Konto dla seniora — jak założyć rachunek bankowy online

Internetowe konto dla seniora może być niełatwym zadaniem. Trudno jest zmienić nawyki. Skoro emeryturę lub rentę regularnie przynosi ci do domu znajomy listonosz, po co to zmieniać? Tymczasem rachunek online nie jest tylko dla ludzi młodych. Sprawdź, jak założyć konto internetowe w banku i dlaczego warto je mieć.

Jak założyć konto dla seniora online?

W wygodny sposób zrobisz to przez Internet, bez wychodzenia z domu. Poradzisz sobie świetnie bez pomocy konsultanta. Procedury różnią się oczywiście w zależności od banku, ale na ogół polegają na wypełnieniu wniosku online. Następnie należy podpisać umowę za pośrednictwem kuriera.

Jak założyć konto bankowe online krok po kroku?

 1. Przygotuj wcześniej swoje dane takie jak: imię, nazwisko, datę urodzin, PESEL, dane dowodu osobistego (nr serii), adres e-mail, tel. kontaktowy. Przyjdzie moment, że będziesz musiał je podać.
 2. Przeczytaj uważnie wszystkie dokumenty, które będą wymagały Twojej akceptacji: wyrażane zgody, regulaminy oraz tabele opłat i prowizji. Jak zawsze sprawdź informacje zapisane małym druczkiem.
 3. Pamiętaj, że weryfikacja Twoich danych odbędzie się albo przez przelew aktywujący/weryfikujący, albo za pomocą umowy, którą dostarczy kurier.
 4. Wpisz dane kontaktowe w formularzu () i zaznacz (mały „kwadracik” pod formularzem), że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie twoich danych osobowych.
 5. W kolejnym kroku będziesz musiał wybrać kartę płatniczą. W razie wątpliwości zamów klasyczną, podstawową kartę do konta.
 6. Uzupełnij dane osobiste: obywatelstwo, kraj urodzenia, numer PESEL, miejsce urodzenia oraz nazwisko panieńskie matki. W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o wpisanie danych dotyczących zamieszkania oraz – jeśli posiadasz – adresu do korespondencji.
 7. Teraz wybierz formę, w jakiej chcesz zawrzeć umowę (np. dostarczy Ci ją kurier).
 8. Następnie wypełnij oświadczenie o rezydencji podatkowej. Płacisz podatki w Polsce? Zaznacz: tak.
 9. W ostatnim etapie zaakceptuj zgody i oświadczenia formalne. Wybierz również sposób otrzymywania wyciągów z konta (elektronicznie na adres e-mail lub wersję papierową).
 10. Każdy z powyższych kroków kończy kliknięcie przycisku „Dalej”.
 11. Kiedy pojawi się okienko z podsumowaniem wniosku, sprawdź, czy wszystkie informacje, jakie podałeś w kolejnych etapach, się zgadzają. Jeśli tak, wciśnij „Wyślij wniosek”.

Jak wybrać bezpłatne konto bankowe dla emerytów?

Mniejsze opłaty to jedna z głównych zalet konta bankowego dla seniora online. Wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w placówkach oraz nadawanie przelewów przy pomocy blankietów, wiąże się zazwyczaj z kosztami sięgającymi nawet 10 zł za transakcję. Przy wybieraniu rachunku online, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, jakie opłaty za te działania podejmowane przez Internet przewiduje Tabela Opłat i Prowizji.

Co z kosztami stałymi, czyli comiesięcznymi opłatami za prowadzenie rachunku oraz posiadanie karty płatniczej? Większość banków nalicza je tylko wówczas, gdy klient nie korzysta regularnie z konta. Wystarczą regularne wpływy emerytury na konto oraz dokonywanie kilku transakcji płatniczych, aby konto bankowe dla emeryta stało się bezpłatne.

Co więcej, zgodnie z prawem bankowym od 2018 roku polskie instytucje finansowe muszą oferować też darmowy podstawowy rachunek płatniczy. To mocno ograniczona odmiana konta, która pozwala na płatność kartą, przechowywanie pieniędzy i wykonywanie pięciu bezpłatnych przelewów miesięcznie. Tyle samo razy można też wypłacić za darmo środki z dowolnego bankomatu.

Zadbaj o bezpieczeństwo konta bankowego przez Internet

Żeby zalogować się do konta, musisz mieć swój indywidualny NIK (numer identyfikacji klienta) i alfanumeryczny PIN (od ang. personal identification number) lub hasło służące do uwierzytelniania. Dane te należy podawać tylko podczas logowania się na stronie bankowości internetowej. Jeżeli zostaniesz poproszony o podanie ich podczas rozmowy telefonicznej, prawdopodobnie masz do czynienia z oszustem.

Banki mają też dodatkowe środki bezpieczeństwa. Przy wykonywaniu przelewu przesyłają SMS-em jednorazowe hasło, które możesz zatwierdzić tylko ty. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość, a nie działasz akurat na koncie internetowym, koniecznie zgłoś to do banku. Uważaj też podczas zakupów online. Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych metod płatności, a w razie wątpliwości natychmiast odstąp od transakcji.

Dlaczego warto założyć konto dla seniora online?

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu seniorach zmianę finansowych przyzwyczajeń. Nie mogli pójść swobodnie do placówki bankowej, żeby wypłacić albo wpłacić pieniądze. Nie byli w stanie porozmawiać w cztery oczy z konsultantem o interesujących produktach bankowych. Z tego względu zaczęli interesować się zaletami kont bankowych przez Internet.

Dlaczego warto założyć internetowe konto bankowe dla seniora? Do najważniejszych argumentów należą:

 • Oszczędność czasowa — wystarczy, że raz ustanowisz zlecenia stałe czy polecenia zapłaty, a w kolejnych miesiącach cały proces będzie się odbywał już w pełni automatycznie. Zniknie też problem pamiętania o terminach i ryzyko ich przegapienia.
 • Wygoda i komfort — wystarczy dostęp do Internetu, komputer stacjonarny, tablet, laptop albo nawet smartfon i wygodna kanapa, żeby bez tracenia czasu na dojazd do oddziału bankowego, zalogować się na swoje konto internetowe. W ten sposób nie denerwujesz się w korkach, nie stoisz w kolejkach i zyskujesz dodatkowe godziny (oraz pieniądze) na prywatne sprawy.
 • Stały monitoring stanu finansów — w każdej chwili możesz sprawdzić historię swojego rachunku (nawet kilka lat wstecz). Wiesz, na co wydajesz pieniądze, a koszty możesz podzielić na kategorie wydatków i przychodów.

Pomoc w oszczędzaniu i prowadzeniu domowego budżetu — w niektórych bankach znajdziesz też narzędzia, które służą do prowadzenia indywidualnego budżetu bezpośrednio na bankowym koncie. Możesz wybrać opcję, która automatycznie analizuje i grupuje Twoje wydatki do różnych kategorii. W ten sposób historia transakcji jest bardziej przejrzysta i czytelna.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata