź też z doświadczenia bliskich wiemy, że promocje na Black Friday nie zawsze okazują się promocjami. Zdarza się nawet, że poznajemy historie ludzi, którzy nabyli produkt za cenę wyższą niż regularna. Trafiamy na sytuacje, kiedy nad standardową ceną pojawia się przekreślona, wyższa cena produktu. Na temat nieprawdziwych promocji black fridayowych powstają już memy. Czy to oznacza, że nie mamy co liczyć na prawdziwe promocje, a co za tym idzie, na oszczędności na droższych zakupach? Niekoniecznie. Istnieją sposoby, dzięki którym dowiemy się, czy cena faktycznie uległa obniżeniu.

Czy promocja jest prawdziwa? Sprawdź to w internecie!

Do Czarnego Piątku warto się dobrze przygotować. Na przykład zaglądać na stronę i media społecznościowe UOKiK, który często prowadzi akcje edukacyjne dotyczące promocji. Warto poznać narzędzia, dzięki którym sprawdzimy, czy promocja na Black Friday to rzeczywiście promocja. Wiele z nich, to dobrze znane portale, na których wielokrotnie sprawdzamy ceny interesujących nas produktów. Wśród nich ważne miejsce zajmują porównywarki cen, jak choćby Ceneo, Cenowarka czy Skąpiec.pl

Jeśli regularnie robimy zakupy na Amazonie lub AliExpress, możemy korzystać z ciekawej funkcjonalności, jaką jest przegląd historii cen. W przypadku tego drugiego serwisu możemy zdecydować się na instalację specjalnej wtyczki do przeglądarki Chrome. Dzięki niej za pomocą zaledwie jednego kliknięcia zbadamy historię ceny interesującego nas produktu.

O ile powyższe techniki sprawdzania cen na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy mogą wydać się nieco skomplikowane, o tyle strona FakeFriday.org dosłownie urzeka prostotą. Jest to serwis specjalnie zaprojektowany do szybkiego sprawdzania, ile kosztują konkretne produkty. Jeśli wpiszemy nazwę producenta i model, otrzymamy informację na temat konkretnych cen w wybranych miesiącach oraz najbardziej znanych sklepach online. Warto zaglądać na tę stronę, jak również do wspomnianych wyżej porównywarek nie tylko w Black Friday oraz przylegającego do niego weekendu. Wskazane serwisy okażą się niemniej przydatne w następujący zaraz po nim Cyber Monday.

O bezpieczeństwie w sieci warto pamiętać nie tylko w czasie wyprzedaży:

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie kieruj się emocjami (zanim skorzystasz z okazji na nieznanym ci jeszcze portalu, sprawdź sprzedawcę, regulamin i opinie)
  • Odwiedzaj tylko bezpieczne strony
  • Aktualizuj przeglądarkę, system operacyjny, używaj oprogramowania antywirusowego
  • Nie klikaj w podejrzane reklamy, powiadomienia
  • Nie klikaj w żadne linki, nie otwieraj załączników z podejrzanych maili
  • Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata