Jak cofnąć przelew? Czy to w ogóle możliwe?

Zdarza się, że w ferworze codziennych zadań, zostaje nam niewiele czasu na sprawy finansowe. Wykonywanie płatności online w pośpiechu może prowadzić do sytuacji, w której nasze środki trafiają do niewłaściwego odbiorcy. Jak ustrzec się przed takim zdarzeniem i jak cofnąć przelew? Czy to w ogóle możliwe?

Zrobiłeś błędny przelew. Co teraz?

Zlecając przelew, można się pomylić co najmniej w kilku miejscach. Możemy podać niewłaściwe dane personalne odbiorcy, pomylić nazwę firmy, wpisać niewłaściwą kwotę, jak również podać błędny numer rachunku. W tym ostatnim przypadku możemy też podać numer, który nie istnieje. Możemy omyłkowo zrobić niewielki błąd, np. przestawić liczby w numerze konta, co w efekcie może oznaczać, że przelew może trafić do zupełnie innego odbiorcy niż ten, któremu chcieliśmy zapłacić. Czy takie sytuacje da się odwrócić? Czy można cofnąć taki przelew?

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli podamy właściwy numer rachunku bankowego, przelew trafi do odbiorcy nawet wtedy, gdy błędnie uzupełniliśmy pole z imieniem i nazwiskiem lub adresem. W sytuacji, gdy numer rachunku nie zgadza się z tym, który należy do adresata naszego przelewu, to sytuacja nieco się komplikuje. Jak sprawić, aby pieniądze wróciły na nasze konto?

Czy można cofnąć przelew?

Numer bankowego rachunku składa się z 26 cyfr. Nietrudno zatem o pomyłkę. Zwłaszcza wtedy, gdy przepisujemy numer np. z kartki papieru. W sytuacji, gdy wprowadzimy numer nieistniejącego konta, środki powinny wrócić do nas automatycznie w ciągu kilku dni. Gdy jednak omyłkowo wprowadzimy numer innego istniejącego konta, wówczas pamiętajmy o tym, że liczy się czas.

Czy każdy przelew da się cofnąć? Niestety, nie każdy. Cofnąć możemy przelewy wykonane w trybie Elixir. Z tego systemu korzysta większość z nas. Mamy zatem świadomość, że przelewy między bankami realizowane są w wyznaczonych przez dany bank godzinach. Jeśli zorientujemy się w porę, że popełniliśmy pomyłkę, zlecając przelew, możemy skontaktować się telefonicznie z bankiem i poprosić o anulowanie przelewu. W wybranych bankach przelew możemy anulować za pośrednictwem bankowości online.

kobieta dzwoni do banku - przelew na niepoprawne dane

Jak cofnąć przelew

Aby cofnąć przelew wykonany w systemie Elixir, możemy skorzystać z bankowości online, infolinii bankowej, lecz także możemy udać się osobiście do oddziału stacjonarnego. W niektórych bankach możemy zostać poproszeni o złożenie pisemnej dyspozycji. Należy pamiętać, że przelew Elixir zlecony w trybie zwykłym możemy cofnąć pod warunkiem, że nie wszedł on w fazę sesji rozliczeniowej. Przelewu natychmiastowego z kolei cofnąć nie możemy.

Na podobnej zasadzie działa przelew BLIK na telefon. Czy można go cofnąć? Banki nie posiadają specjalnej funkcji, aby to zrobić. W praktyce jest to dość skomplikowane, ale nie niemożliwe. W tym konkretnym przypadku należy skontaktować się z bankiem.

Jeżeli błędny przelew trafił już do odbiorcy, nie mamy możliwości samodzielnego odzyskania środków pieniężnych. Mimo wszystko warto skontaktować się w tej sprawie z bankiem, który może skontaktować się z osobą, do której trafił błędny przelew. Osoba ta może dobrowolnie zwrócić nam środki. Również tego typu działanie banku jest dobrowolne i nie należy do jego obowiązków. Stąd też takiej sytuacji nie można zareklamować w banku. Tym bardziej, że błąd powstał po stronie klienta, a nie instytucji bankowej. Warto dodać, że jeśli osoba, która przyjęła zaadresowany do niej przelew, nie reaguje na wezwania banku, wówczas możemy (po upływie 30 dni od pierwszego kontaktu ze strony instytucji) zgłosić sprawę do sądu.

Czy da się uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

Najlepszym sposobem na uniknięcie sytuacji, w której wprowadzamy błędny numer rachunku odbiorcy, jest kilkukrotna weryfikacja poprawności danych. Jeśli regularnie wykonujemy przelew do wybranego usługodawcy, możemy skorzystać z automatyzacji płatności w formie np. zlecenia stałego. W wielu aplikacjach bankowych jest też możliwość powtórzenia płatności do tego samego odbiorcy. Wystarczy wówczas w historii płatności wyszukać adresata płatności i kliknąć powtórz płatność. Warto też zapisywać w swojej bankowości online odbiorców, do których co jakiś czas przelewamy środki finansowe. Wówczas pole z numerem rachunku bankowego uzupełni się automatycznie.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata