Polecenie zapłaty – to prostsze niż myślisz

Mało czasu i milion spraw na głowie? Szybkie tempo życia sprawia, że zdarza się nam zapominać o drobnych czynnościach. Z pomocą przychodzi technologia, która coraz więcej rzeczy wykonuje za nas. Dzięki niej możemy np. zautomatyzować płacenie rachunków. Jak to zrobić i czym jest polecenie zapłaty?

Czym jest polecenie zapłaty

W całym tym procesie istnieją 3 jednostki – Ty, wierzyciel oraz bank. Polecenie zapłaty umożliwia przelewanie wierzycielowi pieniędzy praktycznie bez Twojego udziału. Ty wyrażasz jednorazowo zgodę i wskazujesz dzień miesiąca, w którym powinien wyjść przelew, zaś bank odpowiada za przekazanie środków z Twojego konta na konto wierzyciela. Wciąż zachowujesz kontrolę nad Twoimi płatnościami, jednak dzięki automatyzacji wszystko dzieje się szybciej, a pieniądze w określonej wysokości trafiają do wierzyciela w terminie.

Kiedy przydaje się polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty to funkcjonalność, która wychodzi naprzeciw potrzebom osób zabieganych i zapominalskich. Zdarza się, że zwlekamy z opłatami do ostatniej chwili, a potem okazuje się, że przeoczyliśmy termin. Istnieją też takie sytuacje, gdy zwyczajnie mamy naprawdę wiele zobowiązań, toteż trudno o wszystkich pamiętać. Bywa i tak, że mamy do opłacenia nie tylko swoje rachunki, lecz także naszych dzieci bądź rodziców. Jeśli takie płatności mają charakter regularny, a numer rachunku wierzyciela nie ulega zbyt częstym zmianom, wówczas warto skorzystać z udogodnienia, jakim jest polecenie zapłaty.

Na czym polega polecenie zapłaty i jak je uruchomić

Uruchomienie polecenia zapłaty nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy konto w banku (zdecydowana większość banków posiada tę funkcjonalność). Dyspozycję możemy złożyć przez Internet. W tym celu wypełniamy odpowiedni formularz i wyrażamy odpowiednie zgody. Polecenie zapłaty można ustanowić w banku, jak również u wierzyciela/dostawcy usługi, np. firmy telekomunikacyjne często do umowy dołączają już odpowiedni druk, który wystarczy podpisać i dostarczyć do swojego banku. W niektórych bankach mogą obowiązywać nieco inne zasady. Możemy także spotkać się z opłatami za uruchomienie polecenia. Dlatego przed wybraniem takiej opcji, warto zapoznać się z regulaminem konkretnego usługodawcy.

Co ciekawe, aby włączyć usługę, nie musimy logować się na konto, ani też nie musimy zlecać żadnego przelewu. Polecenie zapłaty uruchamia się samo. Czy jednak można je anulować w wybranym przez siebie momencie? Jak najbardziej. W tym celu musimy poinformować o tym fakcie bank poprzez pisemne odwołanie udzielonej zgody. Szczegóły procesu powinny być opisane w regulaminie konkretnej instytucji bankowej.

Polecenie zapłaty a przelew stały – czym różnią się od siebie

Najistotniejszą różnicą między poleceniem zapłaty a stałym przelewem jest zmienność kwoty, jaką osoba przelewa wierzycielowi. W poleceniu zapłaty wysokość przekazywanej wierzycielowi sumy pieniędzy może się zmieniać. Dlatego też polecenie zapłaty sprawdza się w przypadku czynszów czy rachunków za prąd, które ulegają stosunkowo częstym zmianom. Z kolei zlecenie stałe zakłada przelewanie niezmiennej sumy pieniędzy w zadeklarowanym okresie czasu.

Obie formy przekazywania wierzycielowi środków pozwalają usprawnić proces regulowania należności i zmniejszają ryzyko przekroczenia terminu spłaty danego zobowiązania. Wprawdzie automatyzacja stanowi spore udogodnienie, jednak warto od czasu do czasu odwiedzać konto bankowe, by utrzymać poczucie kontroli nad własnymi finansami.

Plusy i minusy takiego rozwiązania

Polecenie zapłaty to ukłon w stronę osób zapominalskich, ale nie tylko. To przede wszystkim duża wygoda regulowania należności pieniężnych. W zasadzie jedyne, o co należy zadbać, to odpowiednia ilość pieniędzy na rachunku bankowym. Dzięki niej możemy zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasze zobowiązania będą opłacane na czas. I choć usługa może oddalić od nas ryzyko powstania drobnych długów, warto kontrolować swoją sytuację, sprawdzać, czy nie przekraczamy znacząco abonamentu telefonicznego lub zużycia prądu. Regularny przegląd wydatków daje świadomość finansową, a przy tym pozwala zaobserwować, gdzie pojawia się pole do zachowania oszczędności.

Jeśli zatem czuwamy nad swoimi finansami, nie powinny nas spotkać niemiłe niespodzianki z racji korzystania z polecenia zapłaty. Warto pamiętać, że w niektórych bankach za jej uruchomienie możemy ponieść opłatę, np. w zależności od tego czy dyspozycję składamy online czy w oddziale stacjonarnym. Usługa gwarantuje powiadomienie o każdym automatycznym przelewie, a jeśli z jakiegoś powodu zostanie wykonana niezgodnie z dyspozycją, zawsze możemy złożyć reklamację.


Odzyskaj kontrolę nad finansami

Masz pytanie? Zadzwoń

71 790 21 21

Zachęcamy również do kontaktu za pośrednictwem czata