Windykacja sądowa online. Co warto wiedzieć?

Osoba zadłużona, do której zwraca się firma windykacyjna ma zwykle dwie ścieżki postępowania – może zdecydować się na drogę polubowną, zawrzeć ugodę i spłacić dług lub też uznać, że woli, aby o zasadności roszczenia zadecydował sąd. Od pewnego czasu polskie prawo dopuszcza dochodzenie swoich praw na drodze elektronicznej, co jest szybkim i niedrogim sposobem. Co warto wiedzieć na ten temat i czy warto dopuścić do tego, by sprawa trafiła do e-sądu.

Czym jest windykacja sądowa przez Internet?

Niespłacane długi mogą trafić na drogę sądową online. Wierzyciel ma prawo zgłosić sprawę do e-sądu i ubiegać się o nakaz zapłaty zaległego długu. Zdarza się, że osoby zadłużone celowo wstrzymują się z uregulowaniem długu, by ta trafiła na ścieżkę postępowania sądowego, licząc, że ich zobowiązanie zostanie umorzone. W tym przypadku należy jednak liczyć się z możliwą decyzją o nakazie zapłaty i dodatkowymi kosztami postępowania sądowego. Warto też wziąć pod uwagę, że dług to zobowiązanie, które zadeklarowaliśmy się spłacić. To nasza sprawa i odpowiedzialność, by podjąć działanie i wyjść na prostą. W KRUKu ułatwiamy spłatę długu na warunkach dopasowanych do możliwości finansowych klientów. By zapewnić komfort i dyskrecję wszystkie formalności oraz płatności można załatwić na internetowej platformie e-kruk.pl

Załóż i aktywuj konto na e-kruk.pl i spłacaj swój dług szybko, prosto, online.

Co to jest e-sąd oraz EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze)?

Internetowe konto pacjenta, ZUS online, czy aplikacja mObywatel, w której możemy przechowywać najważniejsze dokumenty to tylko kilka przykładów rozwoju technologii w obszarze załatwiania spraw formalnych i urzędowych przez Internet. Od pewnego czasu część spraw związanych z procesem windykacyjnym można zgłosić do e-sądu. To instytucja, której stacjonarna placówka mieści się w IV Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin -Zachód w Lublinie. To jedyny sąd właściwy, który zajmuje się rozpatrywaniem spraw zgłaszanych elektronicznie.
Tryb w jakim e-sąd rozpatruje sprawy online nazywane jest Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym, w skrócie EPU. W polskim prawie funkcjonuje od 2010 roku. Głównym celem EPU jest uzyskanie nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi. Od nakazu wydanego w EPU osoba zadłużona ma obowiązek spłacić całe swoje zadłużenie w ciągu 14 dni.

Jak działa i czym zajmuje się e-sąd?

Windykacja sądowa online to niezwykle wygodny sposób dla przedsiębiorców, którzy chcą odzyskać pieniądze od klientów i kontrahentów. Warto pamiętać, że e-sąd rozpatruje jedynie sprawy, które spełniają określone warunki:

 • roszczenie nie może być bezzasadne,
 • co do istnienia długu nie mogą istnieć żadne wątpliwości. Musi on wynikać wprost z m.in. umowy, faktury VAT, rachunku itp.,
 • roszczenie musiało stać się wymagalne najpóźniej w ciągu trzech lat poprzedzających wniesienie pozwu. E-sąd nie rozpoznaje spraw starszych niż 3 lata.

Aby złożyć pozew online należy założyć internetowe konto w systemie e-sądu oraz uzyskać certyfikat, umożliwiający składanie podpisu elektronicznego. Po zalogowaniu wystarczy wypełnić formularz e-pozwu, uzupełniając wszystkie informacje. Pamiętaj o treściwym uzasadnieniu swojego roszczenia. Ostatnim etapem jest złożenie pozwu przez wysłanie uzupełnionego formularza online.

faktura elektroniczna

Wady i zalety sądowej ścieżki windykacji

Każde działanie, również windykacja sądowa online, ma swoje plusy i minusy. Wśród największych zalet tej drogi możemy wyróżnić:

 • Możliwość zgłoszenia wniosku z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie
 • Zwykle krótszy okres rozpatrywania sprawy
 • Niższa, niż w przypadku drogi stacjonarnej, opłata sądowa – 1,25% wartości przedmiotu sporu
 • Możliwość korzystania z gotowych formularzy, brak konieczności tworzenia wniosków samodzielnie
 • Szybki i łatwy dostęp do całej dokumentacji sądowej
 • Brak konieczności dołączania dowodów w sprawie

Wygoda, niskie koszty postępowania oraz bezpieczeństwo to główne zalety korzystania z drogi sądowej online. Warto jednak zapoznać się również z ograniczeniami takiego rozwiązania. A są to:

 • Nie wszystkie typy spraw mogą być przeprowadzone przez e-sąd
 • Aby złożyć e-pozew należy spełnić wszystkie ściśle określone warunki
 • Brak realizacji wszystkich warunków może wiązać się z przekazaniem sprawy do sądu stacjonarnego – a to może oznaczać wydłużenie przebiegu procesu
 • Dla osób niebędących biegłymi użytkownikami Internetu, samodzielne złożenie e-pozwu może być skomplikowane

Przed złożeniem e-pozwu i wszczęciem postępowania sądowego online warto dokładnie przeanalizować, czy sprawa spełnia wszystkie warunki, które pozwolą na jej prawidłowe rozpatrzenie przez e-sąd. W przeciwnym razie, zamiast skrócić cały proces, może się okazać, że niepotrzebnie go wydłużymy.

E-sąd i EPU są rewolucyjnymi zmianami w sądownictwie, dzięki czemu dochodzenie wierzytelności stało się szybkim i tanim procesem o wysokiej skuteczności. Zanim jednak dopuścisz, by twoje zadłużenie trafiło do sądu, przeanalizuj, czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata