Co to jest płynność finansowa?
Płynność finansowa to zdolność firmy do spłacania w terminie zobowiązań oraz do zakupu towarów i usług zgodnie z potrzebami. Przedsiębiorstwo zachowuje swoją płynność finansową, jeśli może:- bez opóźnień opłacać faktury u kontrahentów,
- wypłacać wynagrodzenia pracownikom,
- kupować surowce niezbędne do produkcji lub prowadzenia działalności.
Wskaźniki płynności finansowej przedsiębiorstwa
Do obliczenia wskaźników płynności finansowej firmy wykorzystuje się bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych. Jak określić płynność finansową przedsiębiorstwa? Można rozpatrywać ją na trzech stopniach:- Wskaźnik płynności bieżącej (I stopnia)
- Wskaźnik płynności szybkiej (II stopnia)
- Wskaźnik płynności natychmiastowej (III stopnia)
Wskaźnik płynności bieżącej
Dzięki niemu można ustalić, czy aktywa bieżące (a więc np. posiadana gotówka, środki za należności czy towary i surowce), są w stanie pokryć bieżące zobowiązania. Oblicza się go według wzoru:Wskaźnik bieżącej płynności finansowej = (aktywa bieżące)/(zobowiązania bieżące)
Wskaźnik płynności szybkiej
Szybka sprzedaż towarów i surowców należących do aktywów obrotowych czasem jest niemożliwa. W razie trudnej sytuacji finansowej firmy niełatwo byłoby więc z ich pomocą uregulować bieżące zobowiązania. Właśnie dlatego pomocny jest wskaźnik płynności szybkiej, czyli stosunek aktywów obrotowych bez zapasów do bieżących zobowiązań. Można go obliczyć według wzoru:Wskaźnik płynności szybkiej = (aktywa bieżące – zapasy)/zobowiązania bieżące
Wskaźnik płynności natychmiastowej
Pozwala określić, czy firma jest w stanie spłacić najpilniejsze zobowiązania. W tym przypadku pod uwagę bierze się zobowiązania bieżące, jednak z terminem płatności na najbliższe trzy miesiące. Można go obliczyć za pomocą wzoru:Wskaźnik płynności natychmiastowej = środki pieniężne/zobowiązania bieżące
Płynność finansowa a zarządzanie domowym budżetem
Płynność finansowa kojarzy się głównie z przedsiębiorstwem. Warto wiedzieć, że może ona odnosić się także do osób fizycznych. W tym przypadku oznacza możliwość spłacania bez opóźnień swoich zobowiązań. Osoba z płynnością finansową ma pieniądze na wydatki związane z codziennym życiem i płaci w terminie rachunki oraz raty kredytów czy innych pożyczek. W praktyce jej dochody są więc wyższe niż koszty życia.Utrata płynności finansowej naraża na długi. Czasem kłopoty z pieniędzmi nie pozwalają na spłatę rat kredytu czy pożyczki w terminie. Długotrwała choroba, utrata pracy, wypadek – na takie zdarzenia często nie mamy wpływu, ale mogą one zaważyć na naszych finansach. Najgorsze, co możemy wówczas zrobić, to pozwolić, by długi narastały.
Pamiętajmy, że decyzja o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki czy zakupach na raty, wiąże się z konkretnymi konsekwencjami. Dlatego w razie problemów finansowych trzeba zacząć działać jak najszybciej. Jeżeli masz dług w KRUKu, po prostu się do nas odezwij. Razem ustalimy Twoją ścieżkę wyjścia z długów.
Tracisz płynność finansową? Konto na platformie e-kruk.pl może ci pomóc w spłacie zadłużenia.
Jak wygodnie spłacać długi?
Wiemy, że problemy finansowe mogą przytrafić się każdemu. Jeśli również masz kłopoty ze spłatą długów, zacznij działać. To od ciebie zależy, jak szybko wyjdziesz na prostą. Nasza platforma do zarządzania wierzytelnościami online e-kruk.pl to specjalne narzędzie do zarządzania zobowiązaniami przez Internet. Mogą z niej skorzystać osoby, których sprawy prowadzi firma KRUK.Dlaczego warto założyć na niej konto? Nawet jeśli masz kilka zobowiązań, konto umożliwia podgląd wszystkich zadłużeń. Oprócz tego możesz rozłożyć spłatę na wygodne dla ciebie raty, co może ułatwić wyjść z długów w Kruku. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj.
Powrót do bloga