Jak sprawdzić listę dłużników komorniczych?
W Polsce nie istnieje jawna, scentralizowana lista dłużników komorniczych, która umożliwia sprawdzenie, czy jesteś obciążony postępowaniem egzekucyjnym. Warto jednak pamiętać o tym, że komornik ma obowiązek poinformowania cię o rozpoczęciu egzekucji. Taki list powinien zawierać:- wysokość i rodzaj długu,
- dane wierzyciela (czyli osoby lub podmiotu, wobec którego jesteś zadłużony),
- kontakt do urzędnika, który zajmuje się twoją sprawą.
Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika?
Jeżeli wiesz, że toczy się wobec ciebie egzekucja komornicza, ale nie znasz dokładnej wysokości długu, możesz dowiedzieć się szczegółów na dwa sposoby.- Pisemny wniosek do komornika – możesz napisać i złożyć wniosek do komornika, który zajmuje się twoim postępowaniem. W dokumencie umieść swoje dane osobowe oraz numer sprawy. Komornik na podstawie takiego wniosku ma obowiązek udzielić informacji o stanie twojego zadłużenia.
- Informacja od wierzyciela – możesz również bezpośrednio skontaktować się z wierzycielem, który przekaże ci szczegóły dotyczące twojego zadłużenia.
Jak sprawdzić swoje długi w internecie?
Choć w Polsce nie ma jawnej listy dłużników komorniczych, to istnieją inne rejestry i narzędzia, które pomogą Ci zebrać informacje o twoim zadłużeniu. Z czego warto skorzystać? Jak sprawdzić zadłużenie?- Biuro Informacji Gospodarczej (np. ERIF BIG S.A.) zajmujące się zbieraniem i udostępnianiem informacji o długach oraz o osobach i firmach, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. Aby skorzystać z ERIF, wystarczy założyć konto na ich stronie internetowej, potwierdzić swoją tożsamość (np. przez przelew weryfikacyjny lub skan dowodu), a następnie zalogować się i sprawdzić swoje dane. Raz na 6 miesięcy możesz zrobić to za darmo.
- Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) – jawny rejestr prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości, w którym znajdują się dane dotyczące m.in. osób fizycznych i prawnych, wobec których prowadzono postępowania upadłościowe, restrukturyzacyjne lub egzekucje umorzone z powodu bezskuteczności. Można go przeszukiwać online na portalu KRZ.
Powrót do bloga