Osoba zadłużona, do której zwraca się firma windykacyjna ma zwykle dwie ścieżki postępowania – może zdecydować się na drogę polubowną, zawrzeć ugodę i spłacić dług lub też uznać, że woli, aby o zasadności roszczenia zadecydował sąd. Od pewnego czasu polskie prawo dopuszcza dochodzenie swoich praw na drodze elektronicznej, co jest szybkim i niedrogim sposobem. Co warto wiedzieć na ten temat i czy warto dopuścić do tego, by sprawa trafiła do e-sądu.
Czym jest windykacja sądowa przez Internet?
Niespłacane długi mogą trafić na drogę sądową online. Wierzyciel ma prawo zgłosić sprawę do e-sądu i ubiegać się o nakaz zapłaty zaległego długu. Zdarza się, że osoby zadłużone celowo wstrzymują się z uregulowaniem długu, by ta trafiła na ścieżkę postępowania sądowego, licząc, że ich zobowiązanie zostanie umorzone. W tym przypadku należy jednak liczyć się z możliwą decyzją o nakazie zapłaty i dodatkowymi kosztami postępowania sądowego. Warto też wziąć pod uwagę, że dług to zobowiązanie, które zadeklarowaliśmy się spłacić. To nasza sprawa i odpowiedzialność, by podjąć działanie i wyjść na prostą. W KRUKu ułatwiamy spłatę długu na warunkach dopasowanych do możliwości finansowych klientów. By zapewnić komfort i dyskrecję wszystkie formalności oraz płatności można załatwić na internetowej platformie e-kruk.pl
Załóż i aktywuj konto na e-kruk.pl i spłacaj swój dług szybko, prosto, online.
Co to jest e-sąd oraz EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze)?
Tryb w jakim e-sąd rozpatruje sprawy online nazywane jest Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym, w skrócie EPU. W polskim prawie funkcjonuje od 2010 roku. Głównym celem EPU jest uzyskanie nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi. Od nakazu wydanego w EPU osoba zadłużona ma obowiązek spłacić całe swoje zadłużenie w ciągu 14 dni.
Jak działa i czym zajmuje się e-sąd?
Windykacja sądowa online to niezwykle wygodny sposób dla przedsiębiorców, którzy chcą odzyskać pieniądze od klientów i kontrahentów. Warto pamiętać, że e-sąd rozpatruje jedynie sprawy, które spełniają określone warunki:
- roszczenie nie może być bezzasadne,
- co do istnienia długu nie mogą istnieć żadne wątpliwości. Musi on wynikać wprost z m.in. umowy, faktury VAT, rachunku itp.,
- roszczenie musiało stać się wymagalne najpóźniej w ciągu trzech lat poprzedzających wniesienie pozwu. E-sąd nie rozpoznaje spraw starszych niż 3 lata.
Aby złożyć pozew online należy założyć internetowe konto w systemie e-sądu oraz uzyskać certyfikat, umożliwiający składanie podpisu elektronicznego. Po zalogowaniu wystarczy wypełnić formularz e-pozwu, uzupełniając wszystkie informacje. Pamiętaj o treściwym uzasadnieniu swojego roszczenia. Ostatnim etapem jest złożenie pozwu przez wysłanie uzupełnionego formularza online.
Wady i zalety sądowej ścieżki windykacji
Każde działanie, również windykacja sądowa online, ma swoje plusy i minusy. Wśród największych zalet tej drogi możemy wyróżnić:
- Możliwość zgłoszenia wniosku z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie
- Zwykle krótszy okres rozpatrywania sprawy
- Niższa, niż w przypadku drogi stacjonarnej, opłata sądowa – 1,25% wartości przedmiotu sporu
- Możliwość korzystania z gotowych formularzy, brak konieczności tworzenia wniosków samodzielnie
- Szybki i łatwy dostęp do całej dokumentacji sądowej
- Brak konieczności dołączania dowodów w sprawie
Wygoda, niskie koszty postępowania oraz bezpieczeństwo to główne zalety korzystania z drogi sądowej online. Warto jednak zapoznać się również z ograniczeniami takiego rozwiązania. A są to:
- Nie wszystkie typy spraw mogą być przeprowadzone przez e-sąd
- Aby złożyć e-pozew należy spełnić wszystkie ściśle określone warunki
- Brak realizacji wszystkich warunków może wiązać się z przekazaniem sprawy do sądu stacjonarnego – a to może oznaczać wydłużenie przebiegu procesu
- Dla osób niebędących biegłymi użytkownikami Internetu, samodzielne złożenie e-pozwu może być skomplikowane
Przed złożeniem e-pozwu i wszczęciem postępowania sądowego online warto dokładnie przeanalizować, czy sprawa spełnia wszystkie warunki, które pozwolą na jej prawidłowe rozpatrzenie przez e-sąd. W przeciwnym razie, zamiast skrócić cały proces, może się okazać, że niepotrzebnie go wydłużymy.
E-sąd i EPU są rewolucyjnymi zmianami w sądownictwie, dzięki czemu dochodzenie wierzytelności stało się szybkim i tanim procesem o wysokiej skuteczności. Zanim jednak dopuścisz, by twoje zadłużenie trafiło do sądu, przeanalizuj, czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie.