Odkładasz pieniądze w PPK? Dowiedz się, jak sprawdzić stan konta

Czy wiesz, jak sprawdzić stan swojego konta PPK? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Możemy skorzystać z kilku dostępnych sposobów. Jak zalogować się na swój rachunek i jakie informacje uzyskamy?

Czym jest PPK i jak działa

Co oznacza skrót PPK? Mowa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jest to program oszczędzania na emeryturę, z którego mogą korzystać pracownicy firm. Jego działanie opiera się na pobieraniu określonego procentu z wynagrodzenia pracownika. Swój finansowy udział ma także pracodawca. Raz w roku zaś każdy odkładający na PPK może liczyć na premię od państwa. Korzystanie z programu jest dobrowolne.

Obowiązek zapewnienia możliwości odprowadzania składek w ramach PPK spoczywa na pracodawcy. Każdy pracownik w wieku od 18 do 55 lat powinien móc przystąpić do programu. Pracownik może też  postanowić o rezygnacji z udziału w nim. Należy jednak pamiętać, że pracownicy podlegają automatycznemu zapisowi. Jeśli chcą zakończyć odprowadzanie składek, powinni przedstawić wniosek o rezygnacji. Jest on ważny przez 4 lata od złożenia. Po upływie tego czasu dana osoba zostaje na powrót włączona do programu.

Skąd logujemy się do konta PPK

Jednym z najprostszych sposobów jest wejście na stronę login.gov.pl. Możemy tutaj skorzystać z jednego z trzech sposobów potwierdzenia swojej tożsamości. Do dyspozycji mamy weryfikację za pomocą e-dowodu, Profilu Zaufanego lub przez mojeID. Ale to nie jedyny sposób logowania.

Istnieje możliwość przejścia na własne konto za pośrednictwem strony internetowej wybranej instytucji finansowej. Mowa tutaj o funduszach inwestycyjnych widniejących w ewidencji PPK. Pracodawca może wybrać samodzielnie dostawcę tego typu usług. Gdy to nastąpi, wówczas dana instytucja wyśle nam wiadomość powitalną wraz z danymi do logowania oraz informacją, jak dostać się na swoje konto.

Może się zdarzyć, że w trakcie naszej kariery zawodowej staniemy się posiadaczami kilku rachunków PPK w różnych instytucjach. Aby sprawdzić stan konta, nie musimy jednak logować się na kilka kont u różnych usługodawców. Najlepiej w takiej sytuacji odwiedzić serwis MojePPK.pl. W tym miejscu widnieją informacje na temat łącznej sumy zgromadzonych do tej pory środków. Tu również sprawdzimy, gdzie dokładnie posiadamy rachunki PPK.

Małżeństwo loguje się na swoje konto PPK

Jak sprawdzić stan konta PPK

Pierwszym krokiem jest wybór metody logowania do systemu PPK. Jeśli wybierzemy serwis MojePPK, wówczas po zalogowaniu dostrzeżemy listę rachunków prowadzonych przez konkretne spółki. Zobaczymy także sumę środków zgromadzonych na naszym koncie. Jednocześnie sprawdzimy, ile odłożyliśmy my sami, ile przekazali na nasze rachunki poszczególni pracodawcy, jak również dowiemy się, jaki jest udział środków państwowych. A jeśli dokonywaliśmy wypłat z naszego rachunku PPK, także i takie informacje będą dostępne z poziomu internetowego konta.

Co możemy zrobić ze zgromadzonymi środkami

Oczywiście najlepszy scenariusz, to nieprzerwane odkładanie środków na poczet przyszłej emerytury. Może jednak dojść do sytuacji, w której zdarzenie losowe zmusi nas do sięgnięcia po oszczędności. Jeśli nie ukończyliśmy sześćdziesiątego roku życia, możemy skorzystać z kapitału zgromadzonego na rachunku PPK.

Trzeba wiedzieć, że nie jest możliwa wypłata dowolnej części środków. Jeśli decydujemy się na zwrot, wówczas musimy podjąć 100% pieniędzy zgromadzonych na danym rachunku na koncie. Jeśli jednak posiadamy kilka rachunków PPK, możemy zdecydować o wypłacie wszystkich środków tylko z jednego z nich. Osoby, które decydują się na pomniejszenie puli środków zgromadzonych w Pracowniczym Planie Kapitałowym, powinny pamiętać, że taki ruch wiąże się z pomniejszeniem kwoty o fundusze przekazane przez państwo.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata